Pašeráci v Libyi výrazně zlevnili, migrantům nabízejí zvláštní akce

Itálie volá o pomoc. Námořní operace Sophia, která měla rozvrátit pašerácké sítě ve Středozemním moři, si totiž po dvou letech od svého spuštění moc úspěchů připsat nemůže. Pašeráci kvůli vojenským hlídkám u libyjských břehů od roku 2015 výrazně snížili ceny a proud migrantů se tak stále zvětšuje.

„V roce 2015 zaplatil průměrný Syřan za cestu přes Středozemní moře 1 500 až 2 000 dolarů (35 000 až 46 700 Kč), Afričana stála 800 až 1 300 dolarů (18 700 až 30 400 Kč),“ uvedla pro švýcarskou agenturu SDA Tuesday Reitanová z Globální iniciativa proti nadnárodnímu organizovanému zločinu (GITOC) sídlící v Ženevě. „Teď už žádní Syřané trasu přes Libyi fakticky neužívají a Afričané platí mnohem méně – 200 až 300 dolarů (4 700 až 7 000 Kč),“ dodává.

Gangy v Somálsku nabízejí akce typu „Odjeď teď, zaplať později.“ Jejich klienti se tak dostávají do pozice dlužníka a vystavují se riziku, že si gangsteři z nich udělají otroky.

Vojenské hlídky evropských lodí při libyjském pobřeží měly ještě jeden nežádoucí dopad: pašeráky donutily upravit svůj obchodní model. Přestali používat dražší lodě ze dřeva či laminátu, jejichž případné zničení představovalo značnou finanční ztrátu. Jejich nový modus operandi je odtáhnout gumový člun bez motoru na volné moře a tam jej nechat unášet.

Pašeráci tak vypravují lidi na moře snáze a levněji, migrantům z toho však plyne podstatně větší nebezpečí. „Problémem pašeráctví je, že restrikce v důsledku trh vždy zvětší, místo aby jej zmenšily,“ říká Reitanová. GITOC odhaduje, že pašeráci posílající migranty z Libye do Evropy v roce 2015 vydělali 255 až 323 milionů dolarů (5,94 až 7,53 miliardy Kč).

S letadlovou lodí proti pašerákům

Operace také čelí kritice, že do boje s pašeráky nasadila nevyhovující plavidla. Vlajkovou lodí mise je letadlová loď Giuseppe Garibaldi, která byla původně navržena pro nasazení ve válce a je vybavena sledovacími systémy, radarem a radiovým i satelitním komunikačním zařízením.

Podle bezpečnostního analytika Petera Robertse jsou takové stroje zbytečně sofistikované a Unie jejich nasazením jen plýtvá penězi.

„Letadla navržená k pátrání po jaderných ponorkách v severním Atlantiku hledají malé gumové čluny u libyjského pobřeží,“ říká Roberts. EU by podle něj měla užívat levnější obchodní plavidla. Pro srovnání: nezisková organizace Sea-Watch zachránila v roce 2016 za pomoci svých dvou lodí 20 000 lidí.

Britská Sněmovna lordů vydala před rokem kritickou zprávu, podle níž operace Sophia v rozbití pašeráckých sítí selhala. Do konce dubna 2017 předala italské policii 109 lidí podezřelých z pašování lidí (zjevně se jednalo o řadové pašeráky) a zničila 422 člunů. „Operace Sophia je spíše politickou manifestací než skutečnou reakcí,“ dodává Tuesday Reitanová.

Unijní operace je úspěšná hlavně při záchraně lidských životů. V roce 2016 bylo ve střední části Středozemního moře zachráněno 30 000 lidí. „Co se týče záchrany lidských životů, Sophia funguje skvěle,“ říká ředitel římského Institutu globálních studií Nicola Pedde.

Zbožné přání

Členské státy EU letos v únoru rozhodly, že Sophia začne působit i v libyjských teritoriálních vodách a následně – po obdržení souhlasu tripoliské vlády premiéra Fáize Sarrádže – se přesune na souš.

