Co je moc to je moc: EU se chystá blokovat americké sankce vůči Íránu kvůli ochraně evropských společností

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odstoupit od jaderné dohody s Íránem z roku 2015 vyvolalo mezi evropskými spojenci USA vážné obavy.

V reakci na tento krok předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker oznámil, že plánuje uplatnit zákon z roku 1996, který vyjímá evropské společnosti z dodržování jakýchkoli sankcí, které by USA proti Tehránu znovu zavedly, informovalo Deutsche Welle.

„Jako Evropská komise máme povinnost chránit evropské společnosti. Nyní musíme jednat a to je důvod, proč jsme zahájili proces aktivace ‚blokovacího statutu‘ z roku 1996,“ sdělil Juncker během čtvrtečního setkání zahraničních ministrů EU v Sofii, Bulharsko.

Zákon vejde v platnost v pátek ráno, dodal předseda.

Kromě toho se Jean-Claude Juncker zmínil o tom, že lídři EU „se také rozhodli povolit Evropské investiční bance, aby umožnila evropským společnostem v Íránu investovat“ a že Evropská komise bude i nadále s Íránem spolupracovat.

Blokovací statut

Blokovací statut je zákon zakotven v lokální jurisdikci, jehož podstata je bránit uplatňování zákona zahraniční jurisdikce a je široce považován za pokus vyvinout tlak na Washington, aby netrestal evropské firmy za pokračování v byznysu s Íránem.

Ostatní signatáři jaderné dohody s Íránem z roku 2015 se zavázali, že se budou i nadále držet jejích podmínek a vyzvali Teherán, aby učinil totéž.

Během setkání s jejich íránským protějškem Mohammedem Javad Zarifem, které proběhlo tento týden, evropští ministři zahraničí diskutovali o tom, jak nejlépe zachovat jadernou dohodu i bez účasti Spojených států.

Íránská jaderná dohoda podepsaná Teheránem a pěti stálými členy Rady bezpečnosti OSN – Spojenými státy, Francií, Velkou Británií, Ruskem a Čínou – známá jako společný komplexní akční plán (JCPOA) – plus Německo dne 14. července 2015, ukládá přísné omezení íránského jaderného programu výměnou za uvolnění ekonomických sankcí.

Prezident Donald Trump opakovaně vyhrožoval odstoupením od JCPOA, pokud Kongres a evropští spojenci dohodu „neupraví“ smlouvou o následné odezvě v případě porušení.

Írán vždy popíral jakékoli snahy o vývoj jaderné zbraně a obvinil Izrael z rozdmýchávání světové nedůvěry vůči němu.

 

European Commission President Jean-Claude Juncker gestures during a plenary session of European Economic and Social Committee at the EU Charlemagne building in Brussels on Thursday, Sept. 22, 2016.Na snímku předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Překlad: raja, Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

2
Komentujte

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
jakub136 Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
jakub136
Host
jakub136

ahoj.
kdo by sem zsvítal čerstvě tak ve videu je souhrn jak to tak zhruba chodí ve světě 😉

https://www.youtube.com/watch?v=9qo2VRtH0wE

jakub136
Host
jakub136

a ještě jedna pohádka ale rači né na dobrou noc 😀
https://www.youtube.com/watch?v=Awa0FQi3l3Y