Brutální nájezd muslimů na Moravu roku 1663. Aneb znáte opravdu dějiny své vlasti?

Ukázka z knihy Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683:
V roce 1663 muslimové zasadili Moravanům vážnou ránu. Desítky tisíc mužů a žen v produktivním věku odvlekli do otroctví a další tisíce povraždili. Byly vypáleny a zničeny až stovky vesnic a měst. Například v obci Lačnov vypálili muslimové půl vesnice a třiadevadesát osob zabili nebo odvlekli do otroctví. Dokonce mezi obyvateli Lačnova dosud koluje legenda hovořící o chlapci, který se před muslimskými nájezdníky utíkal schovat na tzv. Horní skály. Mezi skalními stěnami proběhl až na vrchol a skála se zničehonic zavřela. Muslimové se vyděsili a ujeli.
Muslimský vpád na Moravu tehdy vedl Paša Fazil Ahmed Köprülü, ten měl snadnou práci, protože hranice Moravy a dnešního Slovenska, tehdy Uhry, nebyla nijak dobře bráněná ani opevněná. Naopak, jak píše Michal Trávníček ve zlínské mutaci webu  Idnes.cz, tak „turecko-tatarská vojska na nic nečekala a už 3. září, vedená celou řadou místních zrádců a vyzvědačů, vpadla na Moravu a vyplenila ji až k Brnu.“
Historik F. V. Peřinka o muslimském vpádu na Moravu napsal: „Byl to loupeživý vpád, jemuž rovného nepoznají dějiny naší vlasti. Žádná řádně organisovaná armáda nepohybovala se tak rychle, jako tito moslemíni, kteří ve dnech 4. – 6. září proletěli, zapálili a plenili skoro celou zemi od průsmyků v Bílých Karpatech až do jihlavského kraje. O hrady a hrazená města, kde narazili na odpor, anebo jej očekávali, ani se řádně nepokusili, protože nedopravovali s sebou ani těžkých kusů, ani obléhacích nástrojů. Když vraceli se po třech dnech pod novozámeckou pevnost, každý Tatar vedl dva, tři i čtyři zajaté, vesměs statné moravské muže, uvázané na obojcích za krk jako psy…”
Moravané se ovšem nevzdali a následujícího roku 1664 v  odvetě vtrhli se spojeneckými oddíly z Čech, Saska a Braniborska na území pod nadvládou muslimů a jejich spojenců. Podařilo se jim dobýt Nitru a Levice a u tehdy turecké pevnosti Nové Zámky došlo k bitvě, v níž byli muslimové poraženi. Během tohoto tažení se podařilo také osvobodit několik set zotročených Moravanů. Poslední větší nájezdy muslimů na Moravu proběhly v roce 1683 během muslimského obléhání Vídně.
Citováno z předmluvy ke knize Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683
Zdroj: 1

 

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

5
Komentujte

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
MarošjirikLeknoLiběna Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
Liběna
Host
Liběna
Lekno
Host
Lekno

Smejdi zili za kazdej ery. Nechcelo sa im manualne robit a tak kolonizovali a kradli. Na nicenie netreba velku inteligenciu, na tvorenie, budovanie ci mier uz treba „vediet“. Skupina neschopakov, slizkych smejdov je meratelna aj dnes, vsade okolo nas. Zavedenie priamej zodpovednosti za rozhodnutia kazdeho, by mohol byt vhodny demotivator pre ich existenciu, za sucastnej povinnosti zverejnovat vsetky fakty neskreslene. GP asi ma dovod drzat kriticke technologie, ludia sa potom nedaju kontrolovat a defektne jedince mozu sposobovat katastrofu. Momentalne skolstvo nie je postavene na vychove zdravej (vedomej) populacie /Velicko/. Nove archivne media vzbudzuju neistotu, lebo pri moznej katastrofe, ich nebudeme… Číst vice »

jirik
Host
jirik

NENÍ KAM ŘÁDNĚ VLOŽIT

NE Bruselu – Národní demokracie
Tato stránka se mi líbí · 20 hod ·

Prosíme o pomoc. Pro rodinu z litomšěřicka – více v odkazu
V případě zájmu napište do soukromé zprávy zde: Ivana Voborníková

Děkujeme za sdílení.
https://www.facebook.com/narodnidemokracie/photos/a.243650439139780/1028378880666928/?type=3&theater

Maroš
Host
Maroš

K článku – Slovensko na hranici Osmanskej ríše 09/20
https://www.youtube.com/watch?v=b4dN4ru9beY

Vavrinec Benedikt z Nedožier
Slovák autorom českej gramatiky
https://www.youtube.com/watch?v=Qe0__WBJrEM

Maroš
Host
Maroš

KONŠPIRAČNÁ TEÓRIA? Keďže na náhody neverím a nadnárodné VIAC-GENERAČNÉ! riadenie si vyberá vodcov jednotlivých štátov, a nadnárodné riadenie má zároveň v obľube symboliku A určité ODKAZY – tipnite si – prečo po matke údajne žid a po otcovi údajne Cigáň – Sorosov človek /v minulosti ho požiadal o podporu/ – Viktor = Víťaz, a „menovec“ – alebo skôr potomok?!! – MAĎARSKÉHO konštruktéra dela, ktorým Osman Mehmet II. dobil 11 storočí nedobitné hradby Konštantinopolu – dnešného Istanbulu – pomocou ORBÁNOVHO dela! – je v čele krajiny, ktorá sa „urputne“ bráni imigrantom a islamizácii, ale ktorá sa ani po 100 rokoch /Trianon/… Číst vice »