Co s radioaktivní hlínou z Fukušimy? Japonská vláda navrhla kreativní řešení

Nápad lze označit přinejmenším za vynalézavý, je ale moudrý? Japonská vláda se snaží všelijak zužitkovat katastrofu v jaderné elektrárně Fukušima a jedním z návrhů je přetvořit hlínu a další odpad do nových cest.

Reaktory ve Fukušimě ještě mají hodně daleko od jakýchkoliv únosných norem radiace a přítomnost v blízkém okolí je stále (a dlouho bude) smrtelná. Navzdory očividnému riziku se ale japonská vláda pro přinejmenším diskutabilní užití radioaktivního odpadu již rozhodla. Zdravý rozum přitom velí, že cokoliv – včetně hlíny – z bezprostředního okolí reaktoru může nést nepříznivé následky.

Zprávy z roku 2017 ukazují, že úroveň radiace v okolí dosahuje až 530 Sv (sievertů) za hodinu, přičemž je prokázané, že pouhých 5 Sv za hodinu může již za několik měsíců mít smrtící následky a 10 Sv přežijeme jen několik týdnů. Ačkoliv lze předpokládat, že určitá úprava tohoto materiálu či promíchání s dalšími může radiaci zmírnit, je stále zcela na místě rozhodnutí zpochybňovat. Podle deníku Daily Mail místní projevovali svůj nesouhlas hlasitě a leckdy agresivně, ale kdo by je mohl vinit?

Japonské autority to však vidí jinak. Domnívají se, že zakopáním radioaktivní hlíny pod vrstvu „čisté“ zablokují jakékoliv nepříznivé důsledky. Ani toto ujišťení místním ale nestačí.

Tamní ministerstvo životního prostředí se do ambiciózního plánu nežene po hlavě. Nejdříve, jak ohlásilo, se chystá vyzkoušet „radioaktivní silnice“ ve městě Nihonmantsu. Slovy Japan Times: „Podle plánu bude ozářená půda zakopaná pod 200 metrů dlouhou částí silnice přímo ve městě. Tato půda, zabalená v černých plastových pytlích, mezitím leží v dočasných skladištích. Plán je zakopat ji 50 centimetrů či hlouběji a pokrýt ji čistou hlínou, aby se radiace zablokovala. Přes to se má nanést vrstva asfaltu.“ Nutno dodat, právě zde jsou nesouhlasné hlasy slyšet nejvíce.

Podle serveru Modern Survival Blog ovšem potřebujeme téměř metr hlíny (91,5 centimetrů) a zhruba 61 centimetrů asfaltu, aby se průniku radiace zabránilo. To ovšem představuje takřka dvojnásobek toho, co navrhuje vláda…

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

2
Komentujte

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
jirikHavran Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
Havran
Host
Havran

Máte špatně uvedené jednotky dávky záření, to by tam lidi padali jako mouchy. Domnívám se, že jde zřejmě o mikro Sieverty, nikoliv o Sieverty.

jirik
Host
jirik

Není vhodné místo kam to dat, zkusím semhle – Na farmě na Novém Zélandu vznikla obrovská prasklina v zemi hloubkou šestipodlažní budovy a délkou 2 fotbalových hřišť, uvádí RT. V blízkosti města Rotorua se objevila tato prasklina po několikadenním dešti. Podle farmáře Colina Tremaina se prasklina, která dostala přezdívku „Tomo“, mohla objevit 30. dubna. Jeho délka je odhadována na 180 metrů, šířka a hloubka na 20 metrů. This Massive Sinkhole That Has Just Opened Up In New Zealand Under A Local Farm is Six Stories Deep and Two Football Fields Long. Volcanologists Say It May Have Been Growing Underground For… Číst vice »