Česku hrozí blackout, připravte se, radí experti! Nutné koupit jídlo, baterky a vařič. Varují nás i v tisku

…..i na poslední přednášce jsem upozorňoval na možnost EMP, který zapříčiní blackout. V novinách to posunuli sice do jiné úrovně vzniku výpadku elektrické energie po celém Česku a to na mnoho dní, nutné s tímto stavem počítat….

09:54

tm komentuje

Jak neustále opakuji, je nutné se připravit na EMP, které může být zapříčiněno právě při nebezpečí WWIII, kdy by atomové rakety začaly startovat z více míst. Aby na planetě Zemi nedošlo k jadernému vyhlazení lidí, pak by zapříčinili EMP původní obyvatelé žijící na povrchu planety na ochranu života na planetě Zemi. V roce 2003 se k tomu vyjádřil Kardinál JUDAS. Je smutné, že veškeré předpovědi mu doposud vyšly. Uvidíme jestli se splní i ta poslední. Otázkou ovšem je, proč nám to každý rok opakují v novinách. Byly by zlikvidovány navždy VEŠKERÉ ELEKTRONICKÉ ZAŘÍZENÍ. Co by zde nastalo, si každý umí představit. Pojede jenom kolo, koloběžka a starý traktor od Zetoru, který se bude muset roztlačit.

Psali jste mi mejlíky s dotazy, jestli při EMP dojde i k poškození křemíku a písku v betonu.  NE NEBUDE, NEREAGUJE NA EMP. Prosím Vás, nevím kdo šíří takové absolutní nesmysly a bludy , ale EMP působí jenom na vodiče a nikoliv na křemík. I když je procesor z křemíku, ten bude zničen důsledkem indukce z okolního spojení s dráty, anténami, cívkami, kondenzátory atd.  dle dB/dT. Na vodičích se tedy může v mobilním telefonu, při působení EMP, naindukovat až 60 VOLTŮ , což je pro veškerou elektroniku smrtelné. Jak se na některých webech objevili INFORMACE o tavení křemíku a písku v betonu, nevěřte těmto nesmyslům, protože tomu tak není. Je vidět, že jsou to „velcí odborníci“, kteří ničemu nerozumí a zavádějí asi záměrně lidi do slepé uličky. To by se musely tavit veškeré písky na planetě Zemi, hory a vše, protože obsahují křemík. Křemík se taví při teplotě 1413,85°. Což by znamenalo, že i Vaše skla v oknech by se musela roztavit. HOLÝ NESMYSL.

Jídlo, baterky a vařič: Česku hrozí blackout, připravte se, radí experti

Jak se připravit na rozsáhlý blackout?

 

 Zapalovač, svíčky, náhradní baterku pro mobilní telefon, rádio na baterie, lihový vařič i zásoba jídla a vody na týden. Nejen tyto věci by měla mít připravena každá domácnost pro případ, že Česko zasáhne totální blackout. „Může to být situace od řádu hodin až do několika dnů,“ říká v rozhovoru pro Blesk.cz šéf dispečinku společnosti ČEPS s tím, že bez elektřiny může být klidně celá republika. Jeho lidé ale dělají, co mohou, aby k takové katastrofě nedošlo, takže pravděpodobnost by měla být minimální.

Blackout v Česku nebo dokonce v části Evropy nelze nikdy vyloučit, třebaže se dispečeři přenosové soustavy mohou snažit sebevíc. Velkou škodu totiž může nadělat i příroda. Stačí, aby důležité vedení či součást soustavy poškodila vichřice, hurikán, záplavy nebo třeba námrazy.

„Velmi častou příčinou velkých problémů provozovatelů ať už přenosových, nebo distribučních soustav je namrzání vodičů. Když jsou vedení zatížena na hranici své fyzické zatížitelnosti, stačí jeden až dva výpadky, které způsobí rozsáhlou systémovou poruchu vedoucí k blackoutu,“ vysvětlila mluvčí společnosti ČEPS Barbora Peterová. Něco takového je ale podle ní naprosto výjimečné.

Právě ČEPS Zodpovídá za to, že elektřina bez potíží doteče z elektráren až k městům. Jde o vedení nejvyššího napětí, které je napojeno i na soustavy okolních států. „Veškeré naše činnosti jsou zaměřeny na to, abychom předcházeli velkým systémovým poruchám a abychom blackoutu zabránili,“ popsal vedoucí dispečerského odboru Radim Chrapek.

Dispečeři pod větším tlakem

S rostoucí zátěží soustavy, například kvůli nepředvídatelným obnovitelných zdrojům, jsou dispečeři pod stále větším tlakem. „Před pěti lety nastala situace, kdy jsme aplikovali opatření pro zabezpečí provozu soustavy, velice zřídka, řádově jednou za měsíc. Dneska se s těmito situacemi potýkáme téměř denně,“ říká Chrapek s tím, že dispečeři musí přibližně každý třetí den provádět bezpečnostní opatření k zajištění stability. To znamená třeba zapínání nebo vypínání elektráren, aby v soustavě nevznikaly nebezpečné přetoky elektřiny.
 