„Je to jenom zbožné přání,“ řekl v Ženevě agentuře SDA západní diplomat obeznámený se situací v Libyi. „Libyjci by to považovali za kolonizaci.“ Obyvatele rozvrácené země více znepokojuje pašování ropy a stěžují si, že evropské tankery od jejich pobřeží odvážejí ropu a nikdo je nezastaví.

Členové operace Sophia provádějí výcvik libyjské pobřežní stáže, státy EU také dodávají plavidla, aby bylo možné v libyjských vodách hlídkovat. To ovšem vede k dalšímu problému. Migranti, které zachrání libyjská pobřežní stráž, skončí zpátky v Libyi – v roce 2016 to bylo více než 10 000 lidí – kde jsou drženi nelidských podmínkách.

Ale přece jen se vynořil jeden úspěch. Západolibyjské město Zuára, odkud se lidé pašovali po dvě desetiletí, se tohoto obchodu dobrovolně vzdalo. Rozhodlo se tak poté, co při ztroskotání tří lodí v srpnu 2015 zemřelo 650 lidí.

Místní Berběři byli už dlouho frustrováni z toho, že jméno jejich města se stalo synonymem pašeráctví. Tragédie byly pro mnohé v Zuáře tou poslední kapkou a vyvolaly masové protipašerácké demonstrace.

Autoři: ČTK,

Zdroj: (1)

 

Mohlo by se vám líbit...

komentářů 13

 1. Nývltová napsal:

  Líbí se mi tenhle web. Skoro v každém článku je pomíchaná pravda s polopravdou. Anna, jak mi vysvětlíš, že na jedné straně lybijská stráž vrací imigranty zpátky, a Frontex , SeaWatch + armády je vytahují a promotně s ošetřením vozí do Evropy, zadarmo samozřejmě. Imigranta to nestojí přece nic! Armádě a Frontexu to přeplatí neziskovky z rozpočtu Sorose a EU. Pašeráci jsou jiná věc, ti se tam pohybijí načerno, jsou přepojení na policajty v Africe, a mají o náborech ty správné informace. Vždyť v Somalsku, Sudánu, Maroku, Senegalu, jsou normálně tzv. NABOROVÉ KANCELÁŘE pro imigraci. Výběr se děla podle klíče, – čím hloupější, blbší, agresívnější afričan, tím větší přednost, – tohle bylo na konpiračních webech už vyvěšeno! Dokonce je výběr zúžen na věk od 15 do 35 roků, hlavně muži.Proč? Ženy mají zůstat doma? A ty náborové kanceláře jsou samozřejmě placeny evropskými neziskovkami. Prostě tadesco se mi líbí, taková fiat-alternatíva, žluté kachničky na vodičce….

  • anna napsal:

   Milá Nývltová, články sú uverejňované pre tých, ktorý si vedia poskladať z dat mozaiku. A podľa mojích zdrojov Frontex, SeaWatch a pod. vyťahujú a pomáhajú imigrantom až v medzinárodných vodách, stále ich tam však musí niekto dopraviť a aj previesť cez stráž…. Navyše sú v článku spomínaní okrem iného aj somálski pašeráci, ktorý prevážajú imigrantov k pobrežiu. Nevidím v tom žiaden rozpor. Ak sa vám nepáči, nemusíte sem chodiť.

  • Sys napsal:

   Sluníčková Nývltová se trochu sekla 🙂 Zdroj článku je ČTK, a to je přece pro mainstreamové sluníčkáře ten nejserióznější zdroj !
   Ledaže by jim už v hlavách svitlo a zařadili ČTK mezi fiat-alternativu.

 2. Maroš napsal:

  O 5-tisícoch brokovníc zadržaných myslím pred 2 rokmi v ČR ste hádam už počuli – keď to nejde zvonku – musí to ísť z „vnútra“…
  https://www.webnoviny.sk/gajdos-potvrdil-chybajuce-naboje-vo-vojenskom-sklade-v-sklenom-opozicia-hovori-o-skandale/
  Zrepasovanými samopalmi zabili ľudí v Charlie Hebdó…
  https://www.noviny.sk/slovensko/97576-predali-tisicky-samopalov-cena-za-kus-7-eur

 3. jirik napsal:

  Zástupce vídeňského starosty Johann Gudenus (FPÖ) o přijímání imigrantů [cz titulky]

 4. dit napsal:

  Zdravím,
  prý:…Hledáte v současné době někoho do svého týmu?

  LB: Hledáme jak odborníky na témata týkající se migrace, tak i nadšence, kteří by nám pomohli s koordinací. Aktuálně sháníme člověka, který by se nám staral o sociální sítě a také lidi, kteří by byli schopni pro nás natáčet rozhovory s uprchlíky.
  ZDROJ
  http://www.ukacko.cz/temata-migrace-a-islamu-jsou-casto-nahlizena-jen-zkratkovite-tvrdi-tvurci-encyklopedie-migrace

  Já se jim divím, proč nejdou přímo do nějaké no go zony někde ve Švédsku, nebo Francii, nebo Británii a tam rovnou nenatočí rozhovor a příběh s tzv. dle nich
  prý s uprchlíkem?))))

 5. Nula napsal:

  cítim, že „bordel“- občianska vojna začne vo švédsku a nebude to dlho trvať ?! Potom sa to spustí naokolo. Švédsko je už dlho obliehané naprogramovanými a toleruje to. Nebude vôbec pripravené a jeho fyzické prehry nakopnú psychicky ostatné bunky v EU. Vo francúzku to štartuje už obdobne – polícia odzbrojená, odobuškovaná len so slzákmi s nízkym efektom…. Pešiaci na šachovnici už len čakajú na iskru – tam bude rozhodné, kto bude útočník a kto defender … ten prvý si odnesie aj so svojim OS/operačným programom mysle/ dedičný hriech do budúcna. Je to špinavá vojna – genocída obojstranná, len moslimovia si to neuvedomujú, preto sem lifrujú väčšinou chlapov. „Šachistom“ je jedno koľko obetí, a na ktorej strane ostane – ide tu o očistenie skrytej stránky špinavej ekonomiky chybného ďalšieho OS – kapitalizmu. Na chvíľku v EU vznikne anarchokapitalizmus do času nastolenia normalizácie. Tam sa nejak neodvážim odhadnúť, kto ju nastolí ale bude prebiehať rýchlo a priestorove aj mimo EU v globálnom prerozdelení zkolabovaných štátov a celej EU
  Alternatívy: buď sa vytvorí znova monarchia Rakusko- Uhorská, republika má totižto vadné zdroje riadenia podobne ako jej nástroj demokracia?
  Alebo sa rusi vrátia priestorove po česko-slovenské hranice, možno aj ďalej (vyčkávajú si – až príliš pre vnímavého nápadne) ?
  …uvidíme, ale bude to (vlastne už prebieha) zbytočná bitka „na“ a „o“ pieskovisko…. práve kôli ľudským životom… 🙁
  uvidíme…

  • Maroš napsal:

   Nula – myslím, že môžme zabudnúť na teritoriálnu podobu R-U monarchie – táto cucala zdroje zo žalára národov ešte pred priemyselnou revolúciou – myslené robotizáciu, nie parné stroje – a to stačilo tak akurát. Žalár národov je vypľundrovaný a navyše – uvedomelý – relatívne natoľko, že nebude velebiť cisára – to je len zbožné prianie tých modrých degenerátov, ktorí spomínajú na lesk zašlých zlatých čias – „povolanie“ syn – na takúto šľachtu sa dnes hrajú rýchlozbohatlíci – lebo iný vzor „byť niekto“ nepoznajú. Skrátim – úvaha – lebo plány som videl – nová invázia Európy do Afriky – lebo – svetovládcovia sú skutoční rasisti, a ich koža čierna nie je! Ergo – hľadajú dôvod – humanizmus je na obtiaž a „my negrov“ ako pracovnú silu nepotrebujeme – lebo máme automatizáciu – „my potrebujeme“ len zdroje planéty – „pre seba“ a Európa tam vtrhne, keď to bude jediné východisko – zbaviť sa „nevďačnej“ pľundrujúcej pliagy – ktorú sem tí provokatéri importujú. Nechápem jedno – ako si môže Afričan, ktorého predkov lovili a zasraného po uši doplavili na trh niekam, myslieť, že otrokárstvo skončilo len preto, že niekto vymyslel mobilný telefón a dovolenku all inclusive, a že jeho biely pán bude teraz v Európe makať na neho? Rozumieš – lebo vojna nikdy nebola až taký dôvod na migráciu – to sa vojnou vyriešilo – zomreli státisíce, ale neutekali – bojovali. Takže tuším opak celého – Kalergiho fašisticko-monarchistický plán je vytvorenie dôvodu na – konečné riešenie – v Afrike! ??? Židom najprv dovolili okradnúť a ožobráčiť Nemcov – a potom spustili ich holokaust. Málokomu totiž zapína v tom, že automatizácia potrebuje tiež obnovu, a tú cielení negramotní imbecili
   nedokážu zrealizovať – 20 rokov, a čo potom? „Jadroví inžinieri?“ Lebo plán kvázi primitívnej budúcej agrárnej civilizácie – kvôli ochrane zdrojov, určite nevedie k výsledku, ktorým má byť hromadné opustenie planéty. ???
   Je tu veľa rozporov… Myslíš, že na Slovensku niekedy stretneš čierneho kombajnistu? – nemyslím od oleja…

   • Nula napsal:

    😀 nestretnem…. Hľadám len príčiny. Obaja vieme, že vatican OS je už napichnutý virusom od jesuitov – končí. V EU je ešte stále „pár“ štátov, ktoré nedodržujú striktne OS vedomia cez báje v teológiách. Islam je snáď najviac modifikovaná viera – a ide s priamym príkazom, kdežto vatikán je príliš prekombinovaný a tak myslím, že ho chcú islamom nahradiť a postupne upraviť za jazdy. Ten mix rás pre nich je nepodstatný – práca sa bude nahrádzať robotmi a tie majú iný „jazyk“ programovania. Pozostatky civilizácie po konflikte tak budú cez islam jednoduchšie „spolupracovať“ v poslušnosti k matrixu. Otázna je však najvyššia geopolitická dohoda medzi ruskom a amerikou … ako si možno poznamenal. Podľa mňa je už dohodnutá dávno v prerozdeleniach tržničných miest a odbytišťa zvaného Európa. Prešiel som západný Stratfor aj RSF z východu – je to zamotané a ťažko sa odhadujú budúce „manévre“ v EU. Takéto geo šachy veľkohlavých sú pre mňa riadny adrenalín, kým sa ostatní zabávajú na dvojhre v tenise…. a búchajúcou pyrotechnikov vo veľkomestách…
    Je jasné, ako si poznamenal – veľkou blbosťou by bolo zničiť si odbyt v EU, to by obvzlášť nasralo Čínu – ako veľkého diplomatického partnera ruska, ktorá by sa razom zahnila s prebytkom ich matracových paradajok a cesnakov…. 🙂

 6. Maroš napsal:

  Naštvaný Čech valcuje internet – Žalujem Európu a žalujem Francúzsko!

 7. Sys napsal:

  Symbolika:
  ČSSD se pochlubila novým „tím nejsprávnějším“ logem, obsahujícím vševidoucí oko a půlměsíc.
  Potvrdila tím, kam její politika směřuje. (i když to někteří víme už dávno)
  https://www.novinky.cz/domaci/442396-cssd-predstavila-nove-logo-je-jako-obrnenec-ktery-v-zari-vyrazi-tvrdi-zaoralek.html

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *