Čeká nás bouřlivé období, teď jsme na vrcholu, říká egyptolog Bárta

Naši společnost čeká velká proměna, a to nejspíš už za pár let. Neznamená to, že vymřeme a svět zanikne, ale musíme najít nové způsoby, jak společenský systém, který je již vyčerpaný, restartovat. Pokud jde o uprchlíky, jako nositelé křesťanské kultury máme ve svém genetickém kódu pomáhat. Musíme ale po nově příchozích nekompromisně vyžadovat i dodržování pravidel, která u nás platí. To jsou slova archeologa a egyptologa Miroslava Bárty, který byl hostem pořadu Rozstřel.
Bárta v Rozstřelu: Chybí nám elity, nové se objeví nejdříve za 40 let | (5:43) | video: iDNES.cz

„Naše společnost se nikdy neměla tak dobře jako dnes. Staré paradigma uspořádání společnost už však nemusí dlouho platit a nové se teprve pracně hledá. A to je důvod, proč pociťujeme určitou nejistotu, která se projevuje i tím, že společnost je rozpolcená,“ tvrdí Bárta.

„Vidíme to i na výsledcích voleb. Vezměte si, jak dopadly prezidentské volby v Rakousku, kde se Rakušané rozdělili na dva stejné tábory, podobně to dopadlo v Holandsku. Vidíme také vzestup velmi pravicových sil v Evropě. Prostě je patrné, že lidé hledají nová řešení, protože ta stará už nesplňují jejich očekávání,“ říká Miroslav Bárta.

Rozstřel: Migrace národů vždy začínala klimatickými změnami, říká Bárta | (3:26) | video: iDNES.cz

To jsou jen některé důvody, které ukazují, že dnešní svět je v pohybu. Podle něj to ukazuje, že dozrál čas k potřebě zásadních změn.

Jako vědec, který se zabývá zkoumáním civilizací, jejich vývoje, příčinami jejich vzestupů a pádů, se domnívá, že jsme na vrcholu našeho vývoje či krátce za ním. Upozorňuje, že změny rozhodně nemusí znamenat nic špatného.

Dnešní elity neřeší klíčové problémy

„Nejde ani o nic mimořádného. Společnosti se v historii ve svém vývoji vždycky měnily,“ říká egyptolog.

Miroslav Bárta kritizuje úroveň dnešních elit. „Problém dnešních politiků mimo jiné je ten, že problémy neřeší za pomoci selského rozumu, ale rovnou píšou zákony. Zoufale nám chybějí osobnosti s dlouhodobým cílem, vizí. Jsme jen generace údržbářů,“ řekl v Rozstřelu.

Na druhou stranu připouští, že negativní události minulého století nás připravily o možnost nechat elity vyrůst. „Nevytvoříme je ze dne na den, potřebujeme alespoň dvě generace,“ řekl.

Světová krize může přijít do tří let

Další velká krize světa může přijít už v roce 2020. „Nic není věčné, každá společnost, příroda i vesmír, se vyvíjejí a zásadní proměny nastávají velice rychle, skokově. Během pěti let můžeme procházet velmi bouřlivým obdobím. Jeden významný americký think-tank mluví o dalším krizovém období kolem roku 2020,“ řekl Bárta.

Za vlnou uprchlíků, kteří se stěhují do Evropy – a ani to není při pohledu do historie nic zvláštního – stojí nejenom válečné konflikty, ale také velká vlna vysychání, ať již na Východě, nebo v oblasti Magrebu. Zvláštní skupinou jsou takzvaní ekonomičtí migranti.

„Nemůžeme jim vyčítat, že se chtějí mít lépe. Musíme jim pomáhat, ale musíme také vyžadovat, aby ctili naše pravidla, náš právní řád. A naším problémem je, že tato základní pravidla vyžadovat neumíme. A to pak přirozeně vede k naší nejistotě. Nikdo z politiků totiž není schopen říct, za jakých podmínek tady noví lidé mohou být,“ řekl Miroslav Bárta v pořadu Rozstřel. Bárta se studiem komplexních civilizací zabývá i na svých stránkách www.miroslavbarta.cz

zdroj: 1

Mohlo by se vám líbit...

Komentujte

4 Komentáře zapnuto "Čeká nás bouřlivé období, teď jsme na vrcholu, říká egyptolog Bárta"

avatar
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
jirik
Host
jirik

Vědci z Yaleovy univerzity a Královského muzea umění a historie (Belgie) objevili nejstarší na světě egyptské hieroglyfy a odpověděli tak na jednu z nejdůležitějších otázek o jejich původu, píše vědecký časopis Phys.org. https://sptnkne.ws/eJMF

hnukak
Host
hnukak

Nesouhlasím s p. Bártou, že máme dovolit, aby se do naší země přijeli ti, kteří se nemají dobře a my jim pouze stanovili pravidla. Sem nemá přijít nikdo – pomáhejme jim, ale v jejich domovině.

Stačí shlédnout toto několika minutové důležité video a vše bude i jemu jasnější. https://www.youtube.com/watch?v=Q9OHapuhzs4

Soto
Host

Onen Barta tou zoufale potřebnou osobností bohužel také nebude. Naštěstí je to u nás jakeš takeš Zeman a jakeš takeš v menší míře to byl i náš Santa Klaus před ním.
Jestliže se stihneme během pár let přeřitid na východ, tak máme definitivně jakeš takeš vyhráno a sousední státy můžou třeba popukat závisti.

Slova naznačující kontrolovanou migraci? Tomu by se Putin vysmál, jak může být někdo tak blbej a neumět si spočítat , co to znamená za 50 a 100 let???????

Když pomoc, tak jedině, vždy a zásadně na jejich území. A jůesej ví přesně jak se taková pomoc provádí. Úplně přesně.

irile
Host
irile

Čeká nás i boj o vodu.Pomalu se zhrouti sociální systém a lidstvo stálé bude valit oči a říkat si proč …
Na zlatém tácu se nosí argumenty pod nos a stále slepo a hlucho ,dostaví se den,kdy si vše každý prožije natural.

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílet

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej se svými přáteli!