Transformátor, který nás má chránit před blackout

Více než 300 tun vážící díl nového regulačního transformátoru doputoval minulý týden do největší české rozvodny v Hradci u Kadaně. Obří zařízení se dalších 40 let bude starat o nebezpečné přetoky elektrické energie, které do české sítě míří z Německa. Jde o součást projektu za přibližně dvě miliardy korun, který by měl zajistit spolehlivý provoz naší elektrické soustavy.
Běžný krátkodobý výpadek, například menšího krajského města, podle něj není možné považovat za blackout. Ten by ve skutečnosti postihl miliony lidí, a to i na několik dnů. „Může to být situace od řádu hodin až do několika dnů. V případě totálního blackoutu se bavíme o dnech,“ uvedl Chrapek.

Zásoby baterií, jídla a léků

Každá domácnost by proto na takovou nečekanou situaci měla být podle ČEPSu připravena. Rozhodně by neměly chybět zásoby trvanlivého a konzervovaného jídla a pitné vody nejméně na týden. Bez elektřiny nebude fungovat elektronika, proto by měla být samozřejmostí také nabitá náhradní baterie pro nejdůležitější zařízení, například mobilní telefon. Připraveny by měly být také léky a základní hygienické potřeby na dva týdny.
Pro případ velmi dlouhého výpadku by se mohl hodit také lihový nebo plynový vařič, velkoobjemový kanystr s vodou nebo chemické světlo. Pro rodiny s malými dětmi je rovněž potřeba pamatovat na zásoby kojenecké výživy.

„Pro návrat z blackoutu do normálního provozního stavu jsou zpracovány a s dispečery sousedících přenosových soustav pravidelně procvičovány plány obrany a obnovy a postupy takzvaného startu ze tmy. Prioritu v obnově dodávek elektřiny mají jaderné elektrárny, dále pak systémové uhelné elektrárny. Pak následuje obnova zásobování aglomerací a dalších území,“ vysvětluje mluvčí Peterová.

Autor: Profimedia/ČTK/

Více na http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/461391/jidlo-baterky-a-varic-cesku-hrozi-blackout-pripravte-se-radi-experti.html?utm_source=blesk.cz&utm_medium=copy

Mohlo by se vám líbit...

komentářů 18

 1. Ivfc napsal:

  Co je to EMP?

 2. jirik napsal:

  Blackout Evropské unie –
  Európska Únia, ktorej dlh sa navýšil na 238 miliárd eur, sa priznala, že má ťažkosti s jeho splácaním. Informuje Daily Expres.

  Európska komisia, ktorá dozerá na rozpočet a je vedená nevoleným prezidentom Jean-Claudeom Junckerom, prehlásila, že sa snažila nechať túto finančnú krízu „zmiznúť“.
  http://www.hlavnespravy.sk/dlh-europskej-unie-sa-vysplhal-na-238-miliard-eur/965050

 3. Melichar napsal:

  Já jsem připravený už několik let. Ale obyvatelé z povrchu EMP neudělají, vždyť to jsme my.

 4. smrdutá mrtvola Václava Havla napsal:

  Ještě jsem to nečet, ale asi nic novýho se nedozvím.
  Lepší než rejže je zřejmě hrách žlutý půlený, Stojí stejně, má dvounásobek bílkovin a alespoň nějakou chuť. Jen se dýl vaří.

 5. sibolet napsal:

  Kdo zacílí do marketu a zásobí se BABIŠOVÝM odpadovým hospodářstvím,bude SÁM svítít,díky E 476 A dalším…

  • Marcela napsal:

   Já se zase raději zásobím českým zbožím od Babiše, než odpadem z Německa nebo hnusem z Polska. Já nechci mít otravu z odpadu těchto dvou zemí.

 6. Maroš napsal:

  Inak – ten black out uvítam – pretože z „normálnych“ výrobcov energie sa stali len sprostí priekupníci s energiou – konkrétne – na Slovensku sa výroba el. energie direktívne utlmuje – podľa plánu – či je výhodnejšie nakupovať el. energiu od Rakúska, alebo od Ukrajiny – Fico nie náhodou predisponoval Ukrajine 30 mld m3 plynu – na rozdiel od poľských 3 mld. – lebo svine to vedia zobchodovať. Súčasná „slovenergetika“ sa už otvorene prejavuje ako – BANKA! Takže treba ku tomu aj tak prIstupovať – ak obchodujú s el. energiou „ONI“ – MY to musíme vnímať ako tiež obchodníci – dnes ma naserieš, tak zajtra kúpim elektrinu nie od ZSE – ale od tvojho chazarského brata – od SPP. Avšak len dovtedy, než nájdem zdroj alternatívnej el. energie – ZADARMO! Free energy!

