Dva bilióny korun nás stála slabá koruna. Bude za tuto megakrádež ČNB pykat?

Dva biliony korun (2 000 000 000 000 Kč). Takřka dva roční rozpočty našeho státu. Přesně tolik museli vynaložit centrální bankéři za jejich lehkovážné dobrodružství – umělé podhodnocování české koruny, v němž Česká národní banka (ČNB) pokračuje už více než 3,5 roku. Zopakujme si tu šílenou částku – dva biliony korun stojí násilné udržování koruny na hladině 27 CZK za euro. Hranice, kterou si centrální bankéři nejspíš vycucali z prstu, protože jejího kloudného zdůvodnění jsme se ani za ty čtyři roky nedočkali.

Podle účelového „vysvětlení“ centrálních bankéřů tímto postupem pomáhají českému exportu, čímž podle jejich slov podporují růst i celé české ekonomiky. Jenže skutečný přínos těchto opatření očištěný od přirozeného vývoje ekonomických cyklů je při nejlepší vůli diskutabilní a jejich efekt neodvratně krátkodobý. Jediné, čeho se docílí zcela určitě a neoddiskutovatelně je celkové pokřivení trhu, který se z tohoto megalomanského experimentu může dramaticky a nebezpečně dlouho vzpamatovávat.

Možná, že kroky ČNB skutečně zlepšily situaci některých vývozců, jenže jak se odráží slabá koruna na všech ostatních podnikatelích, kteří dovážejí zboží z eurozóny a prodávají je na tuzemském trhu v českých korunách? A hlavně, co to znamená pro běžného zaměstnance?

Bankéři nemluví o tom, že Češi, kteří stále berou výrazně méně než Němci, si pohoršili ještě o nejméně dalších deset procent. Můžeme stokrát naříkat, že se nám stále nedaří západní sousedy v kupní síle dohnat, ale co naplat, když nám v tom brání i naše vlastní národní banka.

ČNB samozřejmě dobře ví, že okrádá české občany. A vadí jí to? Evidentně ne. Vem je čert, říkají si nejspíš bankéři, a dál krmí velké ryby. Některé velké finanční skupiny totiž na intervencích vydělaly pěkný balík, za který by šlo postavit pěkných pár kilometrů předražených dálnic.

Takže zatímco čeští zaměstnanci berou méně, aby Němci i se svými vysokými platy mohli nakupovat naše zboží za pakatel, dovoz do Česka naopak výrazně zdražil. Už jednou okradený český zaměstnanec si tak ještě musí připlatit například při nákupu pomerančů ze Španělska, aut z Německa nebo pračky ze Slovinska.

A to už vůbec nemluvím o tom, jaké harakiri nás čeká teď, když se ČNB konečně chystá intervence ukončit. Jak a kdy to proběhne a co přesně to udělá s českou ekonomikou je (bohužel i pro samotné bankéře ČNB) záhadou, o jejímž průběhu a správném ukočírování můžeme všichni jen spekulovat. Jedna věc je na tom ale zásadně pozitivní: konečně skončí tento nesmyslný finančnický experiment, jehož skutečným cílem je pouze okrádání nás všech ve prospěch vybraných skupin a individuí. Pámbů nás ale opatruj, až to skutečně začne. Protože, co z toho vzejde, doopravdy neví ani parta bohorovných finančních dobrodruhů z České národní banky.

RNDr. Evžen Korec, CSc.

Generální ředitel a předseda představenstva

EKOSPOL a. s.

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

10
Komentujte

avatar
7 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
jirikJindraVítek K.JerykoOojirik Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Karel
Host
Karel

No a hlavně ti tzv. podnikatelé, kteří brečí, že mají tolik zakázek, že když sem vláda nepustí levnou pracovní sílu z Ukrajiny, tak nemůžou prosperovat. Tak tito by vůbec na tyto zakázky nedošáhli a nebylo by co řešit, protože by byli jednoduše drazí. A toto je svobodný trh a rovnost v podnikání????

svetbezvalekaneziskovek@gmail.com
Host
svetbezvalekaneziskovek@gmail.com

Ahoj. Vsem bych pral aby to vyslo a bylo euro za 20 kc…..ale……mam tuseni? nebo to je videni? zlato rozkradene, my na urovni kambodzi v indexu…… co euro za 33 kc? to by snad v lidech neco probudilo a byla by defenestrace…..ovsem………co plan, ze rovnou prejdeme na euro……Tomasi? je to vyloucene? milan, curych

Vítek K.
Host
Vítek K.
jirik
Host
jirik

Živě: Guvernér Rusnok právě vysvětluje, proč ČNB ukončila intervence. Koruna posiluje
http://vool.cz/C7W5q
Bankovní rada České národní banky dnes s okamžitou platností ukončila režim devizových intervencí. Informoval o tom dnes mluvčí centrální banky Marek Zeman. ČNB tak nebude bránit posílení koruny pod hranici 27 korun za euro. Banka ale zároveň již dříve upozornila, že bude připravena případné nadměrné výkyvy kurzu koruny po ukončení závazku zmírňovat svými nástroji.

JerykoOo
Host
JerykoOo

Hlavně nezapomínat že ČNB i když to má v názvu tak ji nevlastní češí je to soukromý právní subjekt 🙂 Nedivil bych se ,kdyby to bylo stejné jako s FEDem,který vlastní několik největších bank(doslova) ..“Kromě klasických forem státní moci – zákonodárné, výkonné a soudní – hovoří Ústava v samostatných pasážích o autonomním statutu České národní banky a Nejvyššího kontrolního úřadu. O žádných vlastnických vztazích se přitom ústava ani zákony nezmiňují, není jasné, kdo je vlastně zřizovatel České národní banky.“ Ti naši kluci v ČNB stejně musí poslouchat … „ČNB je součástí Evropského systému centrálních bank a podílí se na plnění… Číst vice »

Vítek K.
Host
Vítek K.

Je to velmi podobné jako s FEDem. ČNB patří z velké části myslím Belgii, nejsem si ale jist. Stejně jako ostatní centrální banky, tak i ČNB je pod vlivem Rotschildů. Pánové co sedí v ČNB jsou banksteři a zlodějové v oblecích.

Jindra
Host
Jindra

2 mld neni ztrata, nakoupili za to eura, ktera postupne prodaji, s relativne malou ztratou.

Vítek K.
Host
Vítek K.

Ano, 2 mld. není „ztráta.“ 2 biliony už ano.

Jindra
Host
Jindra

Ne, spletl jsem se v jednotkach, ale podstata zustava. Nejaka ztrata pri prodeji eur za jiz horsi kurz bude, ale netvrdte tady nikdo demagogicky, ze je ztrata dva biliony. Proste koupili jinou menu a pak ji zas prodaji. Ztraty muzou byt, ale dost zanedbatelne. A jo, ja ztratil par stovek na nakupech na ebay a Alikovi. Cert to vem.

jirik
Host
jirik

České úřady v tichosti se Švýcary vyjednávají o podílu na zabaveném majetku uhlobaronů v kauze Mostecké uhelné.
Článek
Česká ambasáda ve švýcarském Bernu je zdánlivě klidnou a luxusní pracovní destinací, kterou diplomaté dostávají za odměnu. Velvyslanec a jeho lidé ale v alpské konfederaci mají velmi delikátní a náročný úkol. Udržování vřelých vztahů se švýcarskými úřady je totiž klíčové pro řadu byznysových a také kriminálních kauz.
http://vool.cz/dzlqj