Británie zprovozní nový radar jako opatření proti ‚reálné a závažné‘ hrozbě z Ruska

Bristský ministr obrany uvedl, že nové radarové zařízení umístěné na Shetlandských ostrovech ve Skotsku by mohlo pomoci vypořádat se s tím, co označil za „reálnou a závažnou“ hrozbu, jakou podle něj Rusko představuje. 

Gavin Williamson sdělil, že radar za 10 milionů liber, který je v současnosti stavěn v Saxa Vord na ostrově Unst, bude schopen sledovat neidentifikovatelná vojenská či civilní letadla.

„Vždy budeme chránit náš vzdušný prostor před ruskou agresí….Pole působnosti Ruska není limitováno západními hranicemi Evropy… hrozba, kterou Rusko představuje pro Británii, je zcela reálná a závažná,“ uvedl v pátek Williamson a dodal, že radar je pro obranný systém Velké Británie klíčovým.

Williamson, který je od listopadu ve funkci britského ministra obrany, tlačí na ministra financí kvůli větší peněžní podpoře.

V rozhovoru, který ve čtvrtek publikoval The Daily Telegraph, Williamson obvinil Rusko ze špionáže britské infrastruktury, která měla být součástí možného plánu vyvolat v zemi „naprostý chaos“. Také sdělil, že narušením infrastruktury UK by Rusko mohlo mít na svědomí „tisíce a tisíce lidských životů“.

Mluvčí ruského ministerstva obrany, Igor Konašenkov, se k těmto obviněním vyjádřil ve svém pátečním písemném prohlášení, kde tato obvinění odmítá a tvrdí, že pan Williamson „ztratil rozum“.

Pokud jsou tato obvinění Williamsonovými pokusy upoutat na sebe pozornost, nebude prvním ministrem obrany, který se pokusí nasbírat politické body hrou na „ruskou hrozbu“,“ uvedl Konašenkov.

 Williamson svá prohlášení o ruské hrozbě učinil poté, co hlava britské armády, generál Nick Carter, řekl, že země musí „udržet krok“ s rostoucí vojenskou silou Ruska nebo jeho akceschopnost „masivně omezit.“

Carter v pondělí varoval, že Británie za vojenskými schopnostmi Ruska zaostává, a že schopnost reagovat na potencionální hrozbu by mohla být nedostačující, „pokud Rusko ihned nedoženeme“.

Nový radar, podle ministra obrany, zlepší porozumění NATO vzdušnému prostoru, který se rozkládá na sever od Británie a dále přes Norské moře. Zařízení bude dálkově obsluhováno personálem společnosti Royal Air Force a dodavatelé se budou účastnit pouze údržby.

Překlad: raja, Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

3
Komentujte

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
SysirajaYintrovert Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Yintrovert
Host
Yintrovert

Britský ministr obrany by si měl zaplavat tam v tom studeným atlantiku co je u Skotska aby se vzpamatoval,neb tohle nemůže být výplod „čisté“ mysli 🙂 To je asi tak to poslední co by měli bratři Rusové zapotřebí a vidím že „Ruská hrozba“ stále narůstá…Pravý důvod a smysl radaru bude jistě v tom,aby je chránil až vypukne naplánovaná válka s RF. „Operace Barbarosa 2“ má být údajně spuštěna už letos :-/

Sysi
Host
Sysi

Hrozba Ruskem, je taková mantra, která má udržovat ovečky ve strachu, dále má posloužit pro přidělení většího objemu financí do zbrojního průmyslu a v neposlední řadě např. umístění radaru v blízkosti obydlených území zabezpečí zvýšený výskyt rakoviny, což přikrmí farmaprůmysl a ještě přispěje ke snížení počtu obyvatelstva.
Rusko je prostě nesmírně užitečný „nepřítel“.