Vědci: USA se ocitly na pokraji jaderné katastrofy

…..a to není poprvé, takových případů je mnoho a s časem jich bude ještěm více. A pamatujte. budou horší než Fukushima. A oni to vědí….

15:54

Vědci: USA se ocitly na pokraji jaderné katastrofy!

Vědci: USA se ocitly na pokraji jaderné katastrofy!

Ilustrační foto

Vědci z univerzity v Princetonu obvinili z nedbalosti americkou Komise jaderné regulace (NRC), které způsobí, podle jejich názoru, zvýšené nebezpečí požárů v jaderných elektrárnách, uvedl Science Daily.


Podle vědců se NRC spoléhala na nesprávné analýzy, aby odůvodnila své odmítnutí přijmout zásadní kroky k ochraně Američanů před vznikem „katastrofického jaderného požáru“ v některém z desítek reaktorů po celé zemi. Důsledky takového požáru „mohou být mnohem vážnější, než radioaktivních emise z havárie ve Fukušimě v Japonsku v roce 2011“.

Problém spočívá v tom, že ve většině jaderných elektráren USA se jaderné palivo ocitá v bezprostřední blízkosti jaderného odpadu. Po odstranění paliva z aktivní zóny reaktoru se radioaktivní štěpné produkty nadále rozkladájí a uvolňují teplo. Veškeré vyhořelé jaderné palivo jaderných elektrárny je uloženo na dně hlubokých bazénů nejméně čtyři roky, aby se mohlo ochladit. Vědci se domnívají, že tyto odpady jsou velmi nestabilní, takže nečinnost NRC vyvolává hrozbu požárů v místech chlazení vedle samotných reaktorů.

„Jaderný průmysl, mimo jiné prostřednictvím Kongresu, vyvíjí tlak na NRC, aby se minimalizovaly informace o důsledcích možných požárů. Obávají se, že zvýšení nákladů na bezpečnost by mohlo vést k uzavření velkého počtu jaderných elektráren,“ řekl Frank von Hippel, vedoucí pracovník na Princetonu v oblasti vědy a programu Global Security. „Bohužel, nenude-li veřejný protest kvůli této nebezpečné situaci, bude se NRC i nadále podřizovat přání průmyslu,“ dodal.

Podle výpočtů Hippela, pokud dojde k požáru v jedné z nejstarších jaderné elektrárny Peach Bottom, radiace se rozšíří na plochu 50 tisíc čtverečních kilometrů. Z tohoto důvodu by bylo nutné evakuovat osm milionů lidí, a výši finanční ztráty odhaduje na dva biliony dolarů.

Podle výzkumníků může požár vyvolat velké zemětřesení nebo teroristický útok.

Express: V nejbližší době budou USA čelit tragédii horší, než Fukušima!

V dřívější zprávě NRC se uvádí, že pravděpodobnost vznik požáru v bazénu vyhořelého paliva je nepravděpodobný, proto by byla bezpečnostní opatření neodůvodněná. Analýza NRC ukázala, že oheň ve střední části jaderného reaktoru může vést k škodě 125 miliard dolarů, zatímco zrychlený přenos vyhořelého paliva do suchých nádob může snížit radioaktivní emise z požárů na planetě o 99 procent. Podle Komise všechna napadena místa lze účinně vyčistit v průběhu roku.

Zdroj (1)

Mohlo by se vám líbit...

komentáře 3

 1. Maroš napsal:

  Čierny Peter v tejto hre sa volá – PLUTÓNIUM! V podstate – aby spracovanie jadrového odpadu bolo efektívne – musí priniesť nový produkt – najlepšie pre vojenské účely – aj keď špinavé. A najefektívnejšie ho dokážu spracúvať Rusi – viď krach Westinghousu s jeho nekvalitnými tyčami – pozadie amerikanizácie našej jadrovej energetiky – kšeft. a teraz čo? No nič – Rusi sa do našej energetiky vrátia späť – pretože hrdlom organizácie je – čo s odpadom. No to – že nedávno sa údajne zrútil strop – došlo k výbuchu – v sklade jadrového odpadu, kde sa vyrába aj plutónium – v štáte Washington. Súvislosti? Žiadna náhoda – Globálny prediktor preformátuváva USA z pozície svetového hegemóna aj v tejto oblasti.
  A ČR a SR energetiku prevezme Čína – s ruskými jadrovými tyčami a plutóniovým programom. To aby nám nebolo smutno za tými našimi oligarchami – energo-parazitmi
  Kombat – Lube (przekład Renata Miłosz) /agoň batalion/

 2. jirik napsal:

  Českem se během měsíce přesunou stovky amerických vojáků
  http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/ceskem-se-behem-mesice-presunou-stovky-americkych-vojaku/1491230?utm_source=mozilla_cz&utm_medium=rss
  Českou republikou v červnu a na začátku července projede několik konvojů americké armády. Na cvičení do zahraničí se přes Česko přesune asi 450 vozidel a 1600 vojáků. První přesun se uskuteční ve středu a ve čtvrtek, kdy z Německa na Slovensko pojede 24 převážně nákladních vozidel a asi 50 vojáků. ČTK to sdělil mluvčí generálního štábu Jan Šulc.

  Američtí vojáci budou v červnu a na začátku července přijíždět do ČR z Německa přes hraniční přechod Rozvadov a z Polska přes hraniční přechod Habartice. Směřovat budou přes Břeclav na Slovensko a dále do Maďarska, Bulharska a Rumunska. „Pro přenocování amerických jednotek bude dle potřeby vytvářeno zázemí v posádkách Brandýs nad Labem – Stará Boleslav, Rančířov a Vyškov,“ uvedl Šulc. Jednotlivé konvoje v ČR nezůstanou déle než 48 hodin, dodal. Přesouvat se budou v rámci cvičení s názvem Noble Jump 2017 a Saber Guardian 2017.

  První ze série přesunů je naplánován na středu a čtvrtek. „Jednotka v celkovém počtu 24 kusů převážně nákladních logistických vozidel a cca 50 osob se bude po území České republiky přesunovat na trase Rozvadov – Stará Boleslav – Břeclav,“ uvedl Šulc. Konvoj pojede především po dálnicích a rychlostních silnicích. Americké vojáky doprovodí česká Vojenská policie. Přenocují v Jaselských kasárnách v posádce Brandýs nad Labem – Stará Boleslav. Během zastávky nejsou plánovány aktivity pro veřejnost, dodal Šulc.

  Slovenský ministr obrany Peter Gajdoš v dubnu řekl, že se američtí vojáci v létě v Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku zúčastní jednoho z největších letošních cvičení Severoatlantické aliance pod názvem Saber Guardian 2017. Zapojí se do něj na 25.000 lidí. Návrat z cvičení je naplánován na srpen. Součástí silničního přesunu americké armády na Slovensku bude podle Gajdoše i bojová technika, například tanky.

  Českem za poslední dva roky projely čtyři větší konvoje americké armády. Pozornost vyvolal především první z nich. I když se proti němu zpočátku ozývaly hlasy odpůrců NATO, americké vojáky nakonec během cesty i na jednotlivých zastávkách vítaly tisíce lidí.

 3. jirik napsal:

  Kanál na portálu Vimeo Calire&Max’s zveřejnil video s názvem two°C – New-York City, ve kterém je znázorněno zaplavení amerického velkoměsta, k čemuž má dojít, pokud globální teplota stoupne o dva stupně. Na video upozornil list Gizmodo.
  https://sptnkne.ws/e7XC

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *