100 amerických tanků, těžká technika proudí do Evropy bojovat proti „ruské agresi“

Aktualizace 18:27 s filmy ve spodní části.

Stovky amerických tanků, nákladních vozů a další vojenská technika dorazila do německého přístavu v Bremerhavenu, aby mohla být dopravena do východní Evropy jako součást přípravy NATO u ruských hranic.

Nákladní loď Resolve dorazila ve středu, zatímco další dvě plavidla – Freedom a Endurance – jsou očekávány v Německu na sobotu, uvedl Deutsche Welle. Vykládání lodí začalo v pátek s tím, že zařízení těžké techniky mají být převezena do Polska přes silnici a železnici.

Podle Reuters Spojené státy plánují dodávku do východní Evropy celkem o 87 Abrams M1A1 tancích, 20 dělostřeleckých vozidlech a 136 bojových vozidlech Bradley. Údajně 4000 amerických vojáků bude rozptýleno po celém Polsku, pobaltských státech, Bulharsku a Rumunsku, kde setrvají na bázi rotace.

V Polsku na konci tohoto měsíce mají podle plánu polští a američtí vojáci  konat společná hromadná cvičení, která mají podle NATO za cíl uklidnit své evropské spojence tváří v tvář tomu, co se nazývá agresivním ruským chováním.

Desátá letecká bojová divize s 50 vrtulníky Black Hawk, vrtulníky CH-47 Chinook a 1800 členy personálu, stejně tak i samostatný letecký batalión se 400 vojáky a 24 helikoptrami Apache jsou určeny k nasazení do východní Evropy.

„Nejlepší způsob jak udržet mír je příprava,“ vysvětlil americký divizní generál Timothy McGuire s tím, že toto nasazení je o „pouhé ukázce síly, soudržnosti aliance a americkém závazku udržovat mír na kontinentu.“

Estonsko, Lotyšsko a Litva bude hostit vojáky z Německa, Kanady a Velké Británie, přičemž každý národ pošle až 1000 vojáků.

NATO nazývá vojenské shromáždění okolo ruských hranic obraným opatřením, prohlašujíc, že je po moskevském setkání v Kremlu roku 2014 a její údajné účasti na ukrajinské krizi oprávněné. Rusko shledává akce vojenských bloků agresivními a prohlásilo, že toto masivní vojsko ohrožuje na evropském kontinentu bilanci bezpečnosti.

V listopadu 2016 Pentagon dodal do Evropy více než 600 kontejnerů munice pro armádní i letecké jednotky. Millitary.com to označila za největší jednorázovou dodávku americké munice za více než dvě desetiletí.

Moskva odpověděla rozmisťováním jejich nejmodernějších zbraní a zbrojením na svých východních hranicích, včetně území kaliningradské enklávy. Na území Ruska probíhají rozsáhlá vojenská cvičení.

Washington se rozhodl urychlit nasazení svých jednotek do východní Evropy poté, co Donald Trump vyhrál prezidentské volby.

Trump, který má být inaugurován 20. ledna, volal po zlepšení vztahů s Ruskem a vyjádřil skepsi vůči NATO, říká, že evropské mocnosti by měly do rozpočtu přispívat větší částkou, pokud se i nadále chtějí spoléhat na ochranu Spojených států.

přeložila: raja

zdroj: 1

Mohlo by se vám líbit...

komentářů 14

 1. jirik napsal:

  Řada německých politiků vyjádřila své znepokojení nad vyloděním amerických tanků v německém přístavu Bremerhaven. Píše o tom německý list Focus.
  Například předseda vlády Braniborska za stranu SPD Dietmar Woidke se kriticky vyjádřil k rozhodnutí Severoatlantické aliance rozmístit ve východní Evropě prapory NATO. http://sptnkne.ws/dk4z
  německy – http://vool.cz/Mglga

 2. smrdutá mrtvola Václava Havla napsal:

  Jsem zvědav kolik dní bude „Doníkovi“ trvat rozkaz na stažení jeho cvičených opic zpět do Trumpstánu. Ostatní u hranic jsou v podstatě posláni na smrt. No hlavně že dostavání penízky a mají dobrodrůžo, že.

 3. Pavel napsal:

  Až opadne sníh a ledy roztají a zapučí květy na třešních poté svědky budem co na lid chystají.Otevřenou hubu budem míti a ve stínu skryti dofajíc v mír který si přejem míti Jen ta bestie stále zbraní řinčí a dodálek křičí svrhnout zlo se musí jen odvahy nemá tolika aby našla viníka.Zády stojí k zrcadlu a nenajde tu odvahu podívat se na pravdu.

 4. V.A.M napsal:

  Pane Marny z nejakeho duvodu nelze komentovant na prispevek:

  „Politikaří se na nejvyšší míru. Přitom se tady jedná o akutní ohrožení bezpečnosti českých občanů.“

 5. Zdena napsal:

  „Americky zavazek udrzet mir na kontinentu“to by chtelo vysvetleni.

  • Pavel napsal:

   Je to velece prosté.
   Někde se uměle vyvolá konflikt aby ta samá bestie mohla vyslat vojska k napravení problému …..tak se dělá mír a je škoda že jsme se jako lidstvo nepoučili z hluboké historie:(

  • oskar napsal:

   Američané chtěli říct, jak je už jejich odvěkým zvykem, že udrží mír v Evropě i za cenu rozpoutání války na jejím území…nic nepochopitelného pro člověka, který si důkladněji prostudoval jejich historii 🙂 Nakonec o tom vypovídají i 1.a 2.WW

 6. Liběna napsal:

  Jak tak koukam, jak se amikum čmadí z vyfuku…, vjizdi na uzemi EU bez filtru. https://www.novinky.cz/auto/425785-brusel-jde-po-cesku-kvuli-emisim-novych-aut.html

 7. jirik napsal:

  Americký generál Ben Hodges požaduje, aby americké tanky mohli rotovať naprieč všetkými NATO štátmi v Európe bez colných formalít. Hodges volá po vojenskom “Schengene”, ktorý by mal slúžiť americkej armáde http://vool.cz/2yVoP

 8. jirik napsal:

  Začal největší přesun armády USA v Evropě od studené války. Do Polska dorazila tisícovka vojáků s tanky
  Do polské Vratislavi v úterý dorazila první tisícovka amerických vojáků, kteří posílí východní křídlo Severoatlantické aliance. Jedná se o odpověď na ruskou anexi Krymu a konflikt na východě Ukrajiny. Podle deníku The Independent tak začal největší přesun americké vojenské techniky a personálu v Evropě od konce studené války. http://vool.cz/CCK9x

 9. jirik napsal:

  Náčelník Generálního štábu Ruska, generál Valerij Gerasimov během porady prohlásil, že bombardér B-52 USA bez toho, aniž by informoval ruskou stranu, zaútočil 3. ledna na provincii Idlib. O tom informuje RIA Novosti.
  Dodal, že útok byl proveden proti obci Sarmada v oblasti, na kterou se vztahuje režim zastavení palby. Podle jeho slov zemřelo ve výsledku více než 20 civilistů.
  http://ac24.cz/zpravy-ze-sveta/9564-rusko-americky-bombarder-civiliste-syrie
  —–
  Portál politexpert priniesol informácie bývalého izraelského spravodajského dôstojníka a riaditeľa spravodajskej služby Nativ Jakova Kedmiho o nebezpečenstvách, ktoré hrozia Európe v roku 2017.
  Podľa Jakova Kedmiho sa rok 2017 ponesie v Európe znamení nárastu teroristických činov. “Nezávidím Európe v roku 2017. Zosilnenie terorizmu v Európe je isté a spôsobia ho dva faktory.
  http://ac24.cz/zpravy-ze-sveta/9565-izraelsky-reditel-kedmi-evropa-krvavy-rok

 10. jirik napsal:

  Přes rok se ministerstvo obrany přetahovalo s Českou zbrojovkou Uherský Brod kvůli zakázce na 2291 neprůstřelných vest za 68 miliónů korun. Avšak neúspěšně. Vojáci je přitom naléhavě potřebují zejména pro afghánskou misi. Nakonec proto koupí americké vesty, ale ty vyjdou dráž.
  http://vool.cz/9MJON
  Zbrojovka s vestou uspěla ve vojskových i kontrolních zkouškách, a proto většinu z objednaných vest vyrobila. Ministerstvo je ale nakonec nechtělo přijmout s tím, že výroba vest neproběhla pod dohledem státního Úřadu pro obrannou standardizaci, katalogizaci a státní ověřování jakosti (SOJ).
  ps: výroba US vest určitě proběhne nebo proběhla podle českých norem a pod dohledem příslušných českých státních orgánů…..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *