CNN: USA plnou parou k bankrotu – a Washington neví, jak to zastavit

Nad Spojenými státy visí hrozba bezprecedentního bankroku, který vyvolal potřebou snížit rozpočet o 100 miliard dolarů, pokud to Kongres před říjnem nevyřeší, napsal televize CNN.

Jak kanál poznamenal, ačkoliv tato krize by mohla potenciálně vést ke globální katastrofě, a Washington si je vědom hrozící katastrofy, tak konkrétní plán politiků, kteří toto téma používají jako páku pro tlak na jiné otázky, jak tomu zabránit zatím nemají.
Americká vláda se řítí plnou parou směrem k potenciální finanční krizi a nikdo ve Washingtonu neví, jak ji zastavit, napsala CNN.

Zatímco američtí zákonodárci hovoří o impeachmentu, nedošlo k žádnému pokroku k dosažení dohody o rozpočtu nebo rozšíření pravomocí federální vlády na půjčky. V důsledku toho je možný extrémně nepříjemný scénář: nucené snížení rozpočtu o 100 miliard dolarů a bezprecedentní defolt veřejného dluhu, což může vyvolat globální ekonomickou katastrofu.

 

Každý ví o této hrozící katastrofě, ale zdá se, že nikdo nemá plán, jak zabránit katastrofě. „Toto je jeden z těch zkarikovaných momentů: kovadlina visí nad hlavou,“ řekl CNN jeden z členů Kongresu  CNN. „Všichni se na sebe díváme, říkáme: „Hej, teď tě to rozdrtí“, ale nikdo neví, jak se zachránit.“

Nyní navíc není jasné, kdo je s kým ve sporu, protože prezident Donald Trump a republikáni v Kongresu nejsou mezi sebou spokojeni; navíc není jasné, co demokraté přijmou v Sněmovně reprezentantů.

Posledními známkami krize v Kongresu byla víceletá jednání o pomoci státům postižených hurikány, povodněmi a požáry. Obě strany jsou obvykle na těchto tématech poměrně snadno dojdou ke konsenzu, ale tentokrát to nebylo dosaženo kvůli nesouvisejícím problémům.

„Pokud se s tím nedokážeme vyrovnat, co uděláme s vážnějšími problémy?“ klade otázku předseda asignačního výboru Senátu Richard Shelby„Doufám, že to není předzvěst budoucích událostí.“

Téměř deset let americké vlády přecházely z jedné daňové a finanční krize do druhé.Nicméně, jak ukázal zimní rekordní prostoj vlády, se Trump se nyní stal „černým koněm”, jehož nepředvídatelný styl se stal pohromou Kongresu. Po mnoho měsíců prezident bojoval s demokraty kvůli kontroverzi ohledně přidělení dotací Portoriku, které utrpělo počasím.

Shelby zejména připomněl, že pokud Kongres nedosáhne dohody o zvýšení rozpočtových omezení dobrovolných výdajů – tj. případných jiných výdajů, než je státní program sociálního zabezpečení a zdravotnické pomoci – pak v říjnu se rozpočtové výdaje automaticky sníží o 100 miliard dolarů. V roce 2017 Kongres odsouhlasil prodloužení tohoto ustanovení na dva roky. Pokud zákonodárci neschválí příští zvýšení, rozpočet bude vrácen na úroveň roku 2011.

Zákonodárcům se i dříve dařilo dospět k dohodě v rámci neuvěřitelně složitých vyjednávání, která najednou přijala notoricky známé „králíky z klobouku“. Současně, přes zimní shutdown v roce 2018 (zastavení práce a výplat 800 tisícům státních zaměstnanců – pozn. red.), proces rozpočtování šel neuvěřitelně hladce a 75% vládní činnosti je financováno prostřednictvím standardních mechanismů.

