Česká republika prohrála v Lucembursku soud s Diag Human. Firma Josefa Šťávy může k bankovním účtům ČR

…..jak jednoduché je okrádat díky politikům, kteří neznají nejen zákony a v hlavě mají slámu, celý národ a zabavit nám peníze….

08:54

 

Česká republika prohrála v Lucembursku soud s Diag Human. Firma Josefa Šťávy může k bankovním účtům ČR

 

clause-paragraph-right-blood-dna-dns

Zdroj Autor: Foter.com

Soud v Lucembursku na svém jednání 27. dubna rozhodl, že firma Diag Human může nechat zabavit finanční hotovost České republiky na účtech vedených v Lucembursku.

Jde o verdikt odvolacího soudu, proti němuž je již možná jen kasační stížnost. Ta však nemá odkladný účinek.

“Na základě informací z Ministerstva zdravotnictví, v jehož je arbitráž s Diag Human v plné kompetenci, máme informaci, že došlo k pravomocnému rozsudku lucemburského soudu o tom, že nález z 13. srpna 2008, podle kterého  ČR arbitráž s Diag Human prohrála, je na území Lucemburska vymahatelný,” potvrdil pro HlídacíPes.org mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

“Rozhodnutí lucemburského soudu bylo dne 27. 4. 2017 vyneseno v neprospěch České republiky. Je ale potřeba zdůraznit, že řízení před soudy v Lucembursku tímto rozhodnutím nekončí a Česká republika se nepochybně obrátí s opravným prostředkem na lucemburský Nejvyšší soud. V tuto chvíli probíhá právní analýza tohoto rozhodnutí a není možné k věci poskytnout podrobnější komentář,” reagovala za ministerstvo zdravotnictví mluvčí Štěpánka Čechová.

“Nemohu nic komentovat, jsem zavázán mlčenlivostí,” řekl na dotaz HlídacíPes.org právní zástupce Diag Human Jan Kalvoda.

Do Lucemburska dnes shodou okolností odletěl na pracovní návštěvu premiér Bohuslav Sobotka.

O autorovi

Autorem článku je Robert Břešťan

Stovky milionů eur. Nebo nic?

Už v září 2011 lucemburský soud v prvním stání vydal příkaz ke zmrazení veškerých pohledávek z účtů České republiky u banky KBL European Private Bankers a banky BGL BNP Paribas.

Ministerstvo financí tehdy ale informovalo o tom, že Česká republika na účtech v Lucembursku žádnou finanční hotovost nemá.

Na druhé straně právní zástupci Česka už v červnu 2012 požádali lucemburský soud, aby obstavení účtů bylo omezeno pouze na tehdy vymáhanou částku, v přepočtu bezmála 420 milionů eur (viz tabulka níže – Diag Human versus Český stát v Lucembursku).

Současný verdikt lze však vyložit i tak, že firma Čechošvýcara Josefa Šťávy, může získat k přístupu k jakýmkoli účtům ČR i k jinému majetku Česka na území Lucemburska.

“O žádném zadržení prostředků ČR nemáme informace,” říká mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

Podle Newyorské úmluvy

Soudní spory mezi Diag Human a Českou republikou probíhají i v dalších zemích. V řadě jurisdikcí už firma se svým požadavkem neuspěla – prohrála například definitivně v Rakousku, Švýcarsku či ve Francii.

Diag Human požaduje naplnění výsledku arbitráže z roku 2008 a vyplacení částky, jež každý den narůstá o 1,5 milionu korun. Dnes jde o více než 13,5 miliardy.

Opírá se o takzvanou Newyorskou úmluvu “o výkonu cizích rozhodčích nálezů”.

Na základě ní například v květnu 2011 nechal Diag Human v Rakousku zajistit trojici uměleckých děl – obrazy Emila Filly a Vincence Beneše a plastiku Otto Gutfreunda, které byly zapůjčeny na výstavu ve Vídni. Rakouský soud ale později exekuci zrušil a díla se vrátila do Česka.

Zdroj (1)

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

3
Komentujte

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
IPjirik Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
jirik
Host
jirik

Praha – Česká republika by se měla zasadit o to, aby byla součástí integračního jádra Evropské unie. Novinářům to řekli eurokomisařka Věra Jourová (za ANO) a poradce premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) Vladimír Špidla, kteří se dnes na Univerzitě Karlově účastní konference o krizi EU.

„Celou svou politickou kariéru jsem se snažil, aby Česká republika byla v jádru Evropské unie. Protože jsem přesvědčen o tom, že bez účinné integrace není schopen evropský prostor obstát v globalizaci jako struktura, která je schopna globalizaci ovlivňovat,“ řekl Špidla, který jako premiér přivedl Česko v roce 2004 do EU a později byl eurokomisařem.
http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/jourova-a-spidla-chteji-cesko-v-jadru-eu/1487256

IP
Host
IP

Herzlich willkommen im NEUEN EUROPA!

jirik
Host
jirik

V sociální demokracii v pátek vyvrcholil tvrdý souboj o to, kdo bude na kandidátce na volitelném místě.
Článek

Předsednictvo ČSSD vyškrtlo z jihočeské kandidátky sociální demokracie pro podzimní volby bývalého hejtmana Jiřího Zimolu. Zimola žádal, aby byl nechán alespoň na posledním místě, ale neuspěl, vedení strany se na tom usneslo jednoznačně.

Stejně jako Zimola dopadl i Adam Rykala, který mizí z předních míst moravskoslezské kandidátky.
https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/mily-slavku-zimola-poslal-predsedovi-dopis-zminuje-v-nem-grosse-31676?dop-ab-variant=&seq-no=2&source=hp