Už se všichni těšíte? Kde jsou vítací výbory? Migranti z Bangladéše míří do Evropy, na člunech je jich víc než Syřanů

…..situace v celé EU je úplně jiná, než si zbytek obyvatel na kontinentě myslí. Dojde k velmi zajímavým situacím. Vše je připraveno dopředu….

13:54

Migranti z Bangladéše míří do Evropy, na člunech je jich víc než Syřanů

11. června 2017  20:29
Druhou nejpočetnější národností mezi migranty plavícími se přes Středozemní moře do Evropy jsou Bangladéšané. Za cestu z daleké Asie do Libye dají tisíce dolarů a výsledek je nejistý, přesto jejich počet stále roste. Z vlasti je vyhání vysoká nezaměstnanost, stoupající hladiny moří i rozbujelá korupce.
Migranti na přeplněné lodi u břehů Libye. (29.3. 2017)

Migranti na přeplněné lodi u břehů Libye. (29.3. 2017) | foto: Reuters

Letošní data Mezinárodní organizace (IOM) pro migraci ukazují, že Bangladéšanů je mezi běženci plavícími se přes Středozemním moře čím dál více. „Na konci letošního února představovali Bangladéšané zaregistrovaní v italských přístavech čtvrtou nejčastější národnost. Na konci dubna už byli druzí,“ prohlásil před dvěma měsíci koordinátor Mezinárodní organizace pro migraci Federico Soda.

Zatímco v roce 2016 italské úřady zaregistrovaly rekordních 8131 Bangladéšanů, za prvních 120 dní letošního roku jich napočítaly už 4645. Rodáci z chudé asijské země tvoří asi deset procent všech migrantů mířících letos přes moře do Evropy. Ve statistikách je trumfují jen Nigerijci, uprchlíci z válkou rozvrácené Sýrie jsou až na pátém místě.

Cesta z delty Gangy do Libye je drahá a riskantní. Migranti „agentům“ za letenky a příslib práce platí až 9000 dolarů (asi 211 tisíc korun). Jedna skupina Bangladéšanů zachráněných na moři se pracovníkům IOM svěřila, že do Libye letěli přes Dubaj a Turecko. V Tripolisu jim jejich „zaměstnavatel“ zabavil pas a udělal z nich otroky. Když se jim podařilo uniknout, dali pašerákům sedm set dolarů za to, že je posadili na vratký člun a poslali na moře.

Západ nechce krvavá trika a textilky stojí

Bangladéš je relativně demokratická země, která se těší stabilnímu růstu a během uplynulých dekád se jí podařilo výrazně snížit počet lidí žijících pod úrovní chudoby – zatímco v roce 1991 to bylo 44,2 procenta, před sedmi lety 18,5 procenta. Proč tedy tolik lidí míří za prací do světa?

Fotogalerie

Stošedesátimilionová muslimská země čelí velkým změnám. Zvedající se hladiny moří tlačí lidi do přelidněných měst, asi 40 procent mladých je bez práce. Vysoké nezaměstnanosti napomáhá i rozbujelá korupce. Práci ve státní správě dostanete, jen pokud máte na úřadě známého, bez úplatku či konexí se často nedostanete ani na vysokou školu.

Oděvní průmysl, který se do velké míry podílel na ekonomickém růstu země a zaměstnával miliony lidí, dostal tvrdou ránu v roce 2013, kdy při kolapsu textilní továrny v Dháce zemřelo 1137 lidí (více zde). Globální oděvní firmy se lekly a po místních dodavatelích začaly požadovat investice do bezpečnosti a lepších pracovních podmínek pro zaměstnance. Továrny teď stojí a dělníci si musejí hledat novou práci – třeba i za hranicemi.

Perský záliv už netáhne

List The Washington Post poznamenává, že Bangladéšané se za prací nikdy nebáli cestovat a peníze, které posílají domů, tvoří podstatnou část tamní ekonomiky. Loni remitence dosáhly částky 15 miliard dolarů. Oblíbenou destinací byly až donedávna ropné monarchie na Blízkém východě jako Saúdská Arábie, Kuvajt, Omán, Katar, Spojené arabské emiráty či Bahrajn, kde v roce 2009 pracovalo dohromady 3,7 milionu Bangladéšanů.

Zlaté časy v Perském zálivu ale skončily. Když se ceny ropy propadly, tisíce dělníků z Asie zůstaly bez práce nebo se vrátily domů. Práce na Blízkém východě byla navíc dost nebezpečná. Zaměstnavatelé často gastarbeiterům z Asie po příjezdu zabavili pas a nutili je otročit, tisíce Bangladéšanů se domů vrátily v rakvích.

Server IRIN News nabízí ještě jedno vysvětlení nárůstu Bangladéšanů plavících se ze Severní Afriky do Evropy. Ještě v roce 2013 přicestovaly do Itálie legální cestou tisíce bangladéšských gastarbeiterů. Pak ale italská vláda změnila postoj k migrační politice a přestala Bangladéšanům vydávat pracovní víza. Když se oficiální cesta uzavřela, začali hledat nelegální způsoby.

V Itálii dnes žije asi 100 000 Bangladéšanů. Ti, kteří dorazili nedávno, myjí na křižovatkách řidičům okna a v centru Říma prodávají selfie sticky nebo chlazenou vodu. Ti, kteří jsou v Itálii delší dobu, provozují večerky.

„V Německu je stále těžší dostat azyl. Do Británie je téměř nemožné se dostat… tak kam by měli jit?“ řekl IRIN News expert na bangladéšskou migraci Benjamin Etzold.

Záchrana uprchlíků u pobřeží Sicílie (březen 2016):

Pobřežní stráž u Sicílie zachránila přes 700 uprchlíků | (0:21) | video: Reuters

Zdroj (1)

Mohlo by se vám líbit...

komentářů 14

 1. tauri napsal:

  Sice jsem vegetarián, ale asi začnu chovat vepře a maso budu sušit venku na slunku 😀
  Mission complete

 2. zdeněk540 napsal:

  Co jsem četl dnes komentáře na Hovínkách k článku „Evropská komise zahájí s Českem řízení kvůli nerespektování migračních kvót“ tak myslím, že češi mají jasný názor na migraci méně inteligentních lidí tmavší pleti. 🙂

  https://www.novinky.cz/diskuse?id=488912&articleId=/zahranicni/evropa/440539-evropska-komise-zahaji-s-ceskem-rizeni-kvuli-nerespektovani-migracnich-kvot.html&sectionId=742

 3. jentak napsal:

  a německé puberťačky už připravují na to jim rodit hnědé dětičky
  http://aeronet.cz/news/pfui-teufel-nemeckem-otrasa-skandal-skolacky-ve-veku-14-a-15-let-se-uci-na-figurinach-snedych-miminek-jak-se-starat-o-deti-az-jednou-budou-mit-s-migranty-skutecne-potomky-fotografie-jen-pro-silne/

  zatímco staré Švédky se starají o „mladé“ snědé chlapce s láskou
  http://freeglobe.parlamentnilisty.cz/Articles/25428-jenom-pro-otrle-a-milovniky-perverze-vrascite-slunickarky-sexualne-zneuzivaji-uprchlicke-zajicky-foto-video-.aspx

  Západ zdegeneroval, my Slované se musíme udržet a vzpomenout si na své kořeny
  slovanský sjezd 2017 na Moravě, věnujte čas a podívejte se

 4. Zlaté časy v Perském zálivu napsal:

  Citat:
  „Stošedesátimilionová muslimská země čelí velkým změnám. Zvedající se hladiny moří tlačí lidi do přelidněných měst, asi 40 procent mladých je bez práce.“

  Mam otazku. Proc si oni mysli, ze kdyz budou emigrovat a nebo migrate, ze budou mit praci a to vsechno co ztratili tohle cestou zpatky?

 5. nerozum napsal:

  Hlava me nebere to co se deje. Nejak me unika proc mame bojovat s imigraci misto toho postihovat ty co to vytvari tedy asi ta nejaka seda eminence. Jednak by to bylo jednodussi a o mnoho lacinejsi. Verim ze tech par co uz se domnivaji ze jsou nadlidi tedy bohove se bavi michanim ras a rehni se smichy. Ja bych je sebral vcetne tech slunickaru a radoby gayu a femenistek a supem vlakem do onech zemi jenz tak opevuji. Me by zajimalo zda je tam take budou tak vitat jako oni je tady. Jednak by pak evropa v klidu a pak by ukazala ze ani majitele tiskarnicky FED nemohou vladnou inteligentnim lidem. A nebo nejsme dostatecne inteligentni ????

 6. jirik napsal:

  Němcům se ztratilo 351 islamistů

  Na území Spolkové republiky Německo se v současnosti nachází na svobodě 351 islamistů, na něž tamní úřady vydaly zatykače. Vyplývá to z odpovědi vlády v Berlíně na písemnou interpelaci Zelených ve Spolkovém sněmu, ke které se dostala televize NDR.
  https://www.novinky.cz/zahranicni/440596-nemcum-se-ztratilo-351-islamistu.html

 7. jirik napsal:

  Jeden ze čtenářů AE News nás upozornil na kauzu na jedné z německých středních škol ve městě Syke v Dolním Sasku. Podle informací serveru Kreiszeitung.de se jedná již o čtvrtý ročník vzdělávacího programu Babypraktikum pro dospívající dívky, ale i chlapce a gay páry, jak se starat o miminko [1], který probíhá na Syker Ganztagsschule. Z hlediska německé preciznosti jde o simulaci na figurínách miminek, které mají uvnitř integrovaný čip, který simuluje potřeby dítěte 24 hodin denně. Dívky se musí o dítě starat ve dne i v noci. Z hlediska rodičovské přípravy by to nebylo nic špatného, jenže celý program zajišťuje školský úřad Dolního Saska s naprosto jiným úmyslem. Jak totiž ukázaly uniklé fotografie na veřejnost, blonďatá německá děvčata dostala na starosti „míšence“.
  http://zvedavec.org/komentare/2017/06/7290-pfui-teufel-nemeckem-otrasa-skandal.htm
  zdroj – aeronet.cz

 8. jirik napsal:

  Začátkem června tohoto roku oznámila na svých webových stránkách společnost Airbnb, že využije svou síť dobrovolníků po celém světě k přesídlení imigrantů.

  Airbnb je americkou akciovou společností, která byla založena v roce 2008 a jejíž sídlo je v San Franciscu. Jedná se o webovou službu, která zprostředkovává pronájem ubytování po celém světě. Na svou činnost získala od různých společností a fondů několik stovek milionů dolarů. V dubnu 2017 bylo podle Wikipedie na Airbnb 15.900 nabídek ubytování v České republice, z toho 11.500 v Praze. Za rok 2016 se pomocí této služby v České republice ubytovalo 710.000 lidí.

  Tato globální společnost sdružuje několik desítek tisíc dobrovolníků po celém světě, kteří nabízejí pronájem ubytování. Má to ale jeden velký háček. Lidé, kteří toto ubytování využijí, nepodléhají na rozdíl od hotelů nahlašovací povinnosti a tak je velké nebezpečí, že se někde ve vašem okolí může prostřednictvím této služby ubytovat jakýkoli vyznavač Alláha s teroristickými úmysly.

  Do výše popsaného projektu společnosti Airbnb se ihned po jeho vyhlášení zapojilo několik vlivných neziskových organizací, které podobné projekty vyhledávají. Dalo by se s nadsázkou říci, že po něm skočily jako slepice po flusu, jelikož jejich multikulturní myšlení a propagace islámské ideologie nezná mezí.

  Tento projekt je další zrůdností na podporu multikulturalismu a má zcela jistě za úkol dotáhnout v co největším rozsahu do celého světa včetně Evropy netolerantní, nenávistnou, velice násilnou, nadřazenou a ženami opovrhující islámskou ideologii schovávající se za náboženství.
  http://spd.cz/radek-rozvoral-dalsi-zrudny-projekt-na-podporu-zaclenovani-imigrantu/

 9. jirik napsal:

  Evropská komise pohrozila Česku pokutou ve výši 270 milionů korun kvůli nedodržování dohody o povinných kvótách na přijetí uprchlíků. Má suverénní rozhodnutí Česka takovou cenu? Situaci pro Sputnik komentuje bývalý tiskový mluvčí prezidenta Václava Klause a bývalý zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta, šéfredaktor portálu Protiproud Petr Hájek.
  https://sptnkne.ws/eCGc

 10. df napsal:

  Víš co mě napadlo tomáši, v práci se snažím pořád o nějakou osvětu, občas jim tam na stůl pohodím nějaký ten vytisknutý článek, téměř denně je zprdnu, že tak to néni jak si myslí z těch jejich „novin“ a „zpráv“.

  Poslední pokus:

  Pokusím se teda udělat střelby. Vezmu teda pár flobertek, nějaký střelivo aby to bylo legální a pak se sejdem na louce tam či tam, i u nás v práci je louka :-). Možná škola hrou, fakt už nevím jak už docílit toho aby zas všeci chlapi měli koule. Snad když budou mět po nějaké době zas v ruce rádoby železo, tak si vzpomenou.

  • tauri napsal:

   Nemůžeš k tomu lidi nutit, když nechtějí..na to ani nikdo z nás nemá právo..
   1. plýtváš energii..
   2. na potvoru se ještě víc bloknou a na truc si budou mit to své a jen se v tom utvrdí
   Nechej to být…něco občas nadhoď, co se třebas děje, jaký máš názor..ale to je vše
   Už Tě budou znát a pokud budou mít zájem, zeptají se..jinak se na ně vybodni. Skutečně to tu není o tom lidi probouzet za každou cenu..I když víme, že nás to ohrožuje na nevědomé úrovni taky s z globálního hlediska vše živé..za názor druhých neneseme odpovědnost..Kdo chce, pídí se sám..kdo nechce, hledá jen výmluvy, že to nejde…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *