Co se stane s vaším zdravím, když 28 dnů nepijete alkohol

Běžný člověk s průměrným příjmem vypije podle statistik asi 9,5 litru alkoholu za rok. Tento člověk ani není na alkoholu závislý – pouze rád tráví čas s přáteli a dá si pár alkoholických nápojů. Někdy vypne během týdne a trochu si vypije, možná si dá na zmírnění stresu skleničku vína před spaním. Co by se stalo s tělem tohoto člověka, kdyby přestal pít alkohol po dobu 28 dní? Stránku Bright Side zaujal experiment několika dobrovolníků, kteří chtěli zjistit, zda se to na jejich zdraví a vzhledu projeví, když vydrží jen 4 týdny bez alkoholu.

 

Odpověď pro ty netrpělivé je: Ano, projeví se to a dost dramaticky!

1. Týden
Když lidé pijí alkohol, o dost více jedí. A když pít přestanou, instinktivně hledají něco, čím by si zaměstnali ruce, a obvykle je to jídlo. Nejlepší je poté, co přestanete pít, nahradit jídlo džusem, nebo ovocem. Může růst také chuť na sladké. Alkohol, zejména ten sladký, může zvyšovat hladinu krevního cukru, což zase může vytvářet chuť na sladké. Různí lidé však mají různé reakce a u některých dochází k poklesu hladiny cukru. Obzvláště nebezpečné je to pro lidi s cukrovkou.

Vlevo jídlo po alkoholu, vpravo jídlo bez alkoholu.

Je těžké mít kvalitní spánek poté, co přestanete s pitím. Může to platit i pro lidi, kteří jsou zvyklí na rