Americký režisér Oliver Stone: USA sú globálnym “naničhodníkom”, ktorý narobil neporiadok na Blízkom východe

Americký filmový režisér, ktorý je na svojej prvej návšteve Iránu, vyhlásil, že USA sú globálnym “naničhodníkom”, ktorý narobil neporiadok na Blízkom východe. Stone je hosťom filmového festivalu Fadžr, ktorý sa koná v Teheráne, informovala agentúra AP.

Režisér na tlačovej konferencii zopakoval svoju kritiku vojny v Iraku z roku 2003, pričom naznačil, že Spojené štáty konali podobne aj v Líbyi a Sýrii. “Sme naničhodníci, robíme niečo, čo je zakázané na medzinárodnej úrovni. Na inváziu do Iraku sme nemali žiadne povolenie od OSN, ale sme to spravili a robíme to stále,” povedal.

Režisér doplnil, že “národná bezpečnosť tromfla umeleckú slobodu”, tvrdiac, že “nemôžete vyrobiť film, ktorý kritizuje zahraničnú politiku Spojených štátov”. Jeho poznámky vyvolali aplauz publika.

Oscarový režisér zároveň skritizoval návštevu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona vo Washingtone a označil ju za “veľmi depresívnu”. Stone, ktorý má z polovice francúzsky pôvod, povedal, že bol “značne šokovaný”, keď videl, ako Macron stojí po boku amerického prezidenta Donalda Trumpa a požaduje revíziu dohody s Iránom.

“Dobre si pamätám, ako (bývalý francúzsky prezident) Jacques Chirac s veľkou hrdosťou (v roku 2003) povedal Georgeovi Bushovi ‘nie’ v súvislosti s inváziou do Iraku. A teraz tu vidíme tohto mladého muža, ktorý nemá príliš veľký zmysel pre dejiny a pamäť pre veľké tradície Francúzska,” zdôraznil Stone.

Podľa jeho slov Macron, rovnako ako jeho predchodca Sarkozy, “chce stáť po boku Američanov ako symbol francúzskej sily”. “Je to návrat ku kolonializmu a imperializmu starého Francúzska. Ide o niečo, čoho sa (bývalý francúzsky) prezident Charles de Gaulle zriekol alžírskou vojnou z rokov 1958-59, keď vyzval na jej ukončenie,” uzavrel Stone.

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

2 komentáře

 1. jirik napsal:

  USA postavily Evropu a Kanadu před ultimátum v „obchodní válce“: buď budou země souhlasit s kvótami ze strany americké vlády nebo budou na zboží z těchto zemí uvalena tvrdá cla. Uvádí to agentura Bloomberg.

  Spojené státy trvají na tom, aby spojenci souhlasili s přijetím právě kvót, které mají udeřit po zemím Evropy a Kanady méně než celní poplatky.

  „Prosíme všechny, aby přijali kvóty, když ne tarify,“ řekl ministr obchodu USA Wilbur Ross. Vybrat si ze dvou zel je nutné do 1. května — právě tento den začnou platit omezení. Evropská unie se zatím definitivně nerozhodla.
  https://cz.sputniknews.com/svet/201804287247160-usa-evropa/

 2. octomaník napsal:

  Miliardář Bill Gates varoval, že již v příštím desetiletí lidstvo možná bude muset čelit nové smrtelné nemoci, která se rychle rozšíří po celé planetě. Tvrdí, že dokáže zabít až 30 milionů lidí během šesti měsíců. Napsal o tom portál Business Insider.
  https://cz.sputniknews.com/svet/201804287244185-gates-pandemie-varovani/
  S růstem světové populace vznikají i nové patogeny. Nestátní aktéři získávají schopnost vytvářet umělé choroby, které budou moci používat jako zbraně, a díky globalizaci se nákaza bude šířit po planetě jako lavina. Tento černý scénář vylíčil Bill Gates na páteční veřejné diskuzi, kterou organizovaly nezisková organizace Massachusetts Medical Society a časopis the New England Journal of Medicine. Podle miliardáře na pandemii nejsme připraveni.
  Pandemie, která by svým rozsahem byla srovnatelná se španělskou chřipkou v letech 1918 až 1920, by podle něj mohla vypuknout již v příštím desetiletí. Španělská chřipka tehdy zabila kolem 50 milionů lidí. Dnes by podobná nemoc mohla již během šesti měsíců usmrtit až 30 milionů osob. Ve svých závěrech se Gates odvolává na simulaci, kterou provedl Ústav pro modelování nemocí.

  „Svět se musí připravovat na pandemii stejně vážně jako na válku,“ vyzval Gates.

  Posluchače však ujistil, že zůstává optimistou. Dnes jsme podle něj na nové pandemie lépe připraveni než v minulosti. Připomněl, že jsme nadosah univerzální chřipkové vakcíně a oznámil, že Nadace Billa a Melindy Gatesových pro tento účel hodlá nabídnout granty ve výši 12 milionů dolarů.
  Kromě toho máme i mnohem lepší diagnostiku než v minulosti, která je klíčová pro boj s prvními známkami choroby a uvalení karantény.

  Podle něj je však nutné zlepšit komunikaci mezi vládami a armádami, aby případná reakce byla mnohem lépe koordinována. Vlády by rovněž měly být schopny rychleji využít pomoc soukromého sektoru ve vývoji prostředků boje proti novým chorobám.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.