NA ANTARKTIDĚ SE PROVALILA ZÁHADNÁ DÍRA V LEDU O VĚTŠÍM ROZMĚRU, NEŽ JE ČESKO

Vědci jsou zmateni z objevení obrovité díry v ledu, která se náhle zjevila v důsledku propadu antarktického ledu.

Výzkumníci zkoumající to na místě popsali tu nesmírnou propadlinu jako zhruba stejně velkou jako je americký stát Maine (podobnou rozlohu má Česká republika).

V současnosti se zdá by nejpravděpodobnější teorie, že tato ledová díra je polyňja. Slovo ‚polyňja‘ pochází z ruského полынья, což znamená přirozeně se formující ledové díry objevené polárními výzkumníky už v 19. století, když tehdy těchto výchozů využívali k průzkumu oblastí ledově chladného a zákeřně nebezpečného Severního ledového oceánu. Dnes se tohoto výrazu používá k označování oblastí otevřené vody, která je ze všech stran obklopena mořským ledem. Některé tyto polyňji mohou být velice malé, zatímco jiné, jako tahle obrovitá, která se právě v Antarktidě otevřela, jsou nevysvětlitelně obrovské.

Ty polyňji nejsou v Antarktidě nijak neobvyklé, když se často formují v oblastech u pobřeží, kde o něco vyšší teplota okolního oceánu způsobuje, že některé plochy ledu roztají a náhle se propadnou. Avšak tahle současná enormně veliká polyňja nijak nezapadá do tohoto typického trendu a leží hodně hluboko v ledovém příkrovu. A tak se předpokládá, že ji musel způsobit proces, který zatím vědci studující antarktické prostředí nechápou.

Toto není poprvé, kdy vědci spatřili formování takové neobvyklé polyňji. Mezi lety 1974 až 1976 byla pozorována stejně ohromná polyňja pojmenovaná Weddellova polyňja. V té době však bohužel ještě vědci neměli k dispozici nástroje, kterými by vyšetřili příčiny tohoto bizarního jevu.

Avšak v roce 2018 už vědci mají technologie, aby se této záhadě dostali na kloub. Je to fyzik atmosféry a profesor University of Toronto Mississauga, Kent Moore, kdo vede projekt, jehož cílem je o tomto neobvyklém jevu odhalit více. Ten použije jak hlubokomořské roboty, tak pozorování se satelitů, jimiž poskytne informace svým výzkumníkům, a ten už prohlásil, že už teď je samotný objem dat, která získali, ‚ohromující‘.

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

5
Komentujte

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
tomáš marnýmartin jeřábektomáš marnýjulius Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
julius
Host
julius

Popravde dira me zajima ale predevsim na hranicich CR .

Toto jsem cetl

Přinášíme důrazné varování všem občanům. Po sociálních sítích a nejspíš i v tištěné podobě někteří lidé šíří lživou zprávu, že voliči Miloše Zemana mohou jít volit až ve druhém kolem, protože stávající prezident prý „automaticky postupuje do finálového kola“. Na šíření falešné zprávy nás upozornilo několik čtenářů. Je to samozřejmě nesmysl, žádný automatický postup neexistuje.

To je strašlivá manipulace. Šíření takových lží je totální zoufalost odpůrců Miloše Zemana. Zejména někteří starší občané tím mohou být klamáni, pokud neznají detailně zákony nebo nemají možnost si to ověřit.

http://www.novarepublika.cz

tomáš marný
Admin

Milý julius,
děkujeme za sdělení, ihned dávám na stránky!!!!!
tm

martin jeřábek
Host
martin jeřábek

toto je taky pecka! sám jsem tomu skoro věřil, ale říkal jsem hned jak jsem to před pár dny viděl, že je to účelově sestříhané!! a ejhle-on je to podvod! Horáček se v televizní debatě včera vyjádřil, že to byl vtip-že on rád vtipkuje!
https://aeronet.cz/news/skandal-jen-nekolik-hodin-pred-zacatkem-prezidentske-volby-michal-horacek-siri-po-internetu-zfalsovane-video-jeho-neexistujiciho-tv-duelu-s-milosem-zemanem-rozhovor-je-cgi-videomontazi/

tomáš marný
Admin

5

Anonymní
Host
Anonymní

5