CIA ztratila kontrolu nad hackerským arzenálem, tvrdí WikiLeaks

Únik jenž otřese rozvědkou. CIA ztratila kontrolu nad hackerským arzenálem.

8000 dokumentů zveřejněných v úterý portálem WikiLeaks má odhalovat praktiky americké kyberšpionáže a údajně pochází přímo ze serverů CIA. Obsah dokumentů se podle agentury AP prakticky nedá ověřit, samotná CIA odmítla aféru komentovat. Experti však mluví o dalším úniku, který otřese hlavní americkou rozvědkou, pokud by se potvrdila pravost souborů. Dokumenty mluví mimo jiné o možnostech hackerských útoků na chytré televizory nebo detaily o pokusech proniknout do iPhonů nebo operačního systému Android.

Radikální investigativní portál WikiLeaks v úterý zveřejnil 8000 dokumentů údajně pocházejících ze serverů americké Ústřední zpravodajské služby (CIA), které mají odhalovat praktiky americké kybernetické špionáže. Obsah dokumentů nelze podle agentury AP ověřit a CIA odmítla aféru komentovat.

Podle expertů soubor dokumentů působí věrohodně a únik prý hlavní americkou rozvědkou otřese. Pokud se pravost souborů potvrdí, půjde podle AP o další katastrofální skandál americké zpravodajské komunity.

Dokumenty mimo jiné obsahují diskusi o možnostech hackerských útoků na takzvané chytré televizory, aby se mohly změnit v improvizovaný výzvědný nástroj. Součástí publikovaných dokumentů jsou také detaily o pokusech proniknout do amerických softwarových produktů, do chytrých telefonů, včetně přístrojů iPhone firmy Apple, a do systémů Android a Windows, uvedla AP.

Řada zveřejněných dokumentů souvisí s oddělením CIA pro operační podporu. Popisují nástroje a špionážní projekty s exotickými jmény Time Stomper, Fight Club, Jukebox, Bartender, Wild Turkey nebo Margarita bez uvedení dalších podrobností. Je proto podle AP nejasné, k jakým účelům měly sloužit.

WikiLeaks v obsáhlém prohlášení uvádí, že CIA „nedávno“ ztratila kontrolu nad masivním arzenálem hackerských nástrojů a doprovodné dokumentace. „Archiv zřejmě nekontrolovaně koloval mezi bývalými americkými vládními hackery a externími spolupracovníky. Část tohoto archivu poskytli WikiLeaks,“ uvádí portál.

Podle počítačového experta Jakea Williamse mohli konverzaci obsaženou v uniklých dokumentech „vést jedině lidé, kteří se zabývají hackerskými aktivitami na státní a federální úrovni“.

Podle informace WikiLeaks dokumenty obsahují i informace o špionážních technikách převzatých z Ruska a jiných států. Publikovaný soubor je prý jen prvním ze série dalších, jež podle expertů mohou způsobit ještě větší škody.

 

zdroj: 1

 

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

6 komentářů

 1. Anna napsal:

  mimo téma:
  počítačová hra oficiálně slouží jako analýza dat o schopnostech hráčů (dle věku a pohlaví):
  https://www.t-press.cz/cs/tiskove-materialy/tiskove-zpravy-t-mobile/hra-sea-hero-prinesla-prulomova-zjisteni.html?ct=t(NGO_aj_ek_no_171_31_2017)
  A.

 2. Vítek K. napsal:

  Dokument Občan Snowden (CZ) https://www.youtube.com/watch?v=I_bfGiL0HmM

 3. jirik napsal:

  Šéf FBI: „Absolutní soukromí v USA neexistuje. I vaše zašlé vzpomínky může vláda přezkoumávat“
  http://ac24.cz/zpravy-ze-sveta/10002-sef-fbi-soukromi-fbi-neexistuje
  ‚Ani komunikace s našimi choti, s našimi duchovními, s našimi advokáty nejsou v Americe zcela soukromé,‘ dodal tento ředitel FBI. VIDEO UVNITŘ

 4. jirik napsal:

  CIA se zoufale pokoušela přijít na to, jak hacknout auta, aby pro ně prováděla tajné vraždy, uvádí dokumenty zveřejněné WikiLeaks. Ústřední zpravodajská služba (CIA) aktivně pracovala na hackování systémů motorových vozidel, aby jimi útočila na potenciální oběti.
  http://ac24.cz/zpravy-ze-sveta/9995-wikileaks-cia-hack-auta-tajne-vrazdy

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..