Děje se něco zvláštního. Gigantický ledovec se odlomil z Arktidy

Na západě Antarktidy se odlomila kra, jejíž rozloha se pohybuje kolem 5800 kilometrů čtverečních. Podle britských vědců to potvrdily nejnovější satelitní snímky. Jde o jeden z největších kusů ledu, jaký se kdy od jižního světadílu odtrhl. Kra o hmotnosti asi jednoho bilionu tun zaujímá rozlohu, která je zhruba patnáctkrát větší než Praha.

Kra se odlomila mezi pondělím a středou, vědci ale už několik let předpověděli, že se tak stane.

V ledě se vytvořila 80 kilometrů dlouhá prasklina a ještě v lednu drželo kru na místě pouze 20 kilometrů ledu. Prasklina se vytvořila v šelfovém ledovci označovaném jako Larsen C, který má tloušťku asi 350 metrů a vyskytuje se na západním okraji Antarktidy.

Nově vzniklý ledovec má zhruba poloviční velikost oproti kře, která se odtrhla od šelfového ledovce Ross v roce 2000, ale i tak patří k zhruba deseti největším, jaké kdy byly zaznamenány. Rozpad šelfového ledovce Larsen C označují vědci za ne klimatickou, ale geografickou událost. I když připouštějí, že k rozšíření pukliny mohlo globální oteplování přispět.

View image on Twitter

 

zdroj: 1

Mohlo by se vám líbit...

komentáře 4

 1. julius napsal:

  To jsou hezke zabery toho ledovce. Ale proc s toho mam neprijemny pocit? Stale v tom nejak vidim praci nejakych vedcu co nam globalni otepolovani chteji za kazdou cenu vnutit. Takovy ledovec je obri zalezitost a je asi dost tezke jej nejak oddelit od sebe. Pokud je to tezke neznamena to, ze to je nemozne. Opravdu nevim co za tim muze byt. Ale pred nekolika lety by take nikdo neveril ze tu jednou bude planeta opic, ze?!

 2. jana napsal:

  nie je toto už staršia informácia?

  • jirik napsal:

   V posledních měsících se dramaticky prodloužila obří trhlina v antarktickém ledovcovém šelfu Larsen C. Podle vědců vše nasvědčuje tomu, že se z ledovce odtrhne masivní kra. Jen 20 kilometrů dělí konec trhliny od moře a v momentě, kdy led popraská až k moři, odtrhne se ze šelfu kra o rozloze 5000 km². To je pro srovnání přibližně stejná plocha, jakou má Ústecký kraj, nebo desetkrát větší, než má Praha. Odborníci jsou vzhledem k tomu, že trhlina se jen za prosinec rozšířila o 18 kilometrů, přesvědčeni, že k odtržení kry dojde velmi brzy.
   https://www.casopis-sifra.cz/antarktickeho-ledovce-se-zrejme-odlomi-kra-desetkrat-vetsi-nez-praha-jake-budou-nasledky/
   ps: tohle je článek z 10 ledna 2017; očekávalo se to někdy od podzimu 2016 možná i dříve…., tak se konečně fšeci čekatelé dočkali…..

   • Maroš napsal:

    Jirik – veľmi podstatné – lom minerálov – doskovitý u bridlíc a pieskovcov, nepravidelný u vápenca, lastúrovitý u čadiča, znelca. Ide mi o podstatu – ľadovec sa neláme ako sklo, hoci to na prvý pohľad tak vyzerá – ľad sa triešti nepravidelne a skôr lastúrovito. Teda – ak vznikne trhlina mnoho kilometrov dlhá a stovky metrov hlboká – musí na túto masu pôsobiť tlak – buď zo spodu – čo nie je tento prípad, alebo z vrchu – -nejaký „nôž“! – korčuľa na lade. Ale nič podobné tam nebolo. Otázka – a čo termický – laserový nôž? Podstata – princíp krájania je princíp – tavenia – nie pílenia! Ak prerezávam nejaký špagát, tak z pohľadu makrosveta ho trhám, drásam. Ale z pohľadu mikrosveta ho v styčnej ploche tavím – tlakom. A tlak je tým väčší, čím je nôž ostrejší – lebo merný tlak. Otázka – kde boli vedci v noci – keď ten ľadovec niekto zo satelitu tavil? Lebo Arabi potrebujú kus ľadovca – technológia existuje! A peniaze na to sú. To, že Mikronézia /1 m nad hladinou mora priemerne/ časom kvôli pitnej vode pre zeleno-papierovovo bohatých Arabov zmizne pod hladinou mora – Arabov už neserie!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *