ČNB připraví mnoho lidí o vlastní bydlení

Česká národní banka (ČNB) ve své aktuální zprávě o finanční stabilitě tvrdí, že se nemovitostní trh v Česku přehřívá a straší, že hypotéky jsou rizikem pro celou ekonomiku.

Ani v jednom nemají centrální bankéři pravdu, ale to jim nebrání v rozehrávání tohoto tématu. Ve hře je totiž změna zákona, která má posílit jejich pravomoci.

Přestože ceny nových bytů v posledním roce mírně vzrostly, ani zdaleka nemůžeme mluvit o přehřátém trhu. Je sice pravda, že někteří neseriózní developeři se snaží zneužít současné situace na trhu a nabízí byty dráž, než by odpovídalo jejich skutečné ceně, ale takových firem je opravdu pouze minimum. Na celý nemovitostní trh toto jednání hrstky developerů v podstatě žádný dopad nemá. Česká ekonomika dlouhodobě roste, s tím se zvyšují příjmy lidí a zcela logicky také ceny zboží včetně nemovitostí. Ty jsou nyní v průměru zcela přiměřené. Zda má byt odpovídající cenu, zjistíme jednoduše pomocí takzvaného Korcova pravidla. To říká, že cena bytu nesmí přesahovat dvacetinásobek ročního nájemného. Pokud to byt splňuje, předražený není.

Loňský rok byl sice ve znamení rekordně nízkých úrokových sazeb u hypoték a díky tomu jsme sledovali enormní zájem o hypotéky, nicméně ani z tohoto pohledu se o bublině na trhu hovořit nedá, přestože se centrální bankéři snaží přesvědčit o opaku. Opakováním slov o hypoteční bublině se pouze snaží ospravedlnit své snahy posílit pravomoci České národní banky (ČNB) v řízení komerčních bank. Ve hře je totiž stále změna zákona o ČNB, která by jí umožnila nařizovat komerčním bankám, komu a za jakých podmínek mohou hypotéky udělovat. Pokud by tyto změny prošly, přišla by drtivá většina domácností o možnost pořídit si vlastní bydlení. Pro zisk hypotéky by totiž žadatel potřeboval minimálně milion korun z vlastních zdrojů a měsíční příjem v řádu desítek tisíc korun. Na vlastní bydlení by tak nedosáhla ani střední třída, natož třeba mladé rodiny.

Centrální bankéři se přitom pletou do věcí, které řešit vůbec nemusí. Banky mají vlastní sofistikované nástroje na to, jak posoudit schopnost klienta splácet úvěr, a to jak nyní, tak i v budoucnu. Český bankovní trh patří k nejstabilnějším v EU, což dokládá i stále klesající podíl úvěrů v selhání. Z tohoto pohledu patří české banky k nejlepším v EU. Což ostatně dokládají i ostatní kapitoly dnes zveřejněné zprávy o finanční stabilitě.

Autor: Evžen Korec

Zdroj: (1)

Foto v náhľade: Evžen Korec

Mohlo by se vám líbit...

Komentujte

3 Komentáře zapnuto "ČNB připraví mnoho lidí o vlastní bydlení"

avatar
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
.lak
Host

Socialismus – kapitalismus – eurokalegri a dydlace přechází v usociopatizaci. https://www.youtube.com/watch?v=rKmMIGTKIQo Z AC24 # Eman 2017-06-17 09:35
Ještě něco o mísení ras : http://www.biosferaklub.info/k-otazce-o-rasove-smisenych-manzelstvich/#more-6230

jirik
Host
jirik

Guvernér ČNB Jiří Rusnok se vyjádřil, že by na přijetí eura u nás nesázel ani během příštích pěti až deseti let. Je to, bohužel, do značné míry realistické hodnocení.
http://vasevec.parlamentnilisty.cz/ekonomika/jiri-paroubek-je-venku-0

jirik
Host
jirik

Záchrana krízových talianskych bánk Popolare di Vicenza a Veneto Banca by sa nemala opierať o finančnú podporu talianskeho štátu, tvrdí tlačová agentúra Reuters s odvolaním na Európsku komisiu. Komisia Taliansku v najbližších niekoľkých dňoch oznámi, že ani jedna finančná inštitúcia by nemala dostať priamu podporu vlády, informoval denník “La Stampa” v nedeľu. Z tohto dôvodu by mali byť aktíva oboch finančných inštitúcií prevedené do “lepšej banky” a znehodnotené úvery do “horšej banky”. Hovorca Komisie povedal, že nemôže potvrdiť správu. Dodal, že úzko spolupracujú s Talianskom na nájdení schodného riešenia.
http://www.hlavnespravy.sk/europska-komisia-vylucila-statnu-pomoc-talianskym-krizovym-bankam/1041886

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílet

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej se svými přáteli!