Moldavský prezident zrušil vojenské cvičenia s USA a aktívne bráni svoju krajinu pred USA a NATO

…..ale ale, copak se nám to děje na hranici s Ruskem. Že by lidé prozřeli a přestali být podplatitelnými podpindosníky USA????

08:54

Moldavský prezident zrušil vojenské cvičenia s USA a aktívne bráni svoju krajinu pred USA a NATO

Kišiňov 1. marca 2017

Novozvolený moldavský prezident Igor Dodon v týchto dňoch písomne požiadal veľvyslancov USA a Rumunska, aby sa nemiešali do vnútorných záležitostí jeho krajiny a do činnosti hlavy štátu. Dodon tak urobil po tom, čo sa obaja veľvyslanci naňho obrátili listom, v ktorom ho kritizovali za to, že zablokoval vojenské cvičenia Platinum Eagle 2017 prebiehajúce v Rumunsku, ktorých sa okrem iných obe krajiny účastnia.

Na snímke moldavský prezident Igor Dodon

Veľvyslanci v liste obvinili Dodona z nepriateľského jednania a varovali ho, že kvôli jeho rozhodnutiu nebude moldavská armáda dostatočne vycvičená. Prezident ale obom veľvyslancom odkázal: “Moldavská republika je nezávislý a zvrchovaný štát a úrad prezidenta sa nehodlá zaoberať žiadnymi komentármi svojej činnosti ani hodnotením svojich rozhodnutí prichádzajúcich spoza hraníc. Žiadam vás, aby ste neškolili prezidenta tejto krajiny z toho, čo má robiť, najmä z pohľadu jeho ústavných právomocí, ale

aj ďalších oblastí výkonu jeho funkcie. Nedomnievam sa, že v krajinách, ktoré zastupujete, môže ten či onen veľvyslanec komentovať konanie prezidenta, a to hlavne v otázke dislokácie ozbrojených síl. Rád by som videl reakciu Bieleho domu alebo Paláca Cotroceni na podobné komentáre vyslovené napr. veľvyslancom Moldavskej republiky vo Washingtone alebo v Bukurešti.”

Moldavský prezident tak realizuje to, čo pred voľbami sľúbil, mení kurz krajiny, nechce si proti sebe poštvať Rusko a rozhoduje sa tak, ako je to pre jeho krajinu a národ najlepšie nehľadiac na požiadavky kladené na jeho krajinu z USA a Západu.

Martin Bago

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

5 komentářů

 1. smrdutá mrtvola Václava Havla napsal:

  Moldavsko je tak leda na hranici s Podněstřím. Už jenom ta Ukrajina trochu zavazí.

 2. jirik napsal:

  Časně ráno 12. března byla na předměstí Wellingtonu, kde se nachází americká ambasáda, přivolána policie. Co se konkrétně stalo, nebylo zveřejněno, avšak média se dozvěděla, že došlo ke „kriminálnímu incidentu,“ na kterém se nějakým způsobem podílel diplomat, zřejmě technický atašé Colin White.

  Zaměstnanci cizích ambasád mají diplomatickou imunitu, proto nikdo nebyl zadržen. Poněvadž ale šlo o vážný delikt, požádalo novozélandské ministerstvo zahraničí americké velvyslanectví o zbavení Whitea imunity, ale Američané to odmítli udělat. MZV tedy požádalo, aby diplomat opustil zemi. Vyšetřování incidentu pokračuje.
  http://sptnkne.ws/dQNE

 3. Franta napsal:

  Moldávie by správne mela nabrat kurs EAEU a napojit se na Novou cínskou hedvábnou cestu. Tam je její budoucnost a ne v krachující evropské unii, jejíz trhy uz jsou presycené.

  • Topolník napsal:

   Zdá sa, že niekto v Moldavii začína chápať procesy globálnej úrovne. Teraz tam treba začať honku na sorošneziskovky. Inak bude mať p.prezident do roka kišinevský majdan.

 4. jirik napsal:

  NATO používá „jakékoli možné děsy“, aby démonizovalo Rusko a ospravedlnilo politiku zadržování vůči Rusku, prohlásil v rozhovoru pro RIA Novosti stálý představitel Ruska při NATO Alexandr Gruško.

  „Alianci obvinil z toho, že přechází na politiku zadržování Ruska, která potvrzuje sama sebe, která směřuje k jakýmsi agresivním plánům. Právě proto jsou nutné jakékoli děsy, jež by dokazovali démonizaci naší země,“ řekl Gruško.
  http://sptnkne.ws/dR4p
  Podle jeho slov „odsud pramení ohromné množství materiálů a úniků do tisku o tom, že Rusko může doslova během několika hodin dobýt pobaltské země“. „Nikdo si přitom nepokládá otázku, k čemu by to vůbec dělalo,“ dodal Gruško.