Ruský tisk: Vypadá to, že na Ukrajině začíná velká válka

 

S pravděpodobností 90% by se dalo by se říci, že od 18. prosince 2016 začala na Ukrajině velká válka: ta se všeobecnou mobilizací a mnohatisícovými obětmi, píše zneklidněně ruský tisk.

 Ruský tisk: Vypadá to, že na Ukrajině začíná velká válka
Doněcké letiště po loňských bojích
28.prosinec 2016 – 01:15
Tento hrozný závěr vyplývá z obecného obrazu konfrontace, která se podobá způsobu boje, který začal v Debalcevu v zimě 2015, napsal analytik ruského portálu Russkaja vesna.

Na frontě s DLR a LLR dochází nejen ke zhoršení, ale k rozšíření eskalace zóny konfliktu: přičemž logika zostření je jiná, není stejná jako uplynulé boje. Například v létě 2015 se zprvu rozpoutal tvrdý boj, pak následovalo vzájemné ostřelování a poté – postupné utišení. V tuto chvíli to není tento případ: za prvé se rozpoutá boj, a pak se rozšířuje geografie a intenzita bojů.

Zdá se, že jsme nyní svědky první etapy hlavní války, jejímž cílem je konečné zhroucení příměří „Minsku-2″, tvrdí autor.

Rusko varovalo Francii a Německo před útokem Ukrajiny na Donbas!

Ale proč ukrajinská armáda (APU) nepřešla do silného překvapivého útoku? Podle analytika tomu brání síla jednotek opolčenců. I když armáda převyšuje dvojnásobně počtem milice Doněcka, je to zřejmě stále málo, a proto se proč válka vyvíjí ostražitě s ohledem na soupeře a se zvýšenou opatrností – nikdo v Kyjevě nechce porážku.

Co se stane teď?

Intenzita bojů se zvyšuje pouze geografií ozbrojených střetů, strany používají těžké dělostřelectvo a občas raketomety. Deklarované příměří 24. prosince nenastalo, a brzy je Nový rok –  dovolené.

Podle zpráv z médií jsou ztráty ukrajinské armády ohromné (stovky mrtvých a raněných). Ale ve stejné době v Kyjevě klidně komentuje situaci na frontě, a vyvolává dojem, že současné ztráty jsou pro armádu přijatelné (a to je možné pouze v případě připravenosti k hlavní válce), dovozuje autor. Je také celkem možné, že cílem současného boje není zostření, nikoliv vítězství nebo porážka, ale zavedení stanného práva na Ukrajině, což je politické rozhodnutí!

Válka se na rozdíl od zostření charakterizuje přítomností politické vůle, která vojáci tlačí dopředu ke splnění příkazu, poukazuje autor a klade další důvody pro své vývody.

V loňském roce byla zima teplá a bahno ztěžovalo pohyb těžkých tanků – nyní jsou na Donbasu mrazy,  zamrzlá půda je dostatečně pevná, a proto se tanky mohou snadno pohybovat v libovolném směru. Kromě toho je Rusko – příznivec DLR a LLR –  nyní plně zaujato Sýrií: aliance Moskvy a Damašku právě dobyla  Aleppo a ztratila Palmyru.

Co by mohlo být dál?

1) Válka v Donbasu dosáhne úrovně konfliktu v Debacevu;

2) Vyhlášení stanného práva a všeobecné mobilizace na Ukrajině;

3) Obvinění Ruska, že jeho vojáci bojují proti ozbrojeným silám na Ukrajině;

4) Zvýšení počtu ukrajinské armády na 200-300 tisíc lidí a útok na Doněck a Luhansk

A to vše se může stát brzy – v zimě a na jaře! Autor konstatuje, že se mu ponuré vyhlídky nechce líčit dál.

Mohlo by se vám líbit...

komentářů 7

 1. jirik napsal:

  Afgánski mudžahídi: Rusi sa nikdy nevzdávali a bojovali lepšie ako Američania
  http://www.hlavnespravy.sk/afganski-mudzahidi-rusi-sa-nikdy-nevzdavali-a-bojovali-lepsie-ako-americania/877510

 2. jirik napsal:

  A teď, jak hlásí Reuters, to vypadá, že ten útok na vánoční trh v Berlíně z minulého pondělí, kdy náklaďák, co vjel do davu, zabil 12 lidí, takto Evropské komisi hned dal záminku k utužení kapitálových kontrol – zvláště kontrol hotovosti a drahých kovů – proudících buď do Evropy, nebo z ní pryč.
  http://ac24.cz/zpravy-ze-sveta/9464-evropa-aby-zamezila-financovani-terorismu-navrhuje-zkonfiskovat-zlato

 3. jirik napsal:

  Úřady ČR hovoří o chemtrails a otupování fluoridem. Dejte přečíst všem skeptikům…
  http://www.svetkolemnas.info/novinky/domaci/5306-urady-cr-o-chemtrails-a-otupovani-fluoridem
  —-
  Ponořili jsme se do prohnilého světa neziskovek a rozkryli jejich vazby na jednotlivá ministerstva. Jsou jako hladové kobylky a nemají nikdy dost. Tady je usvědčující materiál
  http://vool.cz/6CMQY

 4. jirik napsal:

  Když Vladimir Putin před pár dny prohlásil, že ruské rakety musejí být schopny spolehlivě překonat stávající i budoucí systémy PRO, nenásledovala obvyklá americká reakce v podobě „nezbytnosti budování protiraketové obrany“. Namísto toho přišla z úst Donalda Trumpa výzva k posílení a rozšíření jaderného arzenálu USA. http://vool.cz/a497O
  Obecně platí, že hyperzvukové manévrující kinetické hlavice jsou předurčeny k překonání libovolné PRO se stoprocentní jistotou a ke zničení rozhodující infrastruktury nepřítele bez radioaktivního zamoření prostoru.

 5. jirik napsal:

  Vláda se potichu snaží změnit Ústavu – další kroky k válce
  Středa, 28 prosinec 2016
  Vláda se v domluvě s pravicovou opozicí snaží změnit Ústavu České republiky tak, aby si uvolnila ruce při vysílání vojsk a povolování pobytu cizích vojsk na území ČR. Sníží se tím kontrolní funkce Parlamentu při průjezdech a dalších vojenských aktivitách NATO, zejména americké armády. To rozpoutá další vlnu militarismu a dále přibližuje možnost velkého válečného konfliktu v Evropě.

  Skupina poslanců Parlamentu ČR v čele s hercem, písničkářem a režisérem Martinem Stropnickým, toho času ministrem obrany ČR, předložila 7. listopadu 2016 poslancům PČR návrh 956/0 na změnu Ústavy . Mezi dalšími navrhovateli najdeme poslankyni za ODS Janu Černochovou, která ještě jako starostka Prahy 2 volala polici na mezinárodní protiválečnou kampaň spočívající v konvoji alegorických vojenských vozů, protože údajně mohla rozrušit starší spoluobčany nebo poškodit svou vahou pražské metro (viz starší zpráva). Nyní jí zřejmě mnohem větší a těžší konvoje amerických transportérů vůbec netrápí. Mezi navrhovateli jsou dále předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček z ČSSD, Ivan Gabal za KDU-ČSL, 1. místopředseda TOP09 Marek Ženíšek, David Kádner z Úsvitu – abychom měli úplný seznam politických stran, které hodlají zakotvit do základního zákona další potlačení suverenity lidu České republiky.

  V poslední době byly mírovými iniciativami (jako Ne základnám) podávány zcela oprávněné námitky k tomu, jak porušoval Ústavu způsob schvalování průjezdů americké armády na provokační cvičení Saber Strike 2016 nebo operace Dragoon Ride. I když se předseda vlády Sobotka snažil z tohoto obcházení vykroutit, přiznává snahami o změnu základního zákona vláda to, že jednala proti Ústavě a zcela určitě proti suverenitě České republiky.

  Jako případy, které podle navrhovatelů nepokrývá současná úprava, ve svém zdůvodnění uvádí záchranu občanů ČR v zahraničí nebo zásahy proti nestátním aktérům jako Islámský stát nebo Al Kaida. Navrhovatelé zamlčují, že velká část takových případů zahrnuje znovu důsledky aktivit imperialismu USA nebo NATO a právě podobného „volnějšího výkladu“ role obranných sil. Byl to útok západních zemí na Libyi vedený pod záminkou „ochrany civilistů“ způsobil zabití tisíců obyvatel Libye (i civilistů), zhroucení státu, posílil (podobně jako další nepřátelské akce proti vládě v Sýrii) Islámský stát a valně přispěl k migraci do Evropské unie. A důsledek těchto akcí má být zpětně záminkou pro další vysílání armád NATO. Je to, jako když žhář hasí požár benzínem.

  V dalším si už ve zdůvodnění ale neberou příliš servítky a navrhovatelé zařazují Rusko mezi cíle pohybů vojsk. Jako jeden z důvodů uvolnění pravidel pro rozhodování o vysílání našich a pobytu cizích vojsk se totiž uvádějí i údajné akce Ruska.

  Jak se návrh Ústavu mění?

  Předmětem navrhovaných změn je článek 43 ústavního zákona, kde se mluví o postupu při vysílání vojsk a pobytech a průletech cizích vojsk přes ČR.

  1) Návrh skupiny z odstavce (4) vymazává dosavadní omezení na důvody, které umožňují vládě rozhodovat o vysílání českých a pobytu cizích vojsk po dobu do 60 dnů (jsou to: plnění závazků z mezinárodních smluv o společné obraně proti napadení; účast na mírových operacích podle mezinárodní organizace, jíž je ČR členem, a to se souhlasem přijímajícího státu; účast na záchranných pracích při živelných pohromách, průmyslových nebo ekologických haváriích). Od nynějška nemá být žádné omezení na důvod vyslání vojsk, a tedy se oslabují pojistky proti válečnému štvaní.

  V odůvodnění se píše: „Navrhovaná formulace umožňuje vládě operativně rozhodovat o vyslání ozbrojených sil ČR mimo území ČR a o pobytu ozbrojených sil jiných států na území ČR bez specifikace účelu vyslání, resp. pobytu. …Současné znění čl. 43 Ústavy ČR, zavedené ústavním zákonem č. 300/2000 Sb., omezuje možnosti vysílání Ozbrojených sil ČR na základě rozhodnutí vlády s následnou parlamentní kontrolou na velmi omezený okruh operací, který neumožňuje dostatečně rychlou reakci na současná rizika.“ (tučné zvýraznění autor článku)

  2) Další změna je v následujícím odstavci (5), kde se od postupu, kdy vláda rozhoduje o každém přeletu a průletu cizích ozbrojených sil samostatně, přechází na blokové, hromadné rozhodování. Tím, že se mění zmínka o průjezdech a průletech z jednotného na množné číslo, zdůrazňuje se, že vláda rozhoduje o těchto aktivitách cizích vojsk jako celek a ne o jednotlivých průjezdech na území ČR a průletech nad tímto území. Návrh doplňuje, že způsob rozhodování o jednotlivých průjezdech a průletech se nechává čistě na vládě. To umožňuje „bianko šeky“ na celý rok. Ty sice má schválit Parlament, ale s ohledem na zrušení slova „neprodleně“ v následující části je docela možné, že tato rozhodnutí Parlament ČR „vezme na vědomí“ až zpětně.

  Jako zdůvodnění této změny se uvádí opravdu vysoký počet schválených průjezdů a průletů (uváděné se pohybuje ve stovkách a tisících). Na co ovšem navrhovatelé zapomínají, že je kvalitativní rozdíl mezi prostým vlakovým přesunem na místo určení na jedné straně; a přítomností americké armády v ulicích českých měst, průletem mohutných amerických dronů směrem k hranicím Ruska nebo konečně průletem bombardérů jako při bombardování Jugoslávie na straně druhé. Ke každému z těchto případů se musí přistupovat samostatně a Parlament se nesmí zbavovat své funkce při kontrole vládních záměrů a záměrů mezinárodních struktur. To je nutný požadavek zvlášť při eskalaci napětí, ke které dochází a ke které přispívají právě tato vojenská cvičení na samých hranicích Ruska.

  3) Poslední změna je v odstavci (6), kde se v současném znění mluví o nutnosti informovat Parlament o těchto rozhodnutích vlády neprodleně. Ten pak může rozhodnutí vlády zrušit. Právě o toto slovo „neprodleně“ se v minulosti bojovalo tam, kde ho vláda vykládala neuvěřitelně volně.

  Termín neprodleně není prázdný výraz, ale znamená okamžitě, ihned, bezodkladně, bez meškání, bezprostředně – v řádu dnů, nejvýše týdnů. Praxí vlády bylo ovšem rozesílat poslancům rozhodnutí až celé měsíce po svém rozhodnutí (jako například povolení cvičení Saber Strike 2016) a projednávání přijde na pořad ještě po další době v závislosti na byrokratických průtazích. Návrh mění slovo „neprodleně“ na „bez zbytečného odkladu“. To je sice formálně podobné, ovšem v představě navrhovatelů má informování Parlamentu docházet „způsobem a v termínu obvyklým při komunikaci mezi vládou a Parlamentem ČR.“ Neboli se rozhodování o něčem tak důležitém, jako je suverenita lidu ČR, jeho území a vzdušný prostor, utopit v byrokratických průtazích „obvyklých“ v Parlamentu ČR.

  Z návrhu je možné vyčíst, že pokračují snahy o militarizaci a pokusy dále ničit všechny překážky, které by válečnému štvaní mohly bránit. To spadá do jednoho s vytvářením „ministerstev pravd“ EU, ČR a NATO, které mají bojovat s domnělou ruskou propagandou (tedy s každým opozičním názorem – viz zde a zde ). Lidé si již téměř dva roky musí zvykat na americkou armádu v českých ulicích. Nyní má docházet k přeletům obrovských amerických vojenských dronů směrem k hranicím s Ruskem (viz zde ). Narůstá americká vojenská přítomnost a tlak na „volný průjezd“ přes celou Evropu. (viz zde ) Návrh na změny je tedy součástí této nebezpečné tendence, které mohou končit u vojenské diktatury. Její skutečné vedení nebude zde, ale na velitelství NATO a v Pentagonu.

  Je nutné bojovat proti této změně Ústavy. Musíme vytvářet, ne rušit záruky míru. Možnost války v Evropě, včetně té jaderné, je příliš vážná, než aby si s ní kdokoliv zahrával.

  Odmítněme návrh na změnu Ústavy směřující k odbourání práv lidu – práva na své území a na mír!
  http://www.ksm.cz/z-domova/vlada-se-potichu-snazi-zmenit-ustavu-dalsi-kroky-k-valce.html

 6. jirik napsal:

  Nedodržování zákonů Ruska je skutečně špatný nápad –
  Za protizákonnou dopravu narkotické látky přes státní hranici bylo proti zatčenému zahájeno trestní stíhání podle článku o pašování narkotických látek.

  Hrozí mu odnětí svobody na dobu 15 až 20 let.

  Číst dál: https://cz.sputniknews.com/svet/201612294431229-fsb-zamezeni-propasovani-krym-velke-zasilky-drogy/

 7. jirik napsal:

  Как Россия права крымчан ущемляет. Резолюция по Крыму. Мнение из Крыма. Опрос Крымчан