Anticholinergné lieky môžu zvýšiť riziko demencie a mozgovej príhody

Shrnu to následovně: Bylo mně kole 14 let, kdysi dávno. Byl u nás na návštěvě jeden starší člen vzdálené rodiny, který nás často navštěvoval. Byl MUDR. Vzhlížel jsem k němu jako k velkému člověkovi a moc jsem si ho vážil. Nevím jak se k tomu dostalo, ale začal jsem se já nebo on,  bavit o medicíně. Vyslovil tehdá hodně pamětnou větu pro můj další život, která mně v té době naprosto šokovala. A ovlivnila už v ten den NAPROSTO A JISTĚ celý můj pobyt na planetě (v hotelu) zvaném Země na ni dnes a denně myslím.

Řekl mně: „Tomáši o svoje zdraví se musíš starat ty sám, protože když onemocníš a dostaneš se do nemocnice, tak už ti nikdo nepomůže. Budeš brát léky, a další léky a právě díky nim potom zemřeš. Nikdo ti nepomůže. Pamatuj, ty tě nikdy nevyléčí ale udělají ti další a další následné problémy v těle“. Byl jsem tak šokován, že jsem několik nocí nespal a hned jsem se rozbodl že budu, jak mi to alternativně naznačil hledat právě alternativu. Díky určitým možnostem a shodám jsem procestoval skoro celou planetu Zemi. Je málo zemí, kde jsem nebyl. Hledal jsem alternativy a ty jsem našel.  Nikdy jsem jakékoliv „DRIÁKY“ nebral a těším se naprostému zdraví. Pamatujte: VĚDĚNÍ JE MOC.

Napsal tm

A nyní k článku!!!!!

Mnoho ľudí stále používa voľnopredajné lieky na liečbu príznakov nachladnutia, ako je kašeľ, bolesti hlavy, bolesti svalov a nespavosť. Je však známe, že tieto liečivá majú škodlivé vedľajšie účinky. Štúdia publikovaná v časopise JAMA Neurology našla prepojenie medzi anticholinergnými liekmi bez receptu a kognitívnym poškodením.

Anticholinergiká sú lieky používané na liečbu rôznych stavov, ako sú astma, závraty, chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP), ochorenia močového mechúra, tráviace problémy a Parkinsonove symptómy. Pracujú tak, že blokujú pôsobenie acetylcholínu, čo je neurotransmiter zodpovedný za prenos signálov medzi určitými bunkami, ktoré vplývajú na určité funkcie v organizme.

V rámci tohto výskumu skupina vedcov z Indiana University študovala vzťah medzi užívaním anticholinergných liekov a funkciou mozgu, metabolizmom glukózy a atrofiou mozgu u zdravých starších ľudí. Výskumu sa zúčastnilo 451 ľudí vo veku v priemere 73 rokov, ktorí boli prevzatí z národného výskumného projektu Alzheimerovej choroby. Šesťdesiat účastníkov užívalo aspoň jeden liek so strednou alebo vysokou anticholinergnou aktivitou.

Štúdia bola založená na predchádzajúcich výskumoch vedcov z Centra pre štúdium starnutia IU a Regenstrief Institute, ktorí zistili, že lieky so silným anticholinergným účinkom spôsobujú kognitívne problémy, keď sa užívajú 60 dní, zatiaľ čo slabšie anticholinergné lieky spôsobujú poškodenie do 90 dní.

Výskumný tím vyhodnotil pamäťové a iné kognitívne testy, pozitrónové emisné testy (PET), meranie metabolizmu mozgu a skenovanie mozgovej štruktúry účastníkov magnetickou rezonanciou (MRI) s cieľom určiť možné fyzikálne a fyziologické zmeny, ktoré môžu byť spojené s predpokladanými účinkami.

Výsledky kognitívnych testov ukázali, že účastníci, ktorí užívali anticholinergné lieky, vykazovali horšie výsledky pri krátkodobej pamäti a niektorých testov výkonných funkcií, ktoré zahŕňali verbálne uvažovanie, plánovanie a riešenie problémov, ako tí, ktorí neužívali lieky.

Okrem toho, vedecký tím tiež zistil, že účastníci, ktorí užívali lieky mali nižšie hladiny metabolizmu glukózy – biomarker mozgovej aktivity – ako v bežnom mozgu, tak aj v hipokampe, čo je oblasť mozgu spojená s pamäťou. Mozog tiež používa glukózu ako zdroj paliva a pomalší metabolizmus glukózy je spojený s Alzheimerovou chorobou a inými formami demencie. Nižší metabolizmus v oblastiach mozgu používaných na pamäť môže tiež spôsobiť stratu pamäte a demenciu v priebehu určitého času. Podľa výsledkov MRI majú účastníci, ktorí používajú anticholinergné lieky, menšie objemy mozgu a väčšie komory, dutiny v mozgu.

“Tieto výsledky nám môžu naznačiť biologický základ kognitívnych problémov spojených s anticholinergnými liekmi, ale je potrebný ďalší výskum, ak skutočne chceme pochopiť zapojené mechanizmy,” povedal Dr. Shannon Risacher, docent v odbore rádiológia a autor štúdie.

Záver výskumu: tí, ktorí pravidelne užívali jeden alebo viac anticholinergných liekov, mali väčšiu pravdepodobnosť vzniku demencie a vykazovali horšie výsledky v kognitívnych testoch. Mali tiež menší objem mozgu v porovnaní s tými, ktorí tieto typy liekov nepoužívali.

Vedci z University of Aberdeen tiež zistili, že anticholinergiká na liečbu sennej nádchy a hnačky, beta-blokátory a lieky proti bolesti môžu zvýšiť pre používateľa riziko mŕtvice. Zistili, že tí, ktorí užívajú konvenčné anticholinergné lieky, mali o 59 % vyššie riziko mŕtvice a o 86 % vyššie riziko úmrtia na mozgovú príhodu. Ich štúdia bola publikovaná v International Journal of Epidemiology a zahŕňala približne 22 000 účastníkov.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Zdroj:https://www.biosferaklub.info/anticholinergne-lieky-mozu-zvysit-riziko-demencie-a-mozgovej-prihody/

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

8 komentářů

 1. MUDrland Wenca napsal:

  K tomu aby si člověk udržel svoje zdraví jsou nutné znalosti základních principů lidského těla. Bohužel představitelé západní i asijské medicíny a různých alternativních směrů si hrají na svém písečku, mají nasazeny klapky na očích jak tažný kůň a proto mají jejich metody omezené možnosti.

  Měl jsem v životě štěstí na přísun relevantních informací a dal jsem si tu práci, abych vytvořil léčebný systém který přináší úlevu a léčí během několika minut, a urychluje účinek bylin, které jinak zabírají až po několika týdnech – měsících užívání. Malý příklad: bolest v krku odezní do 15 minut, bolest ucha do 5 minut, bolest zubů 30 – 60 minut a u chronických nemocí trvá léčba logicky déle.

  Tímto systémem udržuju zdraví sebe, rodiny a kamarádů. Připravuju semináře pro veřejnost, pokud o ně projeví zájem. Na mých stránkách najdete základní informace o léčbě i kontakt.

  • Iveta napsal:

   Dobrý deň,
   Vaše informácie ma zaujali,
   mohli by ste mi prosím poslať kontakt na Vás?
   Vopred ďakujem.

  • Vladislava napsal:

   Dobrý den pane, narodila jsem se s brániční kýlou-takže mechanická záležitost, která se nedá léčit (když pominu operaci). Mám vychytané potraviny, které mi spouštějí reflux a natrávená potrava se mi vrací až do krku. Je to velice nepříjemné a také nebezpečné (mohlo by dojít k poleptání jícnu a následně k rakovině). Když se mi stane, že to neuhlídám, nebo prostě něco způsobí reflux, jsem nucena si vzít Famosan (blokuje protonovou pumpu). Je to jen 1-2x do měsíce, ale přesto to je chemie. Měl by jste nějakou radu na můj problém? Byla bych vám velmi vděčná :-)). Nevím jaké jsou vaše stránky, jinak bych vám napsala rovnou.

   • Octomaník napsal:

    Toto radila Maria Treben na tříselnou kýlu – zkuste postup vyzkoušet i při brániční kýle.

    Jedna žena z Dolního Rakouska poblíže Karlsteinu píše: Před tím než jsem použila pastuší tobolku dávala jsem si obklady ze švédských bylinek. Potom jsem místo začala natírat tinkturou z pastuší tobolky a denně pila 4 šálky čaje z kontryhelu, všechno celých šest týdnů. Po 12 dnech používání nebylo již z kýly nic vidět, ale ještě jsem pociťovala vnitřní bolesti. Po dvou měsících i ty zmizely. Kýla se takto vyléčila bez operace. Byliny by měly být čerstvé.

    • Vladislava napsal:

     Tříselná kýla a brániční kýle jsou každá o něčem jiném. Brániční kýlu tinkturou nerozpustíte. Je mezi žaludkem a jícnem-podívejte se na internet, nežli napíšete takovouto radu.

  • Zlata napsal:

   Já bych také poprosila o kontakt na Vás – děkuji.

 2. Gallus napsal:

  Doplnuji overenymi informacemi:
  – Neuzivejte Vastatiny ke snizeni cholesterinu, vice skodi nez pomahaji.
  – Neuzivejte Aspartam, poskozuje mozek.
  – Jezte hodne zeleniny a ovoce jako prevenci proti rakovine a pro dobre zdravi.
  – Dostanete-li rakovinu, uzdravte se sami. Existuje 400 lecebnych method, zadna chemotherapie vas nemuze natrvalo vylecit.
  – Pri leceni patogennich a parazitovych onemocneni pouzivejte jednoduchou a ucinnou metodu Frekvencni terapie Dr. R.R.Rifea a Dr. H. Clark. Vse k dohledani na internetu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..