Šest běžných zařízení v domácnosti, která vás tajně špehují

6 household items that are secretly spying on your activity

Všichni se shodneme na tom, že nám elektronika usnadňuje život. Zapomínáme však, že za toto pohodlí platíme vysokou cenu. Cenu soukromí.

Zde je seznam šesti elektronických zařízeí a softwarových aplikací, které vás potají špehují a bez povolení o vás shromažďují osobní údaje.

#1. Roomba (elektrický vysavač)

Toto čistící zařízení nesbírá pouze prach, ale také vaše osobní data. Podle odborníků je tento vysavač vybaven vestavěnou pokročilou mapovací technologií. To mu umožňuje učit se a shromažďovat data o půdorysu domu spotřebitele, která jsou následně prodána nebo sdílena se společnostmi, jako je Apple, Google a Amazon.

#2. Chytré televize

Ačkoli chytré televizory umožňují především přímé připojení k Internetu, mohou také posloužit jako perfektní lapače údajů o vašem soukromí. Například nová technologie s názvem TVision Insights umožňuje společnostem monitorovat sledovací návyky televizních diváků. To znamená, že vás mohou doslova sledovat při sledování televize. Dokonce zaznamenávají údaje o tom, kam se dívají vaše oči, když jste rozptýleni, a jaké vykazujete emoce.

Na začátku roku 2015 Samsung varoval své zákazníky: „Prosím, mějte na paměti, že pokud vaše mluvená řeč obsahuje osobní nebo jiné citlivé informace, budou tyto informace mezi zaznamenanými údaji, které budou předány třetí straně.“

Televizory Vizio dostaly pokutu ve výši 2,2 milionu dolarů za to, že sbíraly a prodávaly videozáznamy milionů svých uživatelů bez jejich vědomí. I po této pokutě společnost Vizio prodala dalších 11 milionů chytrých televizí.

#3. Google

Když jde o špionáž, čím méně víte o Googlu, tím lépe. Internetový vyhledávač Googlu tajně zaznamenává vše, co děláte. Zaznamenává váš hlas, text i videa, která posíláte. Mohli byste doslova číst všechen ten text, který jste za ta léta do vyhledávacího okénka naťukali. Dokonce byste mohli poslouchat celé rozhovory, které jste během googlení s kýmkoli vedli. Společnost Google denně zaznamenává každý váš krok.

#4. Snapchat

Tato multimediální aplikace určena především pro odesílání obrázkových zpráv obsahuje nastavení polohy, která vám umožní kdykoli s přáteli sdílet, kde se nacházíte. Vaše „Snap Map“, je-li vždy povolena, umožňuje všem vašim přátelům na Snapchatu zjistit, kde přesně se nacházíte, a to i v případě, že to znamená dozvědět se vaši podrobnou adresu bydliště. Aplikace je tak pokročilá, že může dokonce i naprášit, jestli zrovna řídíte auto nebo sedíte v letadle.

 

#5. Pokémon Go

Tato hra pro smartphony před instalací uživatelům oznámí, že stažením se společností sdílejí svoji polohu, úložiště, fotografie a videa, a že si vyhrazují právo shromažďovat a sdílet tato data s třetími stranami, včetně potenciálních kupujících a vlády.

Pokud se uživatelé iOSu přihlásí prostřednictvím svého Google účtu, automaticky sdílejí svá data s tvůrci aplikace Pokémon Go a v podstatě jim předávají veškeré informace týkající se jejich účtu Google, včetně přístupu na Gmail, Google Drive, Google Maps a další.

#6. Playstation

Herní konzole při jejím používání zaznamenává a monitoruje veškerou vaši aktivitu. Playstation 4 využívá hlasových příkazů, což znamená, že vás přístroj odposlouchává, i když nepoužíváte mikrofon ke komunikaci s jinými hráči. Dále může sbírat data a generovat informace o vašich osobních preferencích.

 

Překlad: raja, Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

10 komentářů

 1. jirik napsal:

  Co mám dělat, když nic z toho nepoužívám, asi zajdu na psychiatrii

 2. Celestina napsal:

  Většina lidí o tom ví a přesto si všechny tyto spotřebiče kupuje a nevidí žádná rizika, neprotestuje. Stupidita této „vyspělé a pokročilé“ civilizace dosáhla takové míry, že již ztratila právo na to si říkat myslící bytosti. Na trhu je stále dostatečné množství těch „blbých“ mobilů a televizí – ale nikdo je nechce, takže výrobci s nimi brzy skončí.

 3. jirik napsal:

  Dokážeme předpovědět neočekávané katastrofy, věří si vědci
  Vědci vyvinuli novou techniku na předpovídání extrémních událostí, které se zdánlivě dějí naprosto bez varování. Například náhlá porucha plynové turbíny nebo obří vlna na jinak klidném moři jsou výsledkem komplexní hry mezi různými podmínkami a situacemi v systému, a podle vědců je možné je předpovědět.
  https://www.novinky.cz/veda-skoly/450724-dokazeme-predpovedet-neocekavane-katastrofy-veri-si-vedci.html
  Vědci ze slavného Massachusettského technologického institutu (MIT) vytvořili algoritmus, který dokáže přesně vytyčit a popsat vzorce, které k těmto jevům vedou, a doufají, že se jim podaří nadále předcházet.

  „Momentálně neexistuje žádná metoda, která by pomohla vysvětlit, kdy a kde se tyto extrémní události odehrávají,“ řekl pro web DailyMail.co.uk Themistoklis Sapsis, profesor mechanického a oceánského inženýrství na MIT.

 4. jirik napsal:

  Aj roboty majú bezpečnostné diery, ktoré vedia ovládnuť hackeri. Následky môžu byť nedozerné
  https://pcspace.eu/article.php?id=4389

 5. jirik napsal:

  Psychoelektrické ohrožení demokracie
  Tajné závody ve zbrojení
  http://www.ufo.cz/ruzne/tajne.htm

 6. jirik napsal:

  Novinárka Judith Duportailová v marci požiadala emailom spoločnosť Tinder, ktorá prevádzkuje obľúbenú mobilnú zoznamovaciu aplikáciu, aby jej poskytla prístup k jej osobným údajom, čo vlastne môže urobiť každý európsky občan na základe zákona EÚ o ochrane údajov. No prišlo jej viac, ako si myslela
  http://www.hlavnespravy.sk/novinarka-poziadala-zoznamku-tinder-o-historiu-svojich-intimnych-sprav-co-jej-poslali-ju-neprijemne-zaskocilo/1157014
  Prišlo jej až osem stoviek stránok s informáciami, ako napríklad jej osobné fotografie z Facebooku či z Instagramu (aj po odstránení príslušného účtu), vzdelanie, veková hranica mužov, o ktorých má záujem, koľkokrát sa pripojila, kde prebehla každá jej online konverzácia … atď.

  “Pri čítaní 1700 správ z Tindera, ktoré som poslala od roku 2013, som putovala cestami svojich nádejí, obáv, sexuálnych preferencií a najhlbších tajomstiev. Tinder ma výborne pozná,” skonštatovala Duportailová. “Ako som prechádzala svojimi údajmi stránku po stránke, cítila som sa vinnou. Bola som ohromená tým, koľko informácií som dobrovoľne odhalila: od lokalizácie, záujmov a práce po obrázky, hudobný vkus či obľúbené jedlo.”

 7. jirik napsal:

  Konečně konstruktivní kamerová sledovačka –
  Cizinci zkopali a oloupili seniora v Boskovicích
  Obvinění z mimořádně brutálního přepadení čelí dvojice osmnáctiletých cizinců, kteří podle spisu v uplynulých dnech oloupili na Masarykově náměstí v Boskovicích na Blanensku osmašedesátiletého muže o pivo a 3000 korun. Zkopali ho téměř do bezvědomí, následně bezbrannou oběť prošacovali a okradli, řekl Právu mluvčí policie Bohumil Malášek. Před odchodem ještě ležícího seniora kopli do hlavy.
  https://www.novinky.cz/krimi/450855-cizinci-zkopali-a-oloupili-seniora-v-boskovicich.html
  Útok se stal dvě hodiny po půlnoci. Počínání mužů sledoval prostřednictvím bezpečnostních kamer operátor městské policie, který neprodleně na místo vyslal policejní hlídky. I když byl jejich výjezd bleskový, úderům pěstí a kopancům nestihli strážci pořádku zabránit.

  Okamžitě po příjezdu ke zraněnému poskytli policisté seniorovi první pomoc a vydali se po stopě prchajících útočníků. Zastihli je na městských hradbách, kde se dvojice dělila o lup.

  „Okolí neznalí muži při útěku skočili z hradeb. Jeden z nich se zranil a zůstal na místě, druhému se podařilo utéct. Na místě ale nechal jednu z bot a další osobní věci,“ doplnil mluvčí. I když zadržený cizinec svého parťáka neprozradil, blanenským kriminalistům se jej podařilo v následujících dnech vypátrat. Oba agresivní násilníci skončili v policejní cele.

  Následně pak soudce rozhodl o jejich vzetí do vazby. Nyní jsou stíháni pro loupež, za kterou jim hrozí až dvanáct let vězení.

 8. jirik napsal:

  Smí Facebook přenášet osobní data z Evropy do USA? Rozhodne Soudní dvůr EU
  https://www.lupa.cz/aktuality/smi-facebook-prenaset-osobni-data-z-evropy-do-usa-rozhodne-soudni-dvur-eu/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.