Meteoterorismus v plném nasazení? Kdo ovládá počasí? Nad Českem se v pátek vyskytly nebezpečné rotující bouře. Supercely přinášejí krupobití i tornáda

Meteoterorismus v plném nasazení? Kdo ovládá počasí? Nad Českem se v pátek vyskytly nebezpečné rotující bouře. Supercely přinášejí krupobití i tornáda

…..terorismus je pravděpodobně nasazen na všech úrovních. Kam se podíváme, samé destruktivní zprávy. Moc dobře ale víme, kdo za ním stojí….

00:05

Nad Českem se v pátek vyskytly nebezpečné rotující bouře. Supercely přinášejí krupobití i tornáda

Páteční bouře nad Českem přinesla i 15 takzvaných supercel, což jsou bouře rotující kolem své osy. Podle meteorologů tento jev není v Česku nijak výjimečný a k českému počasí patří od pradávna. Ročně se jich na našem území vyskytne několik desítek. Supercely jsou bouře, které nejsou nijak mimořádné co do rozměru. Předpona super- značí charakter bouře co do její intenzity a nebezpečnosti jejích projevů.

Praha – Patnáct rotujících bouří během pátečních rozmarů počasí nad Českou republikou není podle meteorologů nic výjimečného. Tyto takzvané supercely se vyskytly například loni 16. června a vysoký počet zaznamenali i letos 22. června. V Česku se podle Českého hydrometeorologického ústavu  (ČHMÚ) vyskytne ročně několik desítek supercel. Míra výskytu během pátečního večera však byla mimořádná.

„Znaky supercel mělo podle dat z meteorologických radarů patnáct buněk v ČR a blízkém okolí. Můžeme tak oprávněně mluvit o supercell outbreaku, tedy hromadném výskytu supercel,“  potvrzuje ČHMÚ.

„Jak ukazují zejména poslední roky, kdy je k dispozici dvojice nových meteorologických radarů a také nové možnosti zobrazování dat, supercely u nás zas až takovou výjimkou nebudou,“ uvedli meteorologové na webu.

Velkou měrou ke zjištění přispěly i aktivity mnoha lovců bouřek (storm chaserů, kterých v Česku v posledních letech přibývá. Každoročně se k meteorologům dostanou stovky pozorování od lidí přímo z terénu nebo jejich bydliště. „V pátek se těch pozorování sešlo opravdu hodně a šlo mnohdy o opravdu ukázkové snímky supercel, ale i velkých krup, jež z nich vypadly,“ uvedli.

Supercely doprovázené prudkým větrem a silným krupobitím pocítilo 7. července 2017 velmi intenzivně  například Pardubicko.

Při procházení starších radarových dat meteorologové natrefili na podobné situace například před 15 až 20 lety. Koncem května 2001 supercely přinesly několik tornád do Posázaví a Polabí. V pátek ale výskyt tornáda v Česku nebyl prokázán. Zpozorováno bylo na jihozápadě Polska, asi 35 kilometrů od Krnova. Meteorologové poukázali na „poměrně zajímavé škody“ způsobené počasím v pátek večer v Třinci-Oldřichovicích, šlo o utržené krovy a střechy či stromy vyvrácené v pásu širokém tři až čtyři metry.

Supercely jsou bouře, které nejsou nijak mimořádné co do rozměru. Předpona super- značí charakter bouře co do její intenzity a nebezpečnosti jejích projevů.

Jde o bouři tvořenou jedinou dominantní konvektivní buňkou, jejíž značná část rotuje podle své vertikální osy. Supercely jsou také vyhledávaným cílem lovců bouřek pro jejich velmi fotogenickou vizuální strukturu. Tyto bouře jsou velmi často doprovázeny intenzivními krupobitími. Rekordní průměry krup, které dokážou vytvořit, jsou až přes 15 centimetrů. Ty páteční měly tři až čtyři centimetry.

Supercely byly prvně popsány v 60. letech minulého století na základě radarových pozorování v jižní Anglii, kde jedna taková bouře způsobila silné krupobití. Další výzkum se následně soustředil hlavně na území USA, kde jsou supercely původci výskytu silných tornád.

Zařízení na satelitu GOES-16 patřící americkému Národnímu úřadu pro oceán a atmosféru nasnímalo blesky ze vzdálenosti 35 000 kilometrů. | Video: Reuters |  00:29
Zdroj (1)

Páteční bouře přinesla do ČR 15 supercel

Páteční bouře nad Českem přinesla i 15 takzvaných supercel, tedy bouří rotujících kolem své osy. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Spekulovalo se, že na Třinecku se dokonce objevilo tornádo, ale prokázáno to nebylo.

Supercela. Ilustrační foto

Supercela. Ilustrační foto

FOTO: Robin Duspara (Lovci bouře)

„Mnohé z pátečních bouřkových buněk byly už podle fotografií supercelami, a to naprosto učebnicovými. To potvrzují i data z radarů, podle kterých mělo znaky supercel 15 buněk v ČR a blízkém okolí. Můžeme tak hovořit o hromadném výskytu supercel. Podobná situace se vyskytla loni 16. června, kdy přinesla četná krupobití, zejména do středních Čech,” uvedl ČHMÚ na svém Facebooku.

Podle meteorologů však není tento jev v ČR nijak výjimečný. „Jak ukazují zejména poslední roky, kdy je k dispozici dvojice nových meteorologických radarů a také nové možnosti zobrazování dat, supercely u nás zas až takovou výjimkou nebudou,” uvedli.

Bouře nad Českým Těšínem
Bouře nad Českým Těšínem

FOTO: Janina Tománková

Ročně se v ČR vyskytne až několik desítek supercel, vysoký počet meteorologové zaznamenali například letos 22. června.

Pomoc od lovců bouřek

Velkou měrou ke zjištění o posledních bouřích přispěly i aktivity mnoha lovců bouřek, kterých v ČR v posledních letech přibývá. Každoročně se k meteorologům dostanou stovky pozorování od lidí přímo z terénu nebo jejich bydliště.

„V pátek se těchto pozorování sešlo opravdu hodně a šlo mnohdy o opravdu ukázkové snímky supercel, ale i velkých krup, jež z nich vypadly,” popsali.

Sobotní příspěvek na Facebooku ČHMÚ

Tornádo na Třinecku?

Při procházení starších radarových dat meteorologové natrefili na podobné situace například před 15 až 20 lety.

„Dlouho zde panovala zažitá představa, že supercelární bouře se zde nevyskytují anebo jsou naprostou raritou. Po roce 2001, kdy koncem května supercely přinesly několik tornád do Posázaví a i Polabí, se situace začala pomalu měnit,” vysvětlili.

Výskyt tornáda u nás ale v pátek prokázán nebyl. Zpozorováno bylo na jihozápadě Polska, asi 35 kilometrů od Krnova. Odborníci v té souvislosti poukázali na „poměrně zajímavé škody” způsobené počasím v pátek večer v Třinci-Oldřichovicích. Šlo o utržené krovy a střechy či stromy vyvrácené v pásu širokém pouze tři až čtyři metry. ČT v sobotu informovala, že jev postihl jen tři domy.

Často je doprovází krupobití

Supercely jsou bouře, které nejsou nijak mimořádné co do rozměru. Předpona super- značí charakter bouře co do její intenzity a nebezpečnosti jejích projevů. Jde o bouři tvořenou jedinou dominantní konvektivní buňkou, jejíž značná část rotuje podle své vertikální osy.

Bouře velmi často doprovází intenzivní krupobití. Rekordní průměry krup, které dokážou vytvořit, jsou až přes 15 centimetrů. Ty páteční měly tři až čtyři centimetry.

Supercely byly prvně popsány v 60. letech minulého století na základě radarových pozorování v jižní Anglii, kde jedna taková bouře způsobila silné krupobití. Další výzkum se následně soustředil hlavně na území USA, kde jsou supercely původci výskytu silných tornád.

6 komentářů

 1. Stačí trošku chemie hlavně hliník a litium a pak tyto kovy důkladně ozářit meteo radary (to ozáření je na radarech patrné a bouřkové výboje jsou jak podle pravítka), mikročástečky (kondenzační jádra) se začnou ohřívat a stoupat, čím výše doletí tím větší budou kroupy i vítr bude díky teplotnímu a tlakovému rozhraní, je zajímavé jak začíná být počasí na celé planetě stejné-jako přes kopírák.

  http://www.svetkolemnas.info/novinky/kontroverzni-realita/2975-zadna-konspirace-experti-popisuji-jak-funguji-nanocastice-aluminia-pri-rizeni-pocasi

  Odpovědět
 2. A v Dukovanech nepšelo už dva měsice. Katastrofa cca 5mm celkem. Sucho jak sviňa.

  Odpovědět
  • u nás poslední dva týdny prší často

   Odpovědět

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

PENĚŽNÍ PODPORA

Připojte se prosím k ostatním a staňte se i Vy sponzorem tadesca.

Potěší i částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Bankovní spojení ČR: 3211078872 / 6800

Bankovní spojení SK: 2901269209 / 8330
IBAN: SK0683300000002901269209
BIC: FIOZSKBAXXX

Děkujeme.

Rubriky

Odběr článků e-mailem

Odebírejte novinky e-mailem

Dostávejte články a novinky z tadesca rovnou do Vaší emailové schránky!

Přihlášení k odběru proběhlo úspěšně!

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento článek se svými přáteli!

Pokud se vám tento článek líbil, sdílejte jej se svými přáteli!