Blízká budoucnost Evropy: Místo čtyř ročních období dvě. Tornáda budou častější

V blízké budoucnosti musíme být připraveni na vážné změny klimatu, tvrdí slovenský klimatolog Jozef Pecho v relaci KRIŽOVATKY s Mariánem Balázsem. Tyto změny se týkají i evropského území včetně Slovenska.

 

 

„Lidé na Slovensku mají dlouhodobě pocit, že jsme zde v jakési bublince, ve které se nic neděje, a že všechny ty globální klimatické změny jako například v Arktidě, Antarktidě nebo ve Spojených státech se dějí daleko od nich,“ říká Pecho.

Problémy klimatické povahy na planetě začaly v polovině minulého století a v devadesátých letech se projevily i na Slovensku. Tyto změny se týkají především rostoucí teploty a zvýšení počtu srážek.

„V podstatě 20-25 let zde máme reálné důsledky v těch klimatických datech. A těch posledních 10 let už reálně pociťujeme i ty dopady, které vytvářejí nové klimatické podmínky,“ uvádí odborník.
Podle Pecha území střední a západní Evropy má stejné podnebí jako středomořská krajina, kde jsou jen studenější zima a dlouhé léto.

„Mizení čtyř ročních období souvisí s tím, že naše klima začíná mít velmi podobné rysy jako má klima ve Středomoří. Samozřejmě nelze říci, že by již v druhé polovině 21. století jsme měli jen středomořský typ podnebí,“ říká klimatolog a dodává, že prvních příznaků změny podnebí si bylo možné všimnout v roce 2015, když Slovensko zažilo extrémní tepla a sucho.

Pecho se nepouští do předpovědi, jaké bude léto 2018, ale říká, že bude „nadnormálně teplé“.

Také upozornil, že v poslední době se staly v Německu častějšími bouře letního charakteru a tornáda.

„Pokud takových situací budeme v budoucnu registrovat více, tak právě i ty fenomény, které jsou spojeny s letními projevy počasí, se budou vyskytovat častěji,“ řekl odborník.

 

 

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
mino Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
mino
Host
mino

Pán klimatológ má ešte zhruba mesiac na to, aby sa mu splnila predpoveď ohľadom mimoriadnych teplôt, lebo zatiaľ nič a teploty pod vlaňajším priemerom.