ČÍNSKÁ VESMÍRNÁ STANICE „V BLÍZKÉ DOBĚ“ DOPADNE NA ZEM. HROZÍ NEBEZPEČÍ A JAKÉ BUDE MÍSTO DOPADU?

Zbytky nefunkční čínské vesmírné stanice by mohly dopadnout na Zem již v pátek, vědci ji sledují, píše BBC.

Tiangong-1 byl součástí ambiciózního čínského vesmírného programu a prototypem stanice pro posádku pro rok 2022. Byla vyvedena na oběžnou dráhu v roce 2011 a o pět let později dokončila svou misi, po níž se očekávalo, že se vrátí na Zemi.

Čas a místo pádu je těžké předvídat, protože již není kontrolována. Nejnovější odhad pro opětovný vstup je mezi 30. březnem a 2. dubnem. Většina stanice pravděpodobně shoří v atmosféře, některé zbytky by mohly dopadnout na povrch Země.

Kam může dopadnout?

Čína v roce 2016 potvrdila, že ztratila kontakt se stanicí Tiangong-1 a proto již nemůže ovládat její chování, takže vlastně nevíme, kam dopadne.

Evropská kosmická agentura (ESA) uvedla, že návrat „se uskuteční kdekoli mezi 43° a 43° S“ a pokrývá tak obrovský úsek severně a jižně od rovníku.

Jak dopadne?

Stanice se postupně přibližuje k Zemi.

Jejího míra sestupu „se bude neustále zrychlovat, protože atmosféra, v níž se stanice nachází, se zvětšuje,“ řekl Elias Ojaanios, zástupce ředitele australského Centra pro výzkum kosmického inženýrství, řekl to BBC.

„Stanice se nakonec začne zahřívat, protože se dostane přibližně 100 km od povrchu Země,“ říká Elias Ojaanois.

To povede k tomu, že většina stanice shoří a „je těžké přesně vědět, co vydrží“.

Uvedl také, že pokud se v noci spálí nad obytnou oblastí, bude „jistě vidět, jako meteorit nebo padající hvězda“.

Měli bychom se bát?

Ne. Většina 8,5 tunové stanice se rozpadne, když projde atmosférou.

„Je velmi nepravděpodobné, že by mohl být někdo zraněn některým z těchto fragmentů. Můj odhad je, že pravděpodobnost zranění některým z těchto fragmentů je podobná pravděpodobnosti, že by blesk mohl někoho zasáhnout dvakrát ve stejném roce.“

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

2
Komentujte

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
jirik Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
jirik
Host
jirik

Na rumunské jaderné elektrárně došlo k havárii, reaktor je zastaven
https://cz.sputniknews.com/svet/201803297052373-rumunsko-havarie-jaderna-elektrarna/

jirik
Host
jirik

Odborníci na kybernetickou bezpečnost společnosti Cisco Talos objevili nový virus, který částečně útočí na přístroje systému Lunix. „Chytrý“ nástroj byl pojmenován GoScanSSH. Uvádí se to v blogu společnosti. Jméno, které dali experti, popisuje princip činnosti viru: je v jazyce Go a vyhledává zranitelné servery pro dálkový zásah. V první sérii útoků psali kybernetičtí zločinci algoritmus útoku doslova ručně s použitím více než sedmi tisíc kombinací logů a hesel. Útoky mířily na slabě chráněné evidenční záznamy. V případě úspěšného zvolení hesla byl systém nakažen. Programátoři záměrně zvolili kód tak, aby se škodlivý virus vyhnul vojenským a vládním sítím. Toto šetření obětí… Číst vice »