V Česku se objevil africký mor prasat

V České republice se objevil africký mor prasat, což je vysoce nakažlivé onemocnění podobné klasickému prasečímu moru. Potvrdil to ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Choroba se v Česku podle dat Státní veterinární správy v minulosti nevyskytovala. Nyní se do země dostala patrně od divokého prasete.

Dva uhynulí divočáci byli nalezeni u Zlína. Jurečka (KDU-ČSL) hodlá oznámit další postup dopoledne.

„Zpráva o výskytu mezi divočáky není až tak velkým překvapením. O tom, že se virus pohybuje v relativně nedalekém okolí (Polsko, Ukrajina) všichni věděli. Nyní je jen s definitivní platností potvrzeno, že pronikl mezi divočáky už i do Česka,” uvedl v prohlášení Svaz chovatelů prasat.

Chovatelé jsou proto podle svazu dobře informováni o všech nebezpečích, která s morem souvisí, i se způsoby ochrany chovu. „Prioritou je zabránění kontaktu zvířat v chovech s divokými zvířaty nebo s materiály ke kterým měla divoká zvířata přístup,” dodal svaz.

Africký mor prasat se šíří prostřednictvím kontaminovaných potravin. „Krmení prasat zbytky potravin je sice i za běžného stavu zákonem zakázáno, momentálně je ale dodržování tohoto zákazu ještě mnohem důležitější dokonce i v malochovech,” připomněl svaz chovatelů.

Příznaky podobné klasickému moru

Klinické příznaky choroby odpovídají klasickému moru prasat, ale průběh je rychlejší. Nakazit se mohou divoká i domácí prasata.

V případě vzniku nákazy je nutné včasné odhalení ohniska, jeho neprodlená izolace a vytvoření ochranného pásma. Všechna prasata v ohnisku se utratí a neškodně odstraní.

Vakcína proti nemoci neexistuje. Nákaza není nebezpečná pro lidi. Pokud se však objeví v chovu, je třeba ho obdobně jako u ptačí chřipky utratit a vyhlásit ochranné pásmo. Nakažená zvířata téměř ve všech případech hynou.

Už loni informovali o riziku přenosu choroby z Polska čeští veterináři myslivce. „Šíření nákazy souvisí převážně s ilegálním obchodem z neznámých zdrojů, s pohyby lidí, s nehlášením nákazy nebo s nedodržováním opatření biologické bezpečnosti,” uvedl tehdy šéf veterinární správy Zbyněk Semerád.

zdroj: 1

Mohlo by se vám líbit...

komentářů 9

 1. dit napsal:

  Zdravím,
  dovolím si vložit sem link na zajímavou povídku Jaroslava Haška : Adéle Thoms z Haidy, německá učitelka.

  Doporučuji

  • dit napsal:

   Všímejte ten bordel na fotce a je to v rozsahu epidemie. https://www.tagesschau.de/ausland/jemen-cholera-107.html

   ne ,opravdu nikdo nemá nárok na to co nám ZDE naši předci vydobyli, aby se to vše odevzdalo k užívání někomu, kdo se jenom množí, kdo tu nemá kořeny, o koho ani nešlo, když se to tu vytvářelo!
   Mají svá území, at ukáží jak se vyvinou přes generace.
   I to školství u nás je pro ně kontraproduktivnÍ!
   Kolik xxxx generací zde vystudovalo, za tu dobu by tam mělo být z jejich studentů, vystudovaných zde takové výsledky…ale je jen a pouze jediný,jedna velká nula 0 u nich doma! Obávám se přes ta věčná kontraproduktivní studia kokosáků tu nastane cesta pro salámovou metodu relokací a přesídlování a následně slučování rodin!
   Musí položit oběti za svoji budoucnost, aby si ji někdo u nich doma vážil,ale vše u nich doma, tak jak naši předci za nás, proto máme i to málo co máme zde a my si toho taky nějak nevážíme–viz vítači!!!!!!!!!!!

 2. jozo napsal:

  A jeje to vymlatime zase 90% prasat pro radost QI 60 tek protoze ti to nesmej. 😀 Komicke a co jeste prijde? Vodu nam berou formou chemtrais. zakazujou se nam branit, zakazujou nam rikat nas nazor. Zakazuji zakazuji zakazuji. No 😀 ted treba uz prikazuji kdyz budete mit zlato, stribro ci jine drahe kovy nebo nemovitost a EU si vzpomene jste proste povini jim platit a platit a platit a odevzdavat a odevzdavat. No a pokud mate neco nasetreno zapomente na to pokud to mate u banky jsou to jeji peniz ev pripade krachu ktery bude kazdou chvilku jsou to jeji penize kterejme ruci – ne vase. Ale to nema smysl nekomu rikat. Uvedomujete si vazeni jednu zakladni vec??? Pokud totiz nebud efungovat jak to ma nema ale opravdu nema smysl vubec uvazovat o tom chodit do prace. Co si vydelat musite odevzdat pripadne budete sedet a to i desitky let. No a pokud se domnivate ze mate jen dluhy ale vlastni byt pak omyl. Prijdete o byt a dluhy zustanou 😀 reknete si ze se musi neco stat? No ono se stane ale pokud se vsichni sebereme a pujdeme lecit hlavu ne ploutve 😀 Protoze ryba smrdi od hlavy. A ta pachnouci hlava spoleha na to ze bud epachnout dal zatim co se budeme pachtit po zapachu odkud to vane 😀

 3. jirik napsal:

  Africký mor prasat je nákaza šířící se z Východní Evropy a je stále blíže našim hranicím. Jeho vypuknutí ve středoevropském prostoru bude mít dalekosáhlé důsledky nejenom pro myslivost, ale i pro různá odvětví zemědělství! Jaké jsou zkušenosti z Pobaltí, a jak jsme připraveni na jeho výskytu v České republice?

  V minulém čísle časopisu jsme informovali o současné situaci výskytu Afrického moru prasat (dále jen AMP). Jedná se o virové onemocnění domácích a divokých prasat, které má ve většině případů letální (smrtelné) následky u většiny nakažených jedinců.
  Prvně se AMP vyskytl na území Evropské unie v roce 2014 v pobaltských státech, kam se rozšířil z Ruska a s největší pravděpodobností z Běloruska. Bělorusko žádné oficiální informace neposkytuje, ale neoficiální zprávy hovoří o pravidelném výskytu ohnisek AMP.
  http://www.myslivost.cz/Pro-myslivce/Aktuality/AFRICKY-MOR-PRASAT
  ——
  http://www.ahaonline.cz/clanek/musite-vedet/135574/africky-mor-prasat-v-cesku-muze-se-clovek-nakazit-10-dulezitych-odpovedi.html

 4. dit napsal:

  Zdravím, trochu starší zpráva, ale at víme co se sem všechno zavleče
  cituji:
  Před devíti lety byl v Rotterdamu zachycen první případ nové pohlavní choroby lymphogranuloma venereum (LGV), závažného onemocnění pocházejícího ze zemí subsaharské Afriky, Jižní Ameriky, severovýchodní Asie a Karibiku. A teď bylo prvních 14 případů diagnostikováno také v Česku…

  více zdroj

  http://ona.idnes.cz/lgv-nova-pohlavni-choroba-0yu-/zdravi.aspx?c=A120718_234302_zdravi_pet

 5. dit napsal:

  Do Čech přichází nový virus králičího moru. Po pár dnech od nákazy může chovatelům zlikvidovat celý chov. Ze západní Evropy se k nám totiž rozšířil modifikovaný virus, proti kterému zatím neexistuje očkování.

  https://www.novinky.cz/domaci/443953-ceskem-se-siri-kralici-mor-hubi-cele-chovy.html

  Objeven byl ve Francii, vysoké počty prokázaných ohnisek jsou v západní Evropě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *