USA zaútočily na vojenskou základnu v Sýrii

…..budeme pevně věřit, že nedojde k tomu, co si normálně myslící lidé na planetě zemi nikdy nemohou přát. Je to ale začátek právě takového možného dění. Otázka zní, proč to udělali???

09:54

Der US-Zerstörer USS Porter (DDG 78) feuert eine Tomahawk-Rakete im Mittelmeer ab

USA zaútočily na vojenskou základnu v Sýrii

USA podnikly v noci na pátek masivní raketový útok na vojenskou základnu v Sýrii v odvetě za chemický útok na civilisty v provincii Idlib. Pentagon oznámil, že bylo v 02:40 SELČ z torpédoborců ve Středozemním moři vypáleno 59 střel Tomahawk s plochou dráhou letu.

Cílený útok nařídil prezident Donald Trump, který v projevu vyzval k ukončení krveprolití v blízkovýchodní zemi. Syrská státní televize útok potvrdila a označila jej za „americkou agresi“. Vyžádal si podle ní ztráty na životech.

Spojené státy vypálily střely s plochou dráhou letu Tomahawk ze dvou válečných lodí ve východním Středomoří. Podle různých zdrojů jich bylo 50 až 60.

Prezident Trump v proslovu z floridské rezidence Mar-a-Lago potvrdil, že cílený útok na leteckou základnu v Sýrii nařídil. Podle něj byl ze základny vedený chemický útok na Chán Šajchún. „Civilizované národy“ prezident vyzval, aby se připojily k USA ve snaze „ukončit masakr a krveprolití v Sýrii“.

Syrského prezidenta Bašára Asada při tom Trump označil za diktátora, který útočil chemickými zbraněmi na nevinné civilisty. K útoku Trump řekl, že ho nařídil kvůli „životně důležitému zájmu národní bezpečnosti“.

Spojené státy podle Pentagonu o chystaném útoku informovaly i Rusko. Zástupce velvyslance při OSN Vladimir Safronkov krátce před oznámením o ostřelování základny varoval před „negativními následky“ vojenské intervence Spojených států v Sýrii. Pentagon uvedl, že při útoku necílil na ty části základny, o kterých se domnívá, že jsou na nich přítomny ruské síly.

Útok ukázal, že Trump je připraven podniknout rozhodné kroky, pokud některá země překročí hranici a dopustí se „ohavných činů“, uvedl americký ministr zahraničí Rex Tillerson.

„Myslíme si, že útok jako takový byl přiměřený,“ řekl Tillerson po oznámení prezidenta Trumpa.

Zdroj (1)

Mohlo by se vám líbit...

komentářů 25

 1. jandera napsal:

  Proč to trump udělal, odpověd je jasná je potřeba posílit islámský stát, ISIL je jejich dítě.

  • tomáš marný napsal:

   Milý jandero,
   pravděpodobně za tím Trump vůbec nestojí, udělala to druhá vláda z podzemí, která chce vládnout světu a NWO….
   tm

   • Martina napsal:

    Z podzemí – z povrchu?

   • Pavel napsal:

    Milý TM já nad tou situací uvažoval více než dvě hodiny a vychází mi několik variant. Je možné, že ten chemický útok nařídil Assad. Neboť je možné, že nechce, aby se někde ve Švýcarsku rozhodovalo o osudu Sýrie, když si myslí, že je na dosah svého vítězství. Je také možné, že to byl „false flag“, leč nebyli jsme tam. Za další, je možné, že Rusové potřebovali ověřit schopnosti své PRO (ve smyslu včas detekovat ony americké rakety s plochou dráhou letu) a na základě toho jim nevadilo, že USA vybombardovalo jednu syrskou vojenskou základnu. Je to takový velmi potřebný průzkum vlastních schopností, aniž by při tom odkryli své možnosti likvidace oněch střel. Takže ano, posunuje nás to vše blíže k třetí světové, ale k ní stejně dojde, budou-li si to přát ti, kteří stojí již za prvními dvěma světovými válkami. Nyní již Rusové vědí jakým způsobem musí posílit protiraketovou obranu Ruska, aby měli alespoň nějakou šanci k obraně.
    Nic bych za to nedal, že to Putin s Trumpem dohodli – ty potřebuješ posílit svůj obraz v USA a ve světě – tak zbombarduješ něco co nám nevadí, a my si ověříme náš potenciál PRO. Všichni budou spokojeni a šťastni. Pokud nedojde k invazi vojsk NATO v Sýrii, nebo k pokusu o větší údery, tak v pohodě. Jestli je to jen začátek většího a masivnějšího zasahování USA v Sýrii tak tedy potom „zle matičko zle“. Doufám, že to bylo jen takové testování možností. Rusko tak či onak potřebuje ještě nejméně dva až tři roky k přezbrojení armády a posílení schopností se ubránit případnému velkému útoku USA. Nevím, zda ten čas dostane. Protože když to vím já, tak to musí vědět i generalita Spojených států.

    • tomáš marný napsal:

     Milý pavle,
     to co nevíš je následující, co jsem na přednáškách říkal přede dvěma roky. Napsal jsem to do komentu martince:
     Milá martinko,
     neboj, rusko má kolem agresora asi 100 km od břehů celého kontinentu neviditelné ponorky (je jich celkem 13), které jsou schopny do 10 minut proměnit všechno v atomový popel…..

     tm

     • Pavel napsal:

      Milý TM – můžeš mít pravdu s těmi ponorkami, ony ale nezabrání USA A NATO vedenému prvnímu úderu na Rusko. A obrovským škodám, které by mohly udělat pokud by nesly rakety atomové bomby. A vědět, že moje PRO je schopná včas identifikovat útočící rakety s plochou dráhou letu, které naši spojenci používají, to není naprosto k zahození. Jistě to Rusové monitorovali a využili k „tichému“ cvičení. A vyhodnocení jim pomůže zefektivnit obranu jejich území. Jinak jsem se díval na to video, které ruská televize natočila krátce po tom raketovém útoku a přijde mi to, že ty americké rakety moc škody nenapáchaly – díry na rozjezdových drahách velikosti asi metr krát metr a 60 cm do hloubky. To ženisté musí být schopni opravit za pár hodin. Ty migy na stojánkách to musela být čirá náhoda, že se dvou trefili tak, že je zničili nebo poškodili. Opravdu si myslím, že síla USA je dnes menší než malá (co se týká konvenční války. A jak jsi psal o těch ponorkách – do jaderné se snad Amerika nepohrne – ve vlastním zájmu. Zde je největší nebezpečí, že jim ten pocit, že beztrestně mohou bombardovat Sýrii, povede k dalším jejich útokům, nyní již i za pomoci letadel a na to by Rusko již muselo reagovat, protože letadla mohou kdykoliv změnit směr a mohou se pokusit ruské síly v Sýrii. A to by již byl jen „slepičí“ krok od velké války. Ale snad mají alespoň někteří US generálové rozum.

   • jana napsal:

    ahoj Tomáš, tiež som tohto názoru, skúšajú to ako sa dá

  • Vítek K. napsal:

   ISIL je spíše dítě Izraele, Mossadu a Chazarů.

 2. Martina napsal:

  Qui bono? Od rána nad tím přemýšlím a začíná se mi logika skládat. America first… co v tomto případě hraje pro Ameriku? Válka na cizím území? Už je dost jednotek NATO na hranicích s Ruskem… dost na to, aby se cítili silní zaútočit (nebo se preventivně bránit směrem za hranice)? Nebo by byl hodně velký průšvih, kdyby se mediální obraz Ruska potažmo Putina začal vyjasňovat, kdyby celá Sýrie byla zase v klidu? Už to dosáhlo hranice, kdy čekat by z hlediska USA znamenalo ztrácet body v informační válce? Jen se modlím za rozvahu Putina, protože jestli ne…pak se má teprve Evropa na co těšit.

  • tomáš marný napsal:

   Milá martinko,
   neboj, rusko má kolem agresora asi 100 km od břehů celého kontinentu neviditelné ponorky (je jich celkem 13), které jsou schopny do 10 minut proměnit všechno v atomový popel…..
   tm

 3. Zdena napsal:

  Tento incident je prohra americke strany, protoze nemaji dukaz o pouziti chemickeho napadeni ruskou stranou a po tomto utoku se melo cekat na rozhodnuti Rady bezpecnosti, melo se nejprve vysetrit kdo byl vinik a USA nemely pravo napadnout syrskou vojenskou zakladnu dokud nebude jasne kdo chemicky utocil. Myslim, ze by bylo nejlepsi reseni nechat vybuchnout vsechny municaky, jako se to stalo na Ukrajine, nasledne celou vojenskou vyrobu na svete a pak by uz zustaly jenom klacky a kameny. Jenze to je otazka: Kdo ovlada tyto primitivni zbrane?

 4. Anidea napsal:

  Stále nemůžu přijít na důvod, proč by Asad udělal tak nebetyčnou volovinu a použil v nějaké vesnicci chemické zbraně. Vždyť by mu muselo být jasné, co se stane. Válku měl skoro vyhranou, dvě mocnosti stály za ním a USA proti němu přestaly mít námitky. Musel by být úplný blb, aby si to takhle pokazil. Tak proč? Kdo má z útoku chemickými zbraněmi největší prospěch?

 5. jirik napsal:

  Jen 23 raket z torpédoborců amerického námořnictva doletělo do syrské letecké základny Šajrát, kam upadlo dalších 36 není známo, prohlásil na brífinku tiskový mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.
  https://sptnkne.ws/eaHt
  Konašenkov zdůraznil, že v důsledku úderu byl zničen sklad technického zabezpečení, učební korpus, jídelna, šest Migů-23, které se nacházely v opravárenských hangárech a také radiolokační stanice.
  —-
  Ruský ministr zdůraznil, že letecký úder USA je „aktem agrese na absolutně vykonstruovaném základě“.

  „Připomíná to situaci v roce 2003, kdy USA, Velká Británie spolu s některými svými spojenci vtrhly do Iráku, bez souhlasu Rady bezpečnosti za hrubého porušení mezinárodního práva,“ prohlásil Lavrov.
  https://sptnkne.ws/eaDD

 6. jirik napsal:

  Európska únia bude spolupracovať s USA na ukončení zverstiev v Sýrii, konštatoval dnes predseda Európskej rady Donald Tusk v reakcii na nočný raketový útok USA na sýrsku leteckú základňu Šajrát
  http://www.hlavnespravy.sk/tusk-eu-usa-spolocne-ukoncia-zverstva-pachane-v-syrii/960454

 7. jirik napsal:

  Syrské úřady nesou veškerou odpovědnost za americký útok na jejich vojenskou základnu, který následoval o chemickém útoku v Idlibu, prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.
  https://sptnkne.ws/eaJD
  ——
  „USA informovaly Evropskou unii, že tyto útoky mají omezený charakter a byly směřovány na odvrácení nových hrůz s využitím chemických zbraní,“ stojí v dokumentu.

  Evropská komise informuje, že Juncker „jednoznačně odsuzuje použití chemických zbraní“.

  „Chápe úsilí směřovaná na odvrácení nových chemických útoků. Existuje očividný rozdíl mezi útoky na vojenské objekty a použití chemických zbraní proti civilním obyvatelům,“ stojí ve zprávě.
  https://sptnkne.ws/eaKu

 8. jirik napsal:

  Česko velvyslankyni ze Sýrie nestáhne. Na místě sbírá informace i pro USA
  Česká velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi zatím z Damašku stažena nebude. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) bude na místě sbírat informace o situaci, které poté předá Česku, Německu a Spojeným státům.
  http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/2079996-cesko-velvyslankyni-ze-syrie-nestahne-na-miste-sbira-informace-i-pro-usa
  zdroj – http://www.aktualnikonflikty.cz/viewtopic.php?f=19&p=5197
  —-
  Gabbardová hovorí, že táto udalosť môže priviesť „k jadrovej vojne medzi USA a Ruskom“. Podľa The Huffington Post Gabbardová vyhlásila, že Trump „postupoval nerozumne“. Gabbardová sa rozhorčila, že šéf Bieleho domu „podporil protizákonnú vojnu za zmenu režimu s cieľom zvrhnúť sýrsku vládu“.

  „Táto eskalácia je krátkozraká a vyžiada si veľké množstvo obetí, bude znamenať zväčšenie počtu utečencov, posilnenie teroristov a možnú jadrovú vojnu medzi USA a Ruskom,“ povedala tiež americká kongresmanka Tulsi Gabbardová.
  http://www.hlavnespravy.sk/v-kongrese-usa-nazvali-trumpov-zlocin-voci-syrii-absurdnym-hroziacim-jadrovou-vojnou-s-ruskom/960546

 9. Maroš napsal:

  No veď z posledného komentára Pjakina to bolo jasné – že administratíva sa Trumpovi vzpriečila – odvolala generálneho prokurátora, hoci Trumph ho vo funkcii ponechal- Tam, kde prebehol ten údajný chemický útok – skôr zásah arzenálu chemických zbraní – je plne pod kontrolou Al Kaidy – teda aj informačné pole. USA – možno opäť truc skupina jastrabov – zabila pri leteckom útoku na Irak – v rovnakom čase – cca 300 civilistov. Tá vojna tam nikdy čistá skrátka nebude – vrátane tej informačnej.
  Odbočenie – nedávna informácia, že Putin povolil v Rusku Monsantu GMO, sa ukázalo tiež ako dezinformácia. Ale v určitom časovom úseku toto dokáže zneistiť, či zobrať aj to dôležité, kritické percento hlasov sympatizantov.
  Takže aj to – „Trump to nariadil“ – môže byť len špinavá hra globalistov – o každé percento!

 10. ja napsal:

  Veľmi zvrátená logika SSA, masakre a krviprelievania chcú ukončovať ešte väčšími masakrami a krviprelievaniami. A to ešte nehovorím , že nebolo vyšetrené kto to urobil (……….vlastne to vedia a toto je ich preventívna odpoveď strachu pred odhalením)

 11. df napsal:

  Ještě za minulého režimu na základní škole probíhaly kurzy CO (civilní obrana), tam sme se učili, že chemické látky se dělí tuším na dráždivé, dusivé a zpuchýřujicí. Pokud si vzpomínám tak Sarin spadal do zpuchýřujících, jak je možné, že „záchranáři“ na fotkách mají jen plynové masky na držce a vpohodě tam chodí v látkových oděvech a na „oběti“ sahají holýma rukama bez rukavic. Sarin se vstřebává přece i kůží. To znamená, sáhnu na zasaženého holýma rukama a zachvilu v tom jedu taky a přez látkový oděv se to dostane taky, jedině atombordel oblíknout a masku. Dělají znás zase blbce.

 12. jirik napsal:

  Z diskuze na hlavných správách

  Cieľom útoku bolo zničenie vojenskej techniky sýrskej
  armády. Po prvých úderoch sa začali americké média vychvaľovať pred celým
  Svetom silou amerických zbraní. Avšak zistenia objektívnej kontroly z ruskej
  strany hovoria o tom, že tlačové správy Západu mierne povedané veľmi preháňajú
  úspech tohto bombardovania.

  Vojenský zdroj zo SAR (je to pravdepodobne skratka
  pre Sýrsku armádu) pre Ruskú Vesnu (médium) uviedol, aké účinky mal raketový
  útok USA.:

  „Letisko Šajrat už okolo pol roka používa sýrska armáda
  ako „odkalisko“ v ktorom čakajú na recykláciu a rozobratie na
  náhradne diely staré a odpísane vojenské stroje vzdušných síl SAR.“ –

  povedal vojak.

  Výsledok raketového
  útoku USA bolo zničených 6 lietadiel MIG 23, ktoré boli v oprave a jedno
  transportné lietadlo AN-26, ktoré bolo rozoberané na náhradne diely, ktoré v
  čase útoku už malo demontované krídla a pohonné jednotky.

  Okrem techniky sovietskej výroby bol výsledok útoku zničenie
  pár transportných nízkotonážnych lietadiel zahraničnej výroby – dodal zdroj
  Ruskej Vesny.

  Podľa slov vojakov z letiska boli zničené aj dva tankery
  (asi vozidla), niekoľko kamiónov, osobných aut a traktorov.

  Podľa názorov odborníkov, celková škoda z
  raketového útoku nebola viac ako 3-5 miliónov USD. S použitím jednoduchej
  matematiky je jasné, že na likvidáciu starej sýrskej vojenskej techniky minula
  armáda USA viac ako 90 miliónov dolárov.

  Pri sledovaní ďalších informácií z ruských prostriedkov
  objektívnej kontroly, z 59 rakiet zasiahlo svoje ciele len každá štvrtá.
  Celkovo zasiahlo plochu letiska Sajrat len 23-26 rakiet.
  http://vool.cz/2MghM
  zdroj – http://rusvesna.su/news/1491552240

 13. jirik napsal:

  Pentagon prohlásil, že 58 z 59 raket vystřelených na syrskou základnu dosáhlo cíle, informuje agentura Associated Press s odkazem na vlastní zdroj.

  Podle jeho slov, jedna střela nevybuchla. Rakety zasáhly několik letadel a poškodily tankovací prostor.

  V noci na pátek zasadily USA raketový úder po vládní základně v Sýrii okřídlenými raketami dislokovanými na lodích amerického vojenského námořnictva. Podle informace Pentagonu bylo vystřeleno celkem 59 raket. Podotýkalo se, že cílem amerického raketového útoku bylo letiště Šajrat v Sýrii.
  https://sptnkne.ws/eaTc

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *