ČESKO NA HODINU ZHASNE, ABY SE PŘIPOJILO K OCHRANĚ KLIMATU. HODINA ZEMĚ ZVE I K OSOBNÍM ZÁVAZKŮM

Už 60 obcí, z toho pět statutárních měst, přes 40 firem a více než tisíc domácností již veřejně vyjádřilo svůj závazek k ochraně klimatu. Zapojí se do Hodiny Země – celosvětové kampaně, při které na hodinu zhasnou světla – a tím dají najevo, že jim osud země není lhostejný.

Ostatní mají čas do soboty 24. března 2018 – kdy o půl deváté večer  Hodina Země začíná. Kampaň v ČR organizuje Ekologický institut Veronica.

Některá města a obce dělají pro klima více než jen hodinu a dobrovolně se zavázali k další ochraně životního prostředí a klimatu. „Například statutární město Prostějov si stanovilo závazek prosazování cyklistické a pěší dopravy ve městě a rozšíření možností třídění biologického odpadu. Starý Plzenec, Dobročkovice či Kozlov budou mít úsporné veřejné osvětlení,“ říká koordinátor kampaně Petr Ledvina z Ekologického institutu Veronica. Jiné obce se zavázaly zlepšit třídění odpadů nebo zateplit budovy.

Uhlíkovou stopu se zavazují snížit nejen obce, ale i instituce. V ekologickém vzdělávacím Centru Veronica Hostětín si nechali vypočítat svoji uhlíkovou stopu. „Centrum sídlí v pasivním domě, využívá obnovitelné zdroje pro vytápění a nakupuje bezuhlíkovou elektřinu – takže jeho uhlíková stopa je již nyní  7–8 krát nižší než stopa sledovaných veřejných institucí. „I přesto, že máme stopu nízkou, ji chceme dále snižovat. Dosáhnout toho můžeme třeba omezením používání aut či koupí elektromobilu“, říká ředitelka Centra Marie Křiváková.

Jiné organizace  chtějí snížit spotřebu energie, využít alternativní zdroje pro ohřev vody nebo třeba používat LED osvětlení.

Klimatický závazek si dávají i jednotlivci. Řada z nich tak slibuje například snížit svou spotřebu energie, omezit používání plastů či zahájit cestu k bezodpadové domácnosti. Někteří chtějí jíst méně  masa, snížit spotřebu vody a žít více v souladu s přírodou.

V rámci Hodiny Země se bude konat i řada akcí pro veřejnost, procházky po tmě, pozorování oblohy, hudební večery i posezení při svíčkách.

Všichni zájemci z řad obcí, firem i jednotlivců, kteří si chtějí stanovit svůj závazek k ochraně klimatu, se mohou registrovat na webu Hodiny Země www.hodinazeme.cz anebo připojit k události na facebooku: www.facebook.com/events/594761954233999/

Hodina Země se zapsala do historie jako nejrozsáhlejší dobrovolná akce, která připomíná nutnost snížení příspěvku lidstva ke změnám klimatu. Začala roku 2007 symbolickým zhasnutím opery v Sydney a dnes se připojují miliony lidí na celém světě, aby poukázali na klimatické změny. Zapojuje se přes 170 zemí, ve kterých se zhasíná přes 12 000 památek a během Hodiny Země se na celé planetě uskuteční více než 600 000 doprovodných akcí. V České republice se k akci pravidelně připojuje více než 150 měst a obcí, desítky firem a tisíce jednotlivců.

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

10
Komentujte

avatar
9 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
jirikMarošRespirateurtaurisibolet Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
jaRDO
Host
jaRDO

Ja nezhasnem. Čo je to za nezmysel. To máme ísť do jaskýň?

jaRDA
Host
jaRDA

Tak ja mám šetriť a to že pri bombardovaní Juhoslávie v 1999 USA použili bomby s ochudobneným uránom a tým kontaminovali pôdu, tak to je v pohode. Ako som už písal, nič nevypnem. Mohli použiť bomby na báze nejakého wolfrámu, sú lacnejšie a rovnako účinné.

jirik
Host
jirik

Kralupskou chemičkou otřásl výbuch, šest mrtvých
Hasiči a záchranáři zasahují u exploze v areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou. Podle prvních informací od hasičů bylo na místě nalezeno šest mrtvých. Čtyři další lidé byli zraněni.
https://www.novinky.cz/krimi/466955-kralupskou-chemickou-otrasl-vybuch-sest-mrtvych.html

jirik
Host
jirik

Pět obětí výbuchu v Kralupech byli Rumuni
Pět cizinců, kteří zemřeli ve čtvrtek při výbuchu v kralupské chemičce, byli Rumuni. Zástupci ambasády navštívili dva zraněné v nemocnici. V pátek to oznámilo rumunské ministerstvo zahraničí. Posledním mrtvým byl Čech. V rafinérii od rána pokračuje vyšetřování exploze, příčina zatím není známa. Vyčíslena zatím nebyla ani vzniklá škoda.
https://www.novinky.cz/krimi/467090-pet-obeti-vybuchu-v-kralupech-byli-rumuni.html

Jana B
Host
Jana B

A co na to přenosová soustava?

sibolet
Host
sibolet

Pod taktovkou Velkého Kníra se tady dááávno zhasínalo při loupežné privatizaci,takže zaprdlý kráter se honosí opět obskurní specialitou..

sibolet
Host
sibolet

Co tu sakra zbylo,aby se šlohlo ted při tom zhasínání?

tauri
Host
tauri

Možná, že lepší účinek by byl, kdyby všichni naráz v jednu hodinu zapli všecko, co doma mají a bylo by to delšího rázu 😀

Respirateur
Host
Respirateur

Jestlipak taky zhasnou obří bigboardy, obří obrazovky na křižovatkách, které jsou tam pouze k tomu, aby autoservisy měly dost práce. A co všechny OC nákupní chrámy? Taky zhasnou?
A co Halík a spol? A kavárna? Ti taky můžou zhasnout.

Maroš
Host
Maroš

Toto „zhasínanie“ je samozrejme manipulácia na upevnenie povedomia o „zohrievaní“ planéty, aby vlády sveta mali – podľa návrhu uhlobarónov bratov Kochovcov – dôvod zdierať ľudí daňami za palivá na kúrenie. Dobre – nech zhasnú – ja si zapnem ohrievač na plné gule!