3 nejlepší bylinky na pročištění plic od prachu, plísní, bakterií a toxinů

Podle mnoha expertů jsou plíce jeden z nejtěžší pracujících orgánů v našem těle.

V průměru člověk každou minutu udělá 12 až 20 nádechů a výdechů, které přinášejí kyslík do těla a odvádějí z něj oxid uhličitý, včetně dalších odpadních látek.

Zatímco bez jídla nebo vody vydržíte relativně dlouhou dobu, bez vzduchu to není víc než pár minut. Pro zdraví celého těla je proto zdravotní stav plic nadmíru důležitý.

Co všechno může zhoršovat funkce plic

Funkci plic ovlivňuje množství věcí, jako například:

 • alergie
 • astma
 • patogenní organismy
 • vdechování nečistot
 • cigaretový kouř
 • smog a podobně

Nejčastějšími projevy respiračních potíží bývají zahlenění, podráždění sliznic dýchacích cest v nose a v průduškách či problémy s dýcháním (lapání po dechu).

Pokud jste uvedené projevy někdy zažili, určitě víte, jaké dokáží být nepříjemné a jak umí zkomplikovat život.

V dnešním článku vám představíme 3 nejlepší bylinky, které vám z plic pomohou odstranit prach, plísně, patogenní bakterie a toxické chemikálie.

1. Oregano

Když prach, pyl, plísně, houby či chemikálie vniknou do plic, tělo začne produkovat látku histamin, jejíž projevy jsou ucpaný nos, zvýšená produkce hlenů a kýchání.

Oregano je bylinka, která přirozeným způsobem potlačuje histamin a snižuje jeho nepříjemné projevy. Tento efekt se připisuje jeho účinné látce – kyselině rozmarýnové.

Nedávná studie provedená skupinou vědců odhalila, že tato látka snižuje nadměrnou tvorbu hlenů, a dokonce i otoky doprovázející alergické záchvaty.

Kromě kyseliny rozmarýnové obsahuje oregano i další prospěšné látky – vápník, hořčík, zinek, železo, draslík a vitaminy A, C a B3. Ačkoli uvedené minerály a vitamíny neovlivňují přímo plíce, jsou důležité pro náš imunitní systém.

Chcete-li vaše tělo udržet v dobré kondici a předcházet vzniku onemocnění, včetně onemocnění plic, pak musíte tělu zajistit dostatek uvedených látek.

2. Eukalyptus

Eukalyptus a extrakty z něj jsou často využívány v lécích zaměřených na záněty a bolesti krku, průdušek či jiných potíží s dýchacím systémem.

Eukalyptový olej je látkou se silnými protizánětlivými, protikřečovými, odhleňovacími, antibakteriálními, antiseptickými, stimulačními a dalšími medicínskými účinky.

Výborně tak pomáhá při onemocněních jako jsou:

 • rýma a nachlazení
 • výtok z nosu
 • ucpaný nos
 • bolesti krku
 • astma
 • bronchitida (zánět průdušek)
 • zánět přínosných dutin

Z eukalyptu si můžete připravit čaj.

Na bolesti je výborné kloktání eukalyptového oleje zředěného s teplou vodou a trochou alkoholu, ve kterém se olej snadněji rozředí.

Také můžete cucat pastilky s eukalyptovými výtažky. Ty je u nás běžně dostat koupit v lékárnách.

3. Plicník lékařský

Bylinka plicník lékařský má dvě oblasti použití v lidové medicíně při léčbě dýchacích potíží.

První je jeho využití při léčbě kašle a zánětu průdušek. Druhou oblastí je léčba plic, kdy se užívá v kombinaci s jablečníkem obecným, podbělem léčivým nebo s lobelkou nadmutou.

Takto si z plicníku lékařského připravíte čaj:

1. Vezměte 1 až 2 čajové lžičky sušené bylinky a zalijte sklenicí vroucí vody.

2. Hrnek překryjte pokličkou a nechte louhovat 10 až 15 minut.

3. Nakonec čaj sceďte a vypijte. Užívejte 2 až 3krát denně.

zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

2
Komentujte

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
juliuspépé Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
pépé
Host
pépé

Švýcarsko se transformuje na Afriku? Obyvatel zapnul kameru a nestačil se divit… http://www.svetkolemnas.info/novinky/zahranicni/5620-svycarsko-afrika-kamera-nestacil-divit

julius
Host
julius

S tim by se dalo souhlasit az na par zakladnich neuvedenych detailu. Treba ANO pro oregano ale nikoliv to co si vypestujete na zahradce ale prave recke oregano obsahuje navic velice lecivy karvakrol. A v opravdu silne kvalite. Sehnat se da – micelizovane a klasicke olejove. To vam, rozpusti i rakovinu kdekoliv v tele. Vetsinou do tri mesicu mate pokoj -odzkouseno. Eukalyptus take ANO- podminka je vsak neredene jak si ho bezne za par kacek muzete zakoupit. Musite hledat 100% vyulu jako doplnek stravy aby se mohl pouzivat vnitrne a tak POZOR jiny je synteticky.