Díky životu v chýši se uzdravila, úřady ji nutí domek zbourat

Díky životu v chýši se uzdravila, úřady ji nutí domek zbourat

Bydlet v primitivním domku, postaveném pouze z kmenů několika stromů, hlíny a slámy, může být pro někoho výraz životního stylu a pro jiného svým způsobem nutnost.

09:54

Díky životu v chýši se uzdravila, úřady ji nutí domek zbourat

Bydlet v primitivním domku, postaveném pouze z kmenů několika stromů, hlíny a slámy, může být pro někoho výraz životního stylu a pro jiného svým způsobem nutnost. Kate Burrowsovou do takových podmínek přivedl její zdravotní stav. V lůně přírody se uzdravila. Teď se ovšem musí ze své chýšky vystěhovat. Nutí ji k tomu úřady.

Manželé se rozhodli žít na svém pozemku ve vlastnoručně vyrobené chýši. Když se zpětnou platností zažádali o stavební povolení, nedostali je a chýši musí opustit.

Manželé se rozhodli žít na svém pozemku ve vlastnoručně vyrobené chýši. Když se zpětnou platností zažádali o stavební povolení, nedostali je a chýši musí opustit.

FOTO: Profimedia.cz

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

Kate se svým mužem Alanem ještě před 18 měsíci žila standardním způsobem, v pronajatém bytě v řadovém domě, jako většina obyvatel britských ostrovů. Na rozdíl od ostatních v takových podmínkách ale doslova trpěla. „Bylo to, jak kdybych měla nikdy nekončící chřipku,” popsala redaktorům serveru Daily Mail.

Trpí totiž tzv. syndromem mnohočetné citlivosti na chemické látky. A v běžném bytě byl její citlivý organismus neustále vystavován zátěži. Z předchozího manželského svazku měla však menší pozemek nedaleko městečka Chulmleigh v anglickém Devonu. S manželem se tedy rozhodli přestěhovat na venkov a žít v lůně přírody, pouze v karavanu.

Interiér stavby má jednoduché členění - hlavní obytný prostor plus dva pokoje.

Interiér stavby má jednoduché členění – hlavní obytný prostor plus dva pokoje.

FOTO: Profimedia.cz

To jim však úřady brzy zakázaly s odůvodněním, že pozemek je součástí chráněného krajinného území, které karavan hyzdí. Manželé tedy karavan opustili a místo něj si na zalesněném, svažitém pozemku z několika kmenů stromů, hlíny a slámy postavili chýši, kterou si pozvolna zařídili.

Zatímco v klasickém bytě majitelka trpěla neustálými chorobami, ve vlastnoručně vyrobené chýši je spokojená.

Zatímco v klasickém bytě majitelka trpěla neustálými chorobami, ve vlastnoručně vyrobené chýši je spokojená.

FOTO: Profimedia.cz

Hlavní místnost slouží jako obývací pokoj, kuchyň i jídelna dohromady. Při stěně je koupelna s horkou vodou ohřívanou v kotli. K obývacímu pokoji přiléhá dvojice pokojů. Kompostovací toaleta je umístěna venku.

„Všechno si děláme sami, sami si obstaráváme dřevo, využíváme dešťovou vodu, produkujeme si vlastní potraviny,” pochvaluje si Kate.

Manželé vedou v chýši plně soběstačný život s minimálním dopadem na okolní životní prostředí.

Manželé vedou v chýši plně soběstačný život s minimálním dopadem na okolní životní prostředí.

FOTO: Profimedia.cz

Kolem domu se brzy objevily první kusy drobného domácího zvířectva, až se domácnost manželů rozrostla na malou farmu. Alan se vzdal svého původního povolání ve městě a začal se naplno věnovat péči o zvířata a farmu, zatímco Kate pracuje na částečný úvazek jako pečovatelka. To jim k živobytí stačí.

Majitelé chýše si pěstují vlatsní ovoce a zeleninu.

Majitelé chýše si pěstují vlastní ovoce a zeleninu…

FOTO: Profimedia.cz

Po dostavění domu si manželé se zpětnou platností zažádali o stavební povolení. Jak ale říká paní Burrowsová, na úřadě se na plány stavby ani nepodívali a rovnou jí sdělili, že jí stavební povolení neudělí, protože její pozemek je na území, kde stavbu úřad prostě povolit nehodlá.

Navíc, jak se z místního stavebního úřadu dozvěděli redaktoři serveru Daily Mail, není prý v obecném zájmu, aby v kraji vyrůstala obydlí takto „na divoko” bez stavebních povolení. Manželé proto dostali lhůtu do konce roku, aby se z domku vystěhovali.

... a také chovají kozy, ovce a drůběž.

… a také chovají kozy, ovce a drůbež.

FOTO: Profimedia.cz

„Když dům opustíme, tak se za čas sám rozloží, ale kam se vrtneme my, to opravdu nevím. Představa, že bych se měla vrátit zpátky, mě děsí,” říká Kate a dodává: „Myslím, že je opravdu důležité, aby lidé jako my měli možnost žít trvale udržitelným způsobem na své vlastní půdě, když nepůsobí žádné škody.”

Zdroj (1)

8 komentářů

 1. Je to smutné když člověk má a vidí možnost alespoň nějaké soběstačnosti a kor když mu to prospívá.Systém nás nutí být ovce a vše nám lajnovat co jak a co ne.Pokud někdo žije na vlastním pozemku a neničí okolí tak proč ne?!!
  Ti co to zakazují a mluví že někdo něco v přírodě ničí či znečišťuje je pokrytec ten největší.Produkujem miliony tun zbytečného odpadu,čistíme wc a koupelny chemkama které pak jdou do odpadu a ten zas do čističek a vodních nádrží a pak vše pijem jelikož chemka vyčistit nejde! A pak tento systém zakazuje lidem žít v souladu……..je to šílený co člověk svořil:(

 2. Udělali jednu zásadní chybu – že chtěli svou stavbu tzv. „legalizovat“. Těm úřadům se netřeba divit – blbost udělali ti manželé. Měli tam prostě bydlet – bydleli ve svém a stačily dvě vojenské maskovací sítě dobře umístěné a nikdo zvenku by ani nemohl nafotit jejich bydlení. Úřadům deklarovat jejich obydlí jako chatu na přespání, když přijedou se starat o svůj pozemek, včetně zvířat a pěstovaných bylin. Anebo využít nějakou kličku v zákoně, která by jim umožnila mít tam tu chatu, protože by na ni nepotřebovali stavební povolení – např. u nás je stanoveno, že pokud člověk chce postavit na svém pozemku tzv. zahradní domek, tak nemusí žádat o stavební povolení, pokud to nemá základy spojené se zemí, ale je to odmontovatelné. Nevím, ale předpokládám, že něco podobného bude fungovat i v Anglii. Jejich úřadům se opravdu nemůžeme divit – zkuste u nás získat stavební povolení na něco v „chráněné krajinné oblasti“. Byste se uchodili a možná nic nevyřídili. Myslím si, že pokud měli opravdu dobrý obytný vůz, který může poskytnout více pohodlí než ten zemní dům, tak snad mohli úřadům říci, že tam nebydlí a že tam jezdí na zotavenou z města na víkendy a někdy přes týden, prostě je trochu povodit za noc a možná měli klid.

 3. krása…, když to vidím, celkem bych se tam rád přistěhoval 🙂

 4. Možná, že to nechce „klid“, ale naopak boj. Boj o svobodu žít v souladu se stvořením. Hluboká poklona těmto lidem! Naprosto konkrétní příklad odvahy, charakteru, jasneho záměru nenechat se zmanipulovat. A to je přesně to, co vadí „úředníkům“, potažmo establismentu. Stejně jako Adriana, jde se svou kůží na trh, i když trochu naivním způsobem. Není Vám divný, že jsou to ženy, kdo jdou na pokraj osobního ohrožení? Co se s vámi děje, chlapi???

 5. ano… sebestačnosť je ten zločin ktorého sa dopustili.. a ešte pre niečo sa pani uzdravila – odišla z elektromagnetického smogu, poľa, alebo ako by som to ešte nazvala. potrebujeme kontakt so zemou, je pre nás liečivý – liečivý v tom najpresnejšom zmysle slova ako sa len dá vyjadriť. Napríklad zápaly, osteoporóza, hormonálne problémy…. no a musím tu spomenúť že „výroba“ vlastných potravín a odevov je základ nášho zdravia, rovnako ako aj varenie na ohni. Niekedy sme to vedeli, a vedia to aj tí, ktorí nám natiskali umelé oblečenie a obutie, elektrické spotrebiče…. aj preto sme mimo, v neustálom hypnospánku

  • tomáš marný

   Milá jano,
   máš naprostou pravdu, žijeme v cyber dreem, ze kterého se nemůžeme (a mnozí už ani nechtějí) vymanit…..
   tm

 6. Je to poučné pro příště pro druhé i pro ně. Vykašlat se na úřady, které i kdyby chtěly, musí se řídit hloupými předpisy. Kdyby sami nepřiznali, že se jedná o stavbu, mohli v případě problémů s úřady, který nemusel přijít tvrdit, že se nejedná o stavbu, ale přeformovanou přírodu do trochu jiné podoby. Jako když se udělá hrad z písku nebo větší bábovička. Je to pořád příroda. Prostě to nenazývat stavbou.

PENĚŽNÍ PODPORA

Připojte se prosím k ostatním a staňte se i Vy sponzorem tadesca.

Potěší i částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Bankovní spojení ČR: 3211078872 / 6800

Bankovní spojení SK: 2901269209 / 8330
IBAN: SK0683300000002901269209
BIC: FIOZSKBAXXX

Děkujeme.

Rubriky

Odběr článků e-mailem

Odebírejte novinky e-mailem

Dostávejte články a novinky z tadesca rovnou do Vaší emailové schránky!

Přihlášení k odběru proběhlo úspěšně!

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento článek se svými přáteli!

Pokud se vám tento článek líbil, sdílejte jej se svými přáteli!