A je to tady: čeští poslanci navrhují změnu pohlaví úředním hlášením už od 12 let!

Další zvrácenost od hlav vymazaných. Ta Šabatová není totiž zcela v pořádku. Komu asi tak slouží?????

Tento týden se čeští poslanci zabývali projednáváním novely občanského zákoníku, která by měla umožnit změnu pohlaví prohlášením na úřadě bez nutnosti chirurgických zákroků. Podle portálu Echo24.cz novelu připravilo ministerstvo spravedlnosti a zároveň navrhlo povolení v rozhodování o této záležitostí i dětem od 12 let.

S návrhem na provedení úřední změny pohlaví přišla veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Echo24 uvádí, že novelu současně prosazuje Jan Kněžínek, nástupce bývalého ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Šabatová odůvodnila svou legislativní iniciativu následovně: „Důsledkem (současné) právní úpravy jsou zejména praktické problémy v životě trans lidí, kteří chirurgický zákrok z vážných či osobních důvodů podstoupit nemohou či nechtějí, a úplné úřední změny pohlaví tudíž nemohou dosáhnout.“

 

 

 

I když tato iniciativa získala podporu u České pirátské strany, lékařští odborníci upozorňují na řadu možných potíží, které novela může způsobit. Jolana Kopsa Těšinová, přednostka Ústavu veřejného zdravotnictví a medicínského práva 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, vidí především možnou hrozbu i v rozhodování o hospitalizaci.

„Změna pohlaví byla doposud podmíněna chirurgickou proměnou. A když teď nebude muset být, tak se bude stávat, že člověk bude mít úředně jedno pohlaví, ale orgány druhého pohlaví. To může mít i řadu praktických dopadů. Dnes musí být například v nemocnicích hospitalizovaní muži odděleně od žen a je otázka, jak se to poté bude vnímat,“ okomentovala přednostka.

Nízká věková hranice pro úřední nahlášení

Podle portálu byl ministerský návrh připraven během funkčního období bývalého ministra Roberta Pelikána a počítal s možností žádosti o změnu pohlaví nejen dospělými, ale i dětmi od 12 let. Změna by měla být v takovém případě možná se souhlasem zákonných zástupců, zcela samostatně by se dospívající mohli rozhodovat o tři roky později.

 

 

 

Tak nízká věková hranice je nezvyklá v českém právním prostředí. „V našich poměrech České republiky, kde v podstatě nedovolujeme šestnáctiletým či sedmnáctiletým dětem, aby rozhodovaly o přijetí k hospitalizaci, aby dávaly souhlas k jednoduchým výkonům, bojíme se toho a pořád se snažíme mít všude souhlas rodičů. Aktuálně se schvaluje hranice 15 let pro nakládání s osobními údaji a tady dáváme věk 12 let pro takovou změnu,“ vyjádřila se k tomu Jolana Těšinová.

Ministerstvo vnitra se také postavilo proti novele: „Věková hranice 12 let pro změnu pohlaví je z našeho pohledu nepřijatelně nízká.“ Mimo jiné by mohly vzniknout i potíže s registrací na matrice. Portál uvádí, že by mohlo dojít například k situaci, kdy se narodí dítě, které má formálně dva rodiče stejného pohlaví. Přitom takovou možnost v současné době neupravuje žádný český zákon.

Více než polovina zemí EU má jasno v úřední změně pohlaví

Novela o úřední změně pohlaví vznikla z rozsudku Evropského soudu pro lidská práva. Podle důvodové zprávy ministerstva spravedlnosti největší volnost v rozhodování o otázkách změn pohlaví mají občané Malty, kde k úřednímu uznání změny pohlaví stačí pouhé prohlášení osoby, přičemž nezáleží na věku. Osobní prohlášení stačí k úřední změně v Dánsku, Belgii, Francii, Řecku a Norsku. Ovšem v 21 státech se vyžaduje chirurgický zákrok a sterilizace pro provedení změny pohlaví.

Právní úprava není jedinou diskutabilní otázkou. Dalším sporným bodem se v jednotlivých zemích stává i etický přístup k otázce pohlaví. Většina lékařů se shoduje v tom, že zahájení takové léčby není vhodné pro dospívající lidi před pubertou.

zdroj: 9

 

 

 

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

10
Komentujte

avatar
8 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
ivanaAleš Kubínmariankosmacjiriksirando Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
jirik
Host
jirik
Jiří Rýpar
Host
Jiří Rýpar

Kdo platil a proč disidenty? Kdo je pan uhl a paní šabatová?..kdo přikryl „kuřim“..šabatová..jedna s z obětí Anička zavřena jako viník…byly to jediné týrané děti?…vychovávané k čemu?….howgh,domluvil jsem

fohat
Host
fohat
Jan Tichý
Host
Jan Tichý

A jak bude prosím úředně řešena situace při stanovení pohlaví po dovršení osmnácti let u osoby, jejíž otec byl pocitově dle pohlaví kůň a matka strom, dítě bylo od dvanácti let rybou, ale od svých patnácti let se genderově vyprofilovalo na samce žirafy s transexuálními sklony dospělé lesbičky?

mariankosmac
Host
mariankosmac

Ak tá ryba bola delfín, je to jasný židfín comment image

MUDrland Wenca
Host

Já změny pohlaví schvaluju! Už jsem se při různých neúspěších přistihl, že sám sebe ohodnocuju slovy: „já jsem ale taková p..a!“

Aleš Kubín
Host
Aleš Kubín

Sebepoznání je krásná věc! 🙂

sirando
Host
sirando

Už vidím odsouzeného, jak si změní úředně pohlaví a bude chtít nastoupit do ženské věznice.

jirik
Host
jirik

Po půl roce od startu elektronických občanských průkazů jich úřady vydaly 570 tisíc. Jen asi třetina z jejich držitelů si ale aktivovala čip, který umožňuje online prokazování totožnosti. Jde o 190 tisíc lidí, informovalo dnes ministerstvo vnitra.
https://www.lupa.cz/aktuality/eobcanku-uz-ma-570-tisic-lidi-cip-si-aktivovala-tretina-z-nich/

ivana
Host
ivana

No tak to by se taky mohli – mohly ženit a vdávat v těch dvanácti letech. Proč by ne? A taky by mohli – mohly dostat řidičák. To by taky šlo, ne? Přece ve dvanácti jsou tak vyspělí! Mám jednenáctiletého vnuka a vidím jaké je to děcko. Jak může někdo něco tak nehorázného vymyslet.