Podle vědců patří sodovka mezi hlavní zdroje hrozeb pro lidstvo

…..když se podíváme na mladou generaci našich dětí, kteří mají nadváhu a někteří trpí obezitou, tak bych článku docela i věřil…..

11:54

Podle vědců patří sodovka mezi hlavní zdroje hrozeb pro lidstvo

Neustálé snižování cen na sodovku a další slazené nápoje patří mezi hlavní zdroje hrozeb zdraví celého lidstva, uvádí vědci v časopise Preventing Chronic Disease.

„Ve všech zemích, které jsme zkoumali, za stejný podíl svých příjmů si dnes člověk může koupit o 71 % více objemu slazených nápojů než v roce 1990. V rozvojových zemích je situace ještě horší. V jejich případě se jedná o 89 % více nápojů než před 27 lety. Lze říci, že zlevnily dvojnásobně,“ uvádí Jeffrey Drope z Americké společnosti pro výzkum rakoviny v Atlantě (USA).

Lékaři a dietologové jsou poslední roky znepokojeni újmou, kterou lidstvu může způsobit holdování slazeným a syceným nápojům. Před dvěma lety vědci z USA zjistili, že nadměrná konzumace slazených a sycených nápojů každoročně způsobuje smrt přibližně 184 tisícům lidí. Většina úmrtí připadá na země Latinské Ameriky a na samotné Spojené státy.

Jak v minulém roce uvedli vědci z Bostonské univerzity, největší výrobci těchto nápojů investují značné sumy peněz, aby prosadili své zájmy téměř ve stovce zdravotnických organizací v USA, což brání ustanovení vysokých cen pro slazené nápoje nebo omezení jejich prodeje.Drope se snažil se svými kolegy zjistit, jak se vyvíjela situace s dostupností slazených nápojů během posledních třiceti let v 40 vyspělých ekonomikách a v 42 rozvojových zemích pomocí určení cen nápojů a výše příjmů v roce 1990 a dnes. Pro komparaci vědci sledovali cenový vývoj obyčejné balené vody ve stejných zemích a za stejné období.

Cenová tendence se ukázala být naprosto opačná. Zatímco cena slazených nápojů ve všech zemích klesla, cena balené vody se buď zvýšila, nebo zůstala stejná. V důsledku obyčejná pitná voda se stala dražším a méně dostupným produktem než slazené nápoje.

„Samozřejmě, že z větší části snížení cen je spojeno s hospodářským pokrokem a globalizací, ale důvod, proč k tomu došlo, spočívá v tom, že politici a úředníci neudělali nic, aby regulovali ceny na slazené nápoje. Podle nás nízké ceny na slazené nápoje nevyhnutelně vedou k zvýšení jejich konzumace a budou bránit v boji proti globální epidemii obezity a cukrovky,“ uzavřeli vědci.

Zdroj (1)

Mohlo by se vám líbit...

komentářů 7

 1. jozo napsal:

  Komicke nekdo plete ovocne sycene napoje se sodovkou. Sodovka pro nektere soda pro jine syfon. JInak vodovodni cipramenita voda plna bublinek bez dochucovatel a bombicka CO 2 coz jsou prave ony ty bublinky. Tak nejak by to slo rici take. Pokud se vsak hovori o sodovce pak je to vec nareci. Nekde zakoupite sodovku s tim, ze se va soptaji s jakou prichuti. Inu jiny kraj jiny mrav 😀 U nas jsou to vsak limonady inu i ochucene sodovky. Nazev tedy i tak plete. Ale uprime opravdu existuje nekdo kdo takovou chemicky a chutove obarvenou sycenou bublinkovou vodu dokaze vubec pozrit??? Ja se domnivam ze tu nikdo takovy neni. Je to neco jako kdyz nekomu reknete ze si bere drevaky na motorku. Proto tedy ani nechapu proc se takove veci prodavaji v potravinach a ne v drogerii ci barvy laky. Ke konzumaci to fakt je prudce jedovate a k cemu to slouzi jsem nezjistoval. Zrejme to neco dobre rozpousti ci se s tim da umyt okna to nevim. I kdyz jsem jednou zazil bezdomovce jak do sebe leje iron. A tak mozne je sice vse, nicmene nedomnivam se ze cesky narod by byl na tom s uvedomenim techto jedu tak spatne.

 2. Mišo napsal:

  Čistá sodovka napríklad Matoni budiš asi nieje nezdravá možno len ti ochutené gebuziny.

  • tomáš marný napsal:

   Milý mišo,
   je nezdravá ještě více než si myslíš. Tak jako rostliny nemají být zalívány tvrdou vodou (vodou která obsahuje mnoho rozpuštěného kamene a minerálů) nemá ani člověk pít tvrdou vodu. Usazuje se v kloubech a potom lidé mají problém s kolením kloubem či kyčlí. Radil jsem to některým lidem jak se zbavit bolestí v kolenech a kyčlích. Ti kteří poslechli, nemají protézu, ti kteří pili vesele dál „matenou vodu“, mají dnes umělé klouby a k tomu velké bolesti a potíže. Každý si zvolí cestu sám…..
   tm

   • smrdutá mrtvola Václava Havla napsal:

    Myslíš asi artrozu, ne protézu 🙂 Proč rostliny ne tvrdou?

    Kdo se nalejvá minerálkama, je blázen. Přečtěte si něco o vodě. Vybavuje se mi Bragg: Šokující pravda o vodě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *