Český Elon Musk vymyslel revoluční baterii a hlásí, že má na sto let dopředu vyprodáno

Vejde se do ní víc elektřiny, nebouchá a nehoří. Skoro se nechce věřit, že Čech Jan Procházka porazil amerického vizionáře Elona Muska v globálním závodě o revoluční typ baterie.

V nenápadné hale číslo 12 v areálu výzkumného ústavu v pražských Letňanech se možná rodí poslední rána ropě nebo uhlí, klasickým palivům. Přední český odborník v nanotechnologiích a vědec Jan Procházka se snaží najít odpověď na důležitou otázku dneška – jak snadno a ve velkém skladovat elektřinu.

Totéž řeší třeba americký podnikatel a vizionář Elon Musk pro své elektroautomobily Tesla nebo němečtí inženýři pro energii ze svých větrných elektráren. Procházka a jeho česká firma HE3DA přichází v globální soutěži se svým řešením: „Naše baterie mají vyšší kapacitu, životnost a hlavně jsou bezpečnější i lacinější,“ říká Procházka.

Vypadá to jako harmonika

Zní to neuvěřitelně a skoro jako pohádka – až obchodní úspěch jeho firmy potvrdí, zda skutečně přišel s revolučním řešením. Procházkovy baterie vypadají robustně, trochu jako kovová harmonika. Technologické řešení a know-how, které si nechal patentovat po celém světě, tkví ve využití nanomateriálů.

Díky tomu chemik Procházka, který řadu let pracoval ve Spojených státech, odstranil největší slabiny dnešních baterií. Především díky novému materiálu, který si firma HE3DA chrání jako své nejcennější know-how, mohou být silnější elektrody. To doposud nebylo možné, což zásadně omezuje kapacitu baterií.

Všiml si i Washington Post

Změnil také izolační vrstvy mezi jednotlivými elektrodami. Současné plastové materiály se po zahřátí smrskávají, takže brzy dojde ke zkratu mezi elektrodami – a baterie pak shoří nebo vybouchne. Nové nanomateriály, které Procházka použil, vůbec takové problémy nemají. Jeho vynález zaujal i média ve Spojených státech. Například list The Washington Post o něm informoval v textu s titulkem „V závodě o zdokonalení baterií dávají šanci nanotechnologie“.

Jan Procházka není úplně neznámý. Je jedním z vědců, kteří se podíleli na vývoji chytrého aktivního nátěru, jenž ničí nečistoty. Po návratu z USA se stal přední českou kapacitou v oboru nanotechnologií a v roce 2007 se začal zabývat vývojem nových baterií. Vývoj a tisíce testů mu trvaly téměř deset let. Dnes (v pondělí) jeho firma oficiálně spustí sériovou výrobu. Slavnostního zahájení v Letňanech se mají zúčastnit premiér Bohuslav Sobotka a ministr průmyslu Jan Mládek.

Výroba v Horní Suché

Nová baterie ovšem není určena výrobcům mobilních telefonů nebo notebooků. Společnost HE3DA se hodlá orientovat na tři cíle – baterie pro automobilový průmysl, pro domácnosti k solárním panelům na střeše a ty největší pak pro energetiku. Zatímco v Letňanech má firma hlavně vývoj, výroba by se měla rozběhnout v Horní Suché v Moravskoslezském kraji. Do společnosti už vstoupil čínský investor a s vkladem téměř 1,5 miliardy korun získal menšinový podíl.

Cílem firmy je nejen prodávat baterky, ale dodávat automobilkám přímo celé výrobní linky na míru – a pak inkasovat licenční poplatky. „Naše padesátivoltové autobaterie umožní řadu inovací v automobilovém průmyslu. Jakmile budou výrobci automobilů připraveni je využít, jsme schopni dodávat tyto baterie o rozměrech a váze dnešních olověných akumulátorů, tudíž bez nutnosti změny designu karoserie. Je to revoluční cesta k bezpečnému a cenově dostupnému vysokovýkonovému akumulátoru s rychlonabíjením,“ věří Procházka.

Zdroj: (1)

Mohlo by se vám líbit...

komentáře 4

 1. Soto napsal:

  Jakmile se do toho vložil čínský kapitál, tak do roka a do dne by mohly být první kusy na krámech. Jeden bych si pak dal na tu chatu, dám tam čínskej panel a ČEZ mi může denně líbat prrrrrr.. První budou drahé jak prase a protože je výroba levnější , tak za 3 roky by se to mohlo otočit. Čína přesně po tomhle lační, přesně na tohle čeká, podle mě nechtěli nikdy začít výrobu aut se spalovacími motory, je to úplně o ničem, oleje, zplodiny , katalyzátory, distribuce, rafinérie , šílená výroba a motor je poruchový, náročný na servis, to všechno vyhovovalo západní mafii, kde jde o zisky a praktičnost výrobků je na posledním místě.
  Pořádná baterie je jedna z podrevolucí na kterou se čekalo dlouho a jiní ji samosebou potlačovali až do dneška , jak se zdá. Hned po plyšové revoluci oznámili v Rusku nevybitelnou baterii a prý nesehnali startovní kapitál. :))) Sehnali nejspíš kupce patentu, který si to celé dal do rámečku do obýváku a žil šťastně až do dnes, kdy už mu to může být všechno jedno , situace se změnila, nahrabáno má. Pokud existuje karma , tak by mu měla za to napráskat kožich nepředstavitelně , ale obávám se že karma je taky jen děvka prodejná.

  • Dalibor Hanus napsal:

   Plně souhlasím, že nám pak může ČEZ políbit zadnici a strčit si jadernou elektrárnu zaplacenou českými občany do zadnice. No ale politici, budou dělat vše, aby netratili jejich akcie od ČEZu hodnotu, tak zase něco vymyslí, nějakou eko daň.

 2. smrdutá mrtvola Václava Havla napsal:

  Tak dle znalejších je to prý další tunelář/podvodník, viz diskuse. http://www.hybrid.cz/v-cesku-se-rozbehla-vyroba-revolucnich-baterii-he3da

  No, Kesheho magrav to jistí i tak 🙂

 3. orwella.g napsal:

  ATOMOVÉ i KONVENČNÍ SLOVENSKÉ ELEKTRÁRNY si v roce 2016 vyzkoušely
  B L A C K O U T !

  Dne 27. 10. 2016 ráno v 7:00 h tři konvenční Východoslovenské elektrárny EXPERIMENTÁLNĚ ZPUSTILY REÁLNOU SIMULACI – OSTROU ZKOUŠKU SITUACE OBNOVY NAPÁJENÍ SÍTĚ PŘENOSOVÉ SOUSTAVY (tzv. „S T A R T Z T M Y“ / „Č E R N Ý S T A R T“ ) ZA ÚPLNÉHO, REÁLNÉHO VÝPADKU A ROZPADU SÍTĚ UVEDENÍM VÝVOJOVÝCH LINEK DO BEZNAPĚŤOVÉHO STAVU (BLACKOUTu) ÚPLNÝM ODSTAVENÍM BLOKU 6 ELEKTRÁRNY VOJANY. (První ostrá zkouška se konala 14. 5. 1994, další v roce 1997 a pak v červnu 2014.)

  V opětovném náběhu (v ČERNÉM STARTU) hrají klíčovou roli vodní elektrárny, protože jsou schopny podat napětí na systémovou elektrárnu z beznapěťového stavu. Tedy jako první startují z tmy.

  Oficiální zdůvodnění ostré zkoušky: „Rozpad soustavy (BLACKOUT) v sousedních i vzdálenějších zemích může zasáhnout i nás, protože i v minulosti docházelo k přetížení soustavy přibývající elektřinou z obnovitelných zdrojů, které nemají schopnost se regulovat a vytvářet ostrovy. Blackout můžou vyvolat i přírodní katastrofy.“

  BLACKOUT i EVAKUACI si ve dnech 27. 10. 2016 a 3. 11. 2016 cvičně přezkoušely SLOVENSKÉ ATOMOVÉ ELEKTRÁRNY t. j. SIMULOVANOU, NOUZOVOU SITUACI, SPOJENOU SE SEIZMICKOU UDÁLOSTÍ, KLASIFIKOVANOU JAKO MIMOŘÁDNOU UDÁLOST 2. STUPNĚ „NOUZOVÝ STAV NA ÚZEMÍ JADERNÉHO ZAŘÍZENÍ“.

  RIZIKO KOLAPSU NENÍ FIKCE A TOTO UVĚDOMĚNÍ JE VELICE DOBRÉ PRO PROBUZENÍ. :o) CO BUDE DÁL?????