 7. tauri napsal:

  Píše se, aby byl nabitý mobil…jenže i BTS nevydrží věčně..Takže kdyby něco, za den, dva budou lidi stejně bez signálu..nevím, přes jaké datacentra jde internet, čili bez agregátoru zase nepůjde internet, mobil..
  Kdyby byla všude volná energie, zbraň by měla tedy neomezenou moc a nikdo by ji nemohl jen tak vypnout…čili patří lidem volná energie do ruk? Teď si představte ty korporace..
  kolik by se zvýšilo vysilačů, lidi by byli tuplem jen na pc a nešetřili energii …tvrdím stále, dokud se budou chovat jak doposud, žádná taková technologie jim nepatří do ruk, jak těm nahoře, tak jednoduchým lidem, co neznají hranice a odpovědnost.
  Vždyť se lidi chovají jak děti..copak dětem patří do ruk zbraň, s kterou ani neumí zacházet a když už, neví v jaké příležitosti ji správně využít? Nejdřív musí přijít krach, aby si vážili věcí a lidí ve svém životě..zatím je všeho dostatek, krom lásky, úcty a ohleduplnosti..
  Mě stačilo dělat chvilku v knihovně..co tam chodilo za lidi. Myslel jsem, že jsou lidi poněkud moudřejší..ale už jsem nad nimi zlomil hůl, svět jde do …a ten kdo čte(většinu knížek) je většinou zase jen ovce.

 8. Marry napsal:

  No, pokud bude black out z EMP, tak mobil i s nabitou baterií mi bude na dvě věci 🙂

  • tomáš marný napsal:

   Milá marry,
   ano při EMP budou navždy veškeré elektronické věci k ničemu. Psal jsem o tom nespočetněkráte…..
   tm

   • tauri napsal:

    Když se vše zabalí do alobalu, tak by nemělo 🙂 Sice můžete zkusit i mobila, ale stejně z něho bude jen funkční těžítko bez sítě 🙂 Ale třebas baterku na svícení, solární články, vysílačky…to stojí za záchranu.

    • tomáš marný napsal:

     Milý tauri,
     je to úplně jedno, jestli to zabalíš do čehokoliv, faradayova klec v tomto případě není účinná. Zbytečné do čehokoliv balit…..
     tm

     • tauri napsal:

      Milý tome,
      já bych řekl, že tam, kam není přístup energie, , tam by to uškodit nemělo Musí se brát v potaz síla alobalu a nesmí v sobě mít žádnou dirku. Sílu v tom, aby v případě větší nárazové energie nepoškodilo strukturu v rámci výboje, který ho může spéct a nadále usmažit součástky díky vysoké frekvenci a překmitu – vypálení součástky nakmitané energie..Čili Faradayova klec je skutečně k ničemu, protože ta neslouží k odrušení všeho..Ta je účinná pouze tehdy, kdy je vlna frekvence větší, než průřez díry či velikosti mřížky, kam se vlna nemůže procpat. Čim větší frekvence, tím menší vlna. Takže v případě EMP by muselo být skutečně vše bez dírek, kam nemůže vniknout rázová vlna vysoké frekvence a namkitat se do součástek, či křemíku. Sám nevěřím filmům, kde stačí na odrušení vysílaček a mobilů pouze nějaká klec s pletivem a je to v suchu.
      Zjistil jsem, že alobal odruší snad vše, ale „plechová“ krabička od vody po holení STR8 neodruší signál mobilu i když by měla. Takže nevím, co je to za materiál
      Co se týče zbraně jiné, než EMP, tam bych věřil tomu, že může být směřovaná pouze na danné vibrace věci. Protože každá věc má jinou vibraci..takže když si představím dřevo, stříbro, maso a podobně, vše má nějakou vazbu kmitu a nějaký program, jak vypadá, jak je pevný apod. Čili tohle, kdyby bylo směřováno pouze na vibraci křemíku, byl by problém..že by ho mohli zničit, třeba i narušením kryst. mřížky. Ať už srovnám film Kovbojové a vetřelci, kde mimozemšťané na dálku rozpouštěli pouze zlato a to dokázali teleportovat na loď, nebo nanoroboty ze StarGate, kde měli také nějakou frekvenci, která je mohla vypnout, rozložit..

     • tomáš marný napsal:

      Milý tauri,
      při EMP se jedná o zcela jiné elektromagnetické síly, které se nemohou ochránit ani obaly a jinými faradayovými klecemi. Jsou to skalární vlny, které údajně neexistují. Aspoň pro obyčejné lidi a fyziku. Budou zlikvidovány i věci ve skříňce obalené 1 metrem olova a hned nato 1 metrm kovu. Pokusy na ochranu EMP dostali s tučnou finanční podporou lidi v nejmenované laboratoři v Česku a za 10 let nic neobjevili. Není to stejný či podobný impuls jako při výbuchu jaderné hlavice…..
      tm

     • tauri napsal:

      Ahaa, děkuji za vysvětlení tome 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *