Mohlo by se vám líbit...

komentáře 3

 1. .lak napsal:

  Nejhorší parazitismus v moha formách je workoholismus kdy inkluzivní školství pádivostí chrlí bezpočty postižených dřístavostí a vlastně jsou sami parazity v nejnemožnějších formách diagnóz brouků pytlíků a ferdů blbenců, .-) když nestravují okolí vrtošivostí řevnivostí podloudností kradmostí svých neukojitelných trhlostí bez konců a smyslu.

 2. jirik napsal:

  FDA po letech schválila osobní genetické testy náchylnosti k chorobám
  V roce 2013 si americká dohledová agentura pro léčiva FDA „vyšlápla“ na genetické testy náchylnosti k nemocem, které prodávala mezi velkými investory velmi oblíbená společnost 23andMe. Jak jsem tehdy psali, šlo zřejmě do jisté míry o střet mezi kulturou Silicon Valley a medicínou.

  23andMe spěchala s produktem mnohem více, než je v medicínském výzkumu a byznyse obvyklé, a její sliby byly za hranicí uvěřitelnosti a prokazatelnosti. Genetické testy – ať už jsou od 23andMe, nebo někoho jiného – podle shody odborníků dokáží odhalit jen malou část rozšířených nemocí. Většina z nich zřejmě (alespoň podle současného stavu poznání) není primárně určena geneticky. Společnost podle FDA tedy neprokázala (a ani nemohla), že by její testy poskytly pacientům výsledky, které slibovala.

  Ale 23andMe se rozhodla bojovat. V roce 2015 se jí podařilo získat od FDA svolení prodávat testy, které odhalí, zda nemají varianty genů, které by mohly zvýšit náchylnost dětí k 36 různým nemocem. A letos v dubnu se společnosti jako první vůbec podařilo získat od FDA svolení k prodeji osobních genetických testů náchylnost k chorobám. Testy zjišťují, zda zákazníci mají mutace spojované s deseti různými chorobami, od Parkinsonovy choroby, před Alzheimerovu nemoc, po celikaii (nesnášenlivost lepku) a trombofili (tedy náchylnost ke tvorbě krevních sraženin), a pak na základě výsledků určují míru rizika pro daného člověka. Jinými slovy řečeno: nepředpoví, zda nemoc dostane, či nikoliv, ale mohou třeba ovlivnit jeho životní volby či přístup jeho lékaře. 23amdMe začne schválené testy nabízet během několika příštích měsíců.

  Výsledek je to podle našeho skromného názoru povzbudivý. 23andMe a podobné firmy se dlouho pokoušely dozoru FDA pokud možno vyhnout, ale jim i zákazníkům jedině prospěje, když podvodníky a fušery v oboru (a ti v něm jsou) bude někdo stíhat a kontrolovat. Osobní genetické testy možná nezmění medicínu, jak tvrdí 23andMe, ale v principu tato technologie může přinést spoustu zajímavých poznatků a informací, zvláště pokud se časem podaří sesbírat údaje velkého počtu lidí. A tak je jedině dobře, když se to nebude dít pokoutně.
  http://vool.cz/ctj2r

 3. jirik napsal:

  I za dob takzvaného socialismu, kdy československé zdravotnictví poměrně slušně fungovalo, byla ta ekonomická kritéria spíše k smíchu. K úspěšnému plnění přispívala především obložnost, což znamenalo, že by měla být pokud možno na sto procent obsazena všechna nemocniční lůžka. Dále se pak hodnotily náklady na léky. Ty měly být pokud možno co nejnižší. Znamenalo to především to, že jsme byli nuceni prodlužovat délku hospitalizace a přesvědčovat pacienty, aby ještě nějaký ten den zůstali v nemocnici přes čas. Už byli uzdraveni, proto byly náklady na léky minimální a obložnost vynikající. S kolegy jsme si z toho často dělali legraci, že ideálem socialismu je plná nemocnice zdravých lidí. Naopak těžce nemocní byli škodliví, protože náklady na léky stoupaly.
  MUDr. Radim Uzel
  http://vasevec.parlamentnilisty.cz/ekonomika/manazer-v-nemocnici-0

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *