8 p-OTRAVIN, které jsou nejčastěji napodobovány. Jak poznat podvod

…..všude kam se podíváte, je jenom samá lež a podvod. Ach jo, kam to lidstvo spěje????

13:54

Skořice

8 potravin, které jsou nejčastěji napodobovány. Jak poznat podvod

Falzifikace potravin je velmi výnosným podnikem. Pouze v USA obrat trhu falzifikátů převyšuje 650 miliard dolarů ročně. Přitom ve většině případů není těžké odhalit náhražku. Proto portál AdMe.ru vytvořil seznam potravin, u kterých jsou nejčastěji používány náhražky.

1. Zelený hrášek

Zelený hrášek není tak jednoduchý, jak se zdá. Falšovaný hrách je směs sojových bobů, čínského hrachu, barviv a disiřičitanu sodného. Na ten je mimochodem v mnoha zemích vydán zákaz používání kvůli vysokému riziku onkologických onemocnění a možného narušení metabolismu.

Jak nekoupit náhražku?

• Nakupujte hrášek u prověřených výrobců, kteří uvádějí místo původu potraviny. Příliš výrazná, nepřirozená barva svědčí o tom, že během výroby bylo přidáno k hrášku barvivo

Zelený hrášek
© Sputnik / Michael Mordasov
Zelený hrášek

2. Skořice

Náš život už nikdy nebude jako dřív: to, co jsme považovali za skořici, je ve skutečnosti kasie. Kasie je levná náhražka slavného koření, která se prodává jako skořice, ale má jinou vůni a hlavně je zdraví nebezpečná (aromatické sloučeniny, které obsahuje kasie, mohou vyvolávat migrénu). K výrobě skutečné skořice se používá tenká vnitřní vrstva kůry stálezeleného stromu, který roste pouze na Srí Lance a v západní Indii. Kasie se získává z kůry stromů rostoucích v Číně, Vietnamu a Indonésii.

Jak nekoupit náhražku?

• Nejčastěji je na balení se „správnou“ skořicí napsáno Cinnamomum verum, аle kasie je označena jako Cinnamomum aromaticum

• Tyčinky skutečné skořice jsou velmi křehké, světlé a na řezu připomínají ruličku papyrusu z tenkých lístků. Kasie má dost tvrdé trubičky z kůry výrazně hnědé barvy

3. Borůvky

Nekomerční centrum pro práva spotřebitelů v USA provedl výzkum potravin, jejichž výrobci uvedli ve složení borůvky, a došli k nemilým závěrům. Ve většině z nich nebylo po borůvkách ani stopy. Místo tohoto ovoce tam byla směs škrobu, hydrogenovaného oleje, barviv a aromatizátorů.

Jak nekoupit náhražku?

• Čtěte složení. Jestliže je v seznamu jako ingredience uvedeno barvivo indigotin (E132), borůvky v produktu nejspíše nebudou

Borůvky
© Sputnik / Mikhail Mordasov
Borůvky

4. Minerální voda

Minerální voda je unikátní produkt, který během procesu své výroby a následného plnění není nijak zpracováván a dostává se do láhve přímo ze zdroje. Díky tomu jsou zachovány jeho léčivé účinky. Ale tato unikátnost svádí nečestné výrobce k podvodům.

Falešná minerálka je směsí vody z vodovodu, jódu a soli. Její nákup může hrozit problémy se zdravím kvůli absenci kontroly kvality.

Jak nekoupit náhražku?

• Na ideální láhvi minerální vody je uveden zdroj jejího původu a uvedeny přesné pokyny k používání (gastritida, onemocnění ledvin atd.)

• Určitě si všímejte toho, zda je etiketa rovná, text na ní zřetelný a zátka pevně zašroubována

5. Šlehačka

Někteří výrobci šlehačky jsou tak tvrdí, že se při výrobě této potraviny zcela obejdou bez smetany. V roce 1966 americký chemik William Mitchell vynalezl náhražku šlehačky, která se skládala z kokosového oleje, kukuřičného sirupu, přírodního aromatizátoru a zahušťovadel. Mimochodem mléko tam také je, ale velmi málo. Takový druh šlehačky má samozřejmě své přednosti: neklesá, vypadá skvěle a pro začínajícího kuchaře je snadné s ní pracovat. Ale skuteční znalci poznají podvod.

Jak nekoupit náhražku?

• Na štítku balení šlehačky musí být na prvním řádku slovo „smetana“ a ne „rostlinné tuky“ nebo „cukr

• Výrobci falešné šlehačky rádi chytračí: na balení zobrazí šlehačku a v názvu skromně uvádějí „mléčný výrobek“, „šlehačkový krém“. Věnujte pozornost slovům, zde mají skutečně význam

Šlehačka
© Fotolia / Picsfive
Šlehačka

6. Hřebenatky
Hřebenatka je mlž a příšerně drahá delikatesa, ale málokdo ví, jak vlastně vypadá. Tady klamou gurmány nečestní prodavači, kteří jim místo hřebenatek nabízejí rybí mleté maso, maso chobotnice, mořského koníka a dokonce i žraloka. Někdy se v restauraci jako hřebenatka tváří ledová houba jako součást salátů.

Jak nekoupit náhražku?

• Stoprocentní hřebenatka je pouze v ulitě. Zaměnit ji něčím jiným a zfalšovat nelze

• Mrazené hřebenatky musí mít světle růžovou nebo béžovou barvu

Hřebenatky na grilu
© Fotolia / Tazzjang
Hřebenatky na grilu

7. Kaviár

Kaviár je skutečný „přeborník“ v oblasti falzifikátů. Nečestní výrobci falšují nejrůznější druhy kaviáru, například kaviár létající ryby (tobiko) nahrazují kaviárem huňáčka severního a předem obarvený kaviár štiky bývá často vydáván za nejdražší — černý. Odborníci uvádějí, že podle chuti poznat pravý kaviár není tak jednoduché. Třetina veškerého kaviáru, který se prodává v Evropě, je falzifikát.

Zvláštní místo zaujímá červený kaviár — ten je falšován nejčastěji. Falšovaný červený kaviár je směs želatiny, rybího vývaru, rostlinného oleje a barviva. Na pultech obchodů můžeme vidět náhražkový červený kaviár, který je vyroben z vodních rostlin, ale je fakt, že jeho cena je tak nízká, že splést si takový kaviár s pravým je velmi těžké.

Jak nekoupit náhražku?

• Pravý černý kaviár není ideální: kuličky mají různou velikost

• Kaviár létající ryby, tobiko, je o trochu větší než kaviár huňáčka severního

• Když se červený kaviár lepí na zuby, obtížně se polyká a má ostrou rybí vůni, je to bohužel falzifikát

Kaviár
© Sputnik / Valeriy Melnikov
Kaviár

8. Uzeniny

Skutečné uzení je dost dlouhý a pracný proces, a proto výrobci stále častěji používají „tekutý dým“. Žádné přesvědčivé důkazy způsobené škody „tekutým dýmem“ vědci zatím nenašli, ale nekvalitní náhražky a předávkování tohoto prostředku při uzení mohou způsobit otravu.

Jak nekoupit náhražku?

• Uzené maso nebo ryba musí být suché a nepříliš výrazně zbarvené. Barva celého povrchu musí být rovnoměrná, bez tmavých a světlých skvrn

Zdroj: (1)

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Tip Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
Tip
Host
Tip

osobne nakupuju koreni zde https://cejlonskekoreni.cz/ jeden s mala obchodu kde sem narazil na origo skorici mleta i cela a mnoho dalsiho a je to opravdu znat