VIDEO: První let Draperovi geneticky modifikované kybernetické vážky

V lednu jsme psali o vývoji kybernetické vážky pod vedením společnosti Draper jménem DragonflEye. DragonflEye sestává z žijící, mírně modifikované vážky, která nese malý batoh elektroniky. Tento batoh je přímo spojen s nervovou soustavou vážky, aby ji mohl kontrolovat, a k získání dostatečného množství energie bez nutnosti použití baterií využívá drobné solární panely. Draper nám před několika měsíci předvedl šikovně vyhlížející maketu toho, jak by systém mohl vypadat, ale dnes již zveřejnil první video letu kybernetické vážky DragonflEye.

Unikátní věcí na DragonflEye je (v porovnání s ostatním kybernetickým hmyzem), že se nespoléhá na ovládání senzorů hmyzu nebo na kontrolu jeho svalů, místo toho využívá optické elektrody k vydávání přímých rozkazů do nervového systému hmyzu, který byl geneticky upraven tak, aby je přijal. To znamená, že vážka může létat kamkoliv budete chtít, aniž bychom obětovali její vestavěné letové schopnosti, které jí může obyčejný hmyz jenom závidět.

Zdá se, že účelem výše uvedeného videa je především ukázat, že elektronika i hardware může být ke hmyzu připojena bez toho, aniž by ho omezovala v letu. Nemáme zde zatím tedy možnost vidět kontrolní systém v akci. I přesto to vypadá, že se výzkum pohybuje velmi rychle kupředu a my si nejsme tak úplně jisti, kdy bylo toto video natočeno, takže naše rada zní: každou vážku, kterou venku uvidíte, si raději dvakrát prohlédněte, jen pro případ.

 

přeložila: raja

zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

8 komentářů

 1. jirik napsal:

  K všeobecnému překvapení se v posledních týdnech zjistilo, že v EU i v USA se už roky běžně prodávají geneticky modifikované okrasné rostliny, které nikdy nezískaly svolení opustit laboratoře a pokusná pole.

  Zdroj: http://technet.idnes.cz/petunie-oranzove-gmo-gm-rostliny-dqw-/veda.aspx?c=A170601_143830_veda_mla

 2. df napsal:

  Ne, Ne a Ne. Další znásilňovač přírody, má velikánskou kliku, že se nepotkáme. Hajzl jeden. Pardon, nemám pro takovýhle Tvary slušného slova. Určitě si připadá jako Bůh.

 3. jirik napsal:

  Kdo se raduje, že se zbavíme chemtrailisu – bude se nejspíše mýlit

  Tusk: EU a Čína nyní prohloubí spolupráci v klimatické oblasti
  http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/tusk-eu-a-cina-nyni-prohloubi-spolupraci-v-klimaticke-oblasti/1492449?utm_source=mozilla_cz&utm_medium=rss

 4. áťa napsal:

  příšerné, nemám slov… ano, znásilňovač přírody jak píše „df“. A za chvilku to bude i znásilňovač lidí.

 5. df napsal:

  Zítra jedu makat do lesa, zapamatuji si jeho jméno a řeknu to našim sršňům, to je velice inteligentní hmyz. Stačí si sednout na kopec a byt chvilu v klidu a vše napráskat. Ten článek o zmetkovi mě fakt nas.ral. Nesnáším ubližování zvířatům a znásilňování přírody. Oni si ho najdou a zatopí mu. Přečtou si to z Univerza – morf. gen. pole. Setkat se s ním já, vezmu ho k nám do lesa svážu do kozelce a ať to těm zvířatům vysvětlí jak to myslel. Ovšem namazaný medem u mraveniště by toho moc nevysvětlil. Se zvířatama se domluvit dá , ovšem tehle zm.d si s něma moc nepokecá a myslí si , že je pánbů. Jak jste na tom vy oatatní nevím, ale ze mě se brzy stane neřízená střela. Už toho mám všeho dost, Jestli přijdu u toho všeho o život mi je jedno, vždyť o hovno de. Každopádně to v lese roztroubím co je to za hajzla a ono se mu to vrátí.

  r

 6. df napsal:

  Tak nakonec to v lese vše dopadlo úplně jinak. Dokončili sme práce které jsme si stanovili, pak rozestavěli terče a věnovali se nácviku statické střelby (bylo vedro). Když sme šli na kopec, našli sme místo kde slehla srna a tam dva nádherní koloušci. Chtěli jít k nám a tak sme rychlo zmizeli, aby si je zas jejich mamka brzy našla.

 7. Alena napsal:

  Tak to s lidma ještě není špatné. Ty komentáře mě uklidnili. díky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..