Archeologové objevili v Egyptě podzemní labyrint s 3000 místnostmi

Během Mataha expedice (Mataha = arabsky labyrint) v roce 2008 tým objevil ztracený podzemní labyrint. Ten se nachází v oblasti Hawara v Egyptě. Kolosální chrám, který byl již v dávné minulosti pospán klasickými autory jako je Hérodotos nebo Strabón, obsahuje více jak 3000 místností, jejich zdi jsou pokryté hieroglyfy a malbami.

Písek v oblasti Hawara byl v minulosti zkoumán belgickým týmem egyptologů. Ten při svojí práci použil velice moderní a výkonnou technologii, aby odkryl tajenství, která se nacházejí pod povrchem. Jedná se soubor budov a komplexu chodeb, které jsou staré více jak 2000 let.

Labyrint se nachází jižně od pyramidy Amenemhata III. Samotná pyramida je vysoká 58 metrů a její strany jsou dlouhé 100 metrů. Egyptologové se domnívají, že komplex tvořil zádušní chrám k této pyramidě a byl současně základem bájného labyrintu, o kterém hovoří dávní historici.

Hérodotos navštívil labyrint v dobách Říma. Chrám měl dvě patra. V dolním se nacházel spletitý komplex chodeb a místností a v druhém patře pak 12 velkých paláců. Celkem tedy objekt měl více jak 3000 místností. Stavba zabírá plochu o rozloze přibližně 304 x 244 metrů.

 

 

Zdroj: 1

 

 

Mohlo by se vám líbit...

1 odpověď

  1. Sysel napsal:

    A co kdyz je stáří tohoto objevu max. nekolik stovek let?
    Celá nove nasilne vynucená hisrorie trosek smrdí. Jen papouškování a kopírovaní bez myšlení 😊
    Proč je zakazano delat vykopavky níze?
    Mohli by jsme objevit zbytky celych civilizaci. A zamyslel se nekdo, kde se na Sahare vzalo tolik písku? Proč pri pisečnych bourích se odkryva cast zakryvaneho? Proc na mapach starych stovky let jsou v Egypte reky a urodna zem? Kolik pisku jsou reky schopne privalit? Kdo vystavel „nove“ prehrady na vyschlych korytech rek? Proc si neodkryjeme vse…proc nam staci jen spicka ledovce….ooojjooojjjj…..jeste jednou a lepe….a vsichni!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *