Babiš věnoval Macronovi obraz s motivem babylónské věže

Obraz českého malíře Zdenka Jandy s názvem Vizionáři a žháři předal 10. listopadu francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi český premiér Andrej Babiš. V Paříži se účastnil stého výročí oslav konce první světové války. Obraz s námětem hořící babylónské věže je osobním Babišovým darem Macronovi; Janda je premiérovým přítelem.

Babiš s Macronem při jeho návštěvě Prahy v předvečer stého výročí založení Československa navštívil Národní galerii. Prohlédli si především takzvanou francouzskou sbírku s díly Clauda Moneta, Augusta Renoira, Paula Cézanna, Paula Gauguina, Vincenta van Gogha, Pabla Picassa či Georgese Braqa, která je vystavena ve Veletržním paláci a kterou zakoupil československý stát v roce 1923.

Babiš před odjezdem do Francie novinářům v Praze řekl, že se v Paříži chystá navštívit mimo jiné Centre Pompidou, což má na programu v pondělí 12.11. „Naše galerie má velký zájem na pokračování spolupráce se Centre Pompidou,“ uvedl. „Pan prezident Macron je velký znalec umění, obdivuje našeho Kupku a další umělce a naše sbírka ho velice zaujala,“ doplnil.

 

Řekl, že Macrona informoval o svém příteli Zdenku Jandovi, „který maluje skvělé obrazy“. „Není to asi ten styl, který má pan prezident rád, ale uvidíme,“ řekl. Jeden z Jandových obrazů, který je podle Babiše nejen krásný, ale také plný symbolů vztahujících se ke konferenci, jíž se Babiš ve Francii účastní, se rozhodl Macronovi darovat.

„Základní myšlenka obrazu je přání, aby snaha zachraňovat a budovat hodnoty převažovala nad rozpadem a ničením. Porozumění je při těchto snahách velmi důležité, determinující. Proto je zde vzata babylónská věž, symbol pýchy a neporozumění si navzájem jako symbol zcela opačný. Jako symbol snahy lidí o dosažení nových výšin poznání i ušlechtilosti. Ti, kteří zapalují a hoří, nechávají jen odpad a nabízejí zkažená jablka svých myšlenek. Ti, kteří se snaží budovat, požár hasí a stavby dokončují, přestože je jejich práce někdy bolestivá,“ napsal k obrazu jeho autor.

Malíř Zdenek Janda se narodil v roce 1953, po studiích kresby a malby navštěvoval ateliér Zdeňka Sýkory v Lounech, odkud také pocházel. Později odešel do Německa, kde pracoval ve filmových studiích a pokračoval v malířské tvorbě. V 80. letech svou tvorbu začal označovat jako alegorický surrelismus. Od poloviny 90. let žije znovu v České republice.

zdroj: 9

Z hlediska symboliky je ten obraz zajímavý. Je to právě chazarská mafie, která na planetě nastolila pro většinu lidí past babylónského dluhového otroctví. Nejen pro lidi, ale i pro státy. Zde vidíme, že věž hoří. Běžně ze zobrazuje bez ohně. Hořící věž dle mého poukazuje na to, že jejich plány jim nevychází tak, jak si přáli. Projekt jménem Evropská unie se jim pomalu hroutí. Finanční systém se jim hroutí. Skrz věž leze proradný had, který se vydává za ptáka. Vlevo od věže dvě ruce, které nemají tělo. Nevíme tedy, kdo to celé ovládá.

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

4 komentáře

 1. alena napsal:

  dnes 11. 11. chtějí Ilumináti otevřít hvězdnou bránu: CERN-Hoover Dam útok. Obraz Babiše ten obraz vyjadřuje to, co Ilumináti plánovali na tyto dny. Babylónská věž je v dnešní době CERN-Hoover Dam útok. ten obraz byl možná malován na objednávku s tím, co měl vyjadřovat.

  • tereza napsal:

   Aleno, dnes je ale 13.11. 🙂 Ano souhlasím, v CERNu se děly hrůzné věci. A obraz byl určitě malován na objednávku. Pro prezidenta Francie se nedává jen tak nějaký obraz.

 2. Pavel napsal:

  Toto je námět na samostatný článek – aneb jaká hra se „hraje“ na Golanech:

  http://halturnerradioshow.com/index.php/news/world-news/3432-day-2-iron-dome-interceptions-of-gaza-rockets-over-ashkelon-threats-to-hit-tel-aviv-today

  Vysvětlení je v posledním update:
  UPDATE 9:11 AM EST — Public speculation that ALL of the goings-on inside Israel the past two days are a „ruse to distract the world’s attention from what is ACTUALLY taking place:“

  Israel is preparing for an attack on the Russian Hmeimim air base inside Syria. Russian military said that Israeli reconnaissance aircraft are trying to locate the S300 at the Khmeimim base in the countryside of Latakia.

  MORE:

  On Thursday, 8 November, suitcases filled with $15 Million in cash, were sent to Gaza from Qatar. The cash was allegedly to be used to pay HAMAS government officials salaries in GAZA, which have not been paid in months due to Israel cutting off revenues to HAMAS. Here is a photo of the actual suitcases of cash being transported to Gaza:

  The cash was distributed on Friday and Saturday.

  AMERICAN DOLLARS? Why American dollars instead of Qatar Riyals? Or Egyptian Pounds? Or EUROS? Because it is AMERICA that is behind all this trouble. Explained below . . .

  Rather than altruistically pay the past-due salaries for HAMAS in Gaza, the cash was actually to pay for the rocket barrage attacks upon Israel . . . and worse, the sending of Israeli Special Forces INTO Gaza to „kidnap“ the top HAMAS military Commander, was part of the overall plan!

  The reason those forces were caught WAS PART OF THE PLAN – to cause the reactionary upheaval we’ve seen for the past two days.

  QATAR financed this whole thing as part of its PLAN to get a reason for Syria TO BE ATTACKED so as to get QATAR’s natural gas pipeline through Syria to Europe!

  All the key players in this sordid affair, from Israeli officials and high ranking military people, to HAMAS, are getting PAID OFF . . . in American dollars.

  On Sunday, Israeli troops entered Gaza covertly to try kidnapping a top HAMAS military commander, but got into a firefight and killed him. This lead to the current rocket launches from Gaza.

  The Israeli troops were caught because it was PLANNED they be caught. It was PLANNED they get into a firefight and even get killed . . . to provide a public spectacle which would cover the overt actions now taking place.

  The entire series of events was PLANNED . . . meaning the Israeli Forces were betrayed by their own government. The Israeli government sent those men into Gaza KNOWING they were going to be betrayed, caught, fired upon, and perhaps killed . . but did it anyway because it NEEDS a public spectacle reason to attack Syria. Getting Israeli troops killed and then blaming on Iranian actions would provide the reason that average Israeli citizens would need to support Israeli military action against Iran in Syria.

  The rocket launches from Gaza, are actually a PAID EFFORT to SET-UP IRAN for the issues taking place in Gaza/Israel, and thus justify an Israeli ATTACK upon Iranian assets . . . . inside SYRIA!

  In order to attack those assets, Israel has to get past the new Russian S-300 missile systems in Syria, some of which are at the Russian Base in Hmeimim . . . which will HAVE to be destroyed. But the DESIRED end result in destroying the Russian base and Iranian assets inside Syria is the exact same goal it has always been: TOPPLE the Syrian government which is the single roadblock to a QATAR GAS PIPELINE through Syria to Europe!

  Thus, the information now out today is, everything the world is seeing take place in Israel, is a set-up to justify an Israeli attack upon Syria, to remove the Syrian government roadblock for a QATAR gas pipeline to Europe, which was the sole reason the entire Syrian „civil war“ was started years ago!

  Getting that pipeline through Syria would OUST Russia as the main gas supplier for Europe, and THAT GOAL has been and remains the single purpose of US/European efforts inside Syria. They never changed their goal. They never intended to stop the shenanigans inside Syria. It is now, and has been all along, an effort to halt Russia gas supplies to Europe.

  Hundreds-of-Billions of dollars are at stake EVERY YEAR once that QATAR gas pipeline starts supplying gas to Europe. Of course, there’s plenty of money in those hundreds-of-billions to buy off whoever needs to be bought off to make this happen!

  Russia points out that an Israeli attack upon its bases in Syria would be met with force. That same force can also be used against any „other countries“ who attempt to assist Israel, (Read USA & Coalition) and THAT, ladies and gentlemen gets us to war with Russia . . . which seems to be a US/European goal.

  The entire spectacle of what’s taking place in Israel is a ruse. Designed to blame Iran, justify Israeli attacks upon Iranian assets inside Syria, taking Russia out along the way, so those at the top can reap hundreds-of-billions a year from the new QATAR gas pipeline through Syria.

  How do we know? Because two of the players in this sordid affair used insecure communications that were intercepted. The jig is up. They’re caught.

  One bigmouth in particular screeched in anger on an open line „You told us this would take three years, maybe four. Five at max. We’re now going on eight fucking years. Tens of millions of dollars wasted and we’re no closer to this than when we started. This is your fucking fault. Either get Russia out of the way and solve this Syria problem or we’ll get rid of all of you and get someone who can get it done.“

  According to information I have, very shortly a whole slew of them are also about to be dead — for what they’ve done and for what they’re trying to do.

 3. irile napsal:

  Ted trochu mimo téma.
  Nahodou nevíte co se dělo s časem
  od 8 do 10 hodin.12.11.???
  Možná to souvisí i s Cernem.

  Ten obraz je jasná zpráva co se odehrává, věž se hroutí.
  Had je duchovní symbol hadí síly,treba se má hroutit i ona.Nebo chtějí zastavit vzestup lidstva?
  Tak kdo z koho ?
  Nastavene ruce,naděje …prosba o pomoc?
  A žena,symbol moce ,probuzení bohyně ženy.
  Přijde pomoc.
  Vidim to jako jasnou zprávu, ze vse bude jinak,než si západ naplánoval !

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.