Na rozdíl od dotací státům postiženým špatným počasím však jednání o limitu veřejného dluhu mají krátké termíny. Kromě toho jejich neúspěch je plný neméně závažných následků. Například pro republikány bude toto fiasko znamenat výrazné snížení financování obranného programu. Demokraté se budou muset vyrovnat se stejně bolestnými škrty v domácích výdajích.

 

Podle několika zákonodárců a jejich asistentů, s kterými CNN hovořila, mají tyto termíny tendenci pohánět obě strany a vyhlídky na nesplacení veřejného dluhu obě strany nepotěší. Shelby se však obává, že jeho kolegové a Bílý dům této hrozbě nevěnují dostatečnou pozornost.

Pokud lze věřit Shelbymu, tak vznesl tento problém během obchodního oběda s republikány, a také dodal, že on a jeho zaměstnanci již pracují na dokumentu, který jasně prokáže všem hrozící nebezpečí.

Americký ministr financí Stephen Mnuchin vyzval zákonodárce, aby zvýšili strop státního dluhu, a čím dříve, tím lépe, ale ti stále se nechtějí vzdát páky, kterou lze použít při diskusi o takových horkých tématech, jako je imigrace.

Republikánský kongresman Tom Cole řekl, že Shelbyho varování by mělo být slyšeno v obou komorách Kongresu.„Obě strany se domnívají, že mohou situaci využít jako páku, ale jak se mi zdá, není to tak,“ poznamenal politik. „Pokaždé, když se to pokusíte, všechno skončí zastavením práce vlády.“ 

zdroj: 9

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

11 komentářů

 1. jirik napsal:

  Třeba je zachrání tohle:

  Nedávny kandidát na prezidenta SR a podpredseda Európskej komisie pre energetiku Maroš Šefčovič v utorok ráno na sociálnej sieti informoval, že spoločne s americkým prezidentom Donaldom Trumpom sa zúčastnia oficiálnej časti otvorenia terminálu na skvapalnený plyn, prostredníctvom ktorého chcú Spojené štáty predávať túto suroviny najmä do Európy, pričom tvrdia, že ide o prínos pre EÚ.

  https://www.hlavnespravy.sk/usa-energeticky-eurokomisar-sefcovic-oslavuju-otvorenie-americkeho-terminalu-na-lng-plyn-ako-udajnu-vyhru-pre-europu/1755160

  • Vladislava napsal:

   Ale podle V.V. Pjakina, Amerika žádný zkapalněný plyn nemá. Je to plyn z Ruska, který amíci vydávají za svůj a tak napálí vysokou cenu. Pokud na to přistoupíme, naše dluhy porostou jak houby po dešti.

   • jirik napsal:

    Americké pokusy vyrobit zkapalněný plyn, skončily výbuchy a potopením lodí……
    USA jsou jenom překupníci s drahými platbami pro státy, které od nich tovar pořizují……

 2. jirik napsal:

  Američané jsou jako sarančata
  14.5.19

  Polsko:
  Obyvatelé polské obce Powidz nedaleko Poznaně ve Velkopolském vojvodství, kde začíná na náklady Severoatlantické aliance rozsáhlá výstavba skladů pro americkou armádu, v přepočtu za téměř šest miliard korun, se netají pobouřením. Stěžují si, že Američané, kterých je tam asi tisícovka a tvoří rozhodující část stavebních skupin, se chovají „jako sarančata“.

  „V chráněném území evropského významu Natura 2000 zatím vykáceli 38 hektarů lesa a na dalších sto hektarů se ještě chystají. Stromy, na kterých hnízdilo cenné ptactvo, včetně čápa černého, padají jeden po druhém jako mouchy. Turisty oblíbená rekreační oblast v okolí Powidzkého jezera se mění v trosku,” napsal portál Natemat.pl.

  „Američtí vojáci ničí těžkou technikou úzké lokální cesty, elektrické sloupy, kanalizaci i majetek místních obyvatel. Navíc za stovky vozidel neplatí silniční daň.„Neuplyne týden bez skandálů, dopravních nehod a stížností místních na Američany u starosty Powidze Jakuba Gwitza.

  _______
  Dostali co chtěli – ŠTÍT PROTI RUSKÉMU ‚AGRESORU‘

  http://zvedavec.org/vezkratce/16293/

  https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/504731-americane-jsou-jako-sarancata-bouri-se-polaci-kvuli-skladum-armady.html

 3. Prodost napsal:

  Politické řešení? K smíchu! Veškerá politika je ovládána těmi, kdož ovládají peníze, nikoliv naopak! Oni rozhodují, kdo peníze dostane a za jakých podmínek a kdo za žádných okolností ne, případně pouze tolik. aby přežil (otroci). Konečně NIC je to nestojí, peníze jsou dokonalé „placebo“, které vzniká z pouhé víry, resp. nařízení – fiat money. Proč se o otroka starat osobně, živit jej, šatit, poskytovat přístřeší, když je jednodušší ovládati jej neosobně platem?“ L. N. Tolstoj. Proto práce a poctivé úsilí téměř nikdy nevede k bohatství! Politici jsou pouze poskoky nadnárodních bankovních domů. „Mít možnost tisknout peníze národa, pak mě nezajímá, kdo přijímá zákony.“ M. A. Rothschild 1815 po té když se po bitvě u Waterloo zmocnil Anglie. Logickým pokračováním tzv. demokracie je fašismus. Už z definice jde o spojení moci finanční a korporátní s mocí politickou, tzn. mocí dvěma předchozími dosazenou a zkorumpovanou. Nejmocnější z těchto mocí je ta finanční, z níž vše pochází. Vůbec není vyloučeno, že za mocí finanční je skutečná moc nejvyšší, ale Bůh to není. Moc politická se bez peněz neobejde, sama je však nevytváří ačkoliv by měla a proto skáče jak moci, jimž je dosazena naříditi ráčí. Add. Proto korupce je systémovou součástí každého „demokratického“ režimu. Přeji hezký den a všechny další!

 4. jirik napsal:

  Ministerstvo financí USA je ochotno rozšířit seznam zemí manipulujících s měnou a zařadit na něj Rusko. Jak podotýká agentura Bloomberg, všechny země z tohoto seznamu čekají určité tržní následky.

  https://sptnkne.ws/mzcK

 5. Miroslav napsal:

  Kdyby jste se dostali do USA, nejezděte po hlavních turistických lokalitách, ale pokuste se dostat i do menších měst, a na venkov. Spadne Vám čelist. Infrastruktura, a život tam, je v porovnání s námi, hrůza. A ti, jejichž praprapradědeček ještě „musel“ pracovat? To je materiál ! Asi tak.

 6. noro napsal:

  znizit rozpocet je jednoduche,, zrusit 800 zakladien, neitervenovat do inych krajin, a sustredit sa na vlastnu obranu, a spolupracu so zvyskom sveta. Potom by zrazu peniazky boli.
  Tahat to proti celemu svetu nieco stoji.

 7. jirik napsal:

  Izrael plánuje vybudovat společně s Kyprem a Řeckem nejdelší podmořský plynovod na světě, který má přepravovat plyn z východního Středomoří do Itálie a jižních států EU. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo právě tento projekt podpořil. To však uštědří políček konkurenčnímu turecko-ruskému plynovodu Turecký proud, navrhovanému plynovodu, který má vést skrze Katar, Írán a Sýrii, a také to de facto podkope snahy Washingtonu dopravit větší množství amerického plynu LNG do EU za účelem snížení závislosti na Rusku.

  http://zvedavec.org/komentare/2019/05/7908-stale-slozitejsi-geopolitika-plynovodu-eu.htm

  http://katehon.com/article/ever-more-complex-eu-gas-pipeline-geopolitics

 8. preto napsal:

  truhlikom dochadzaju klamstva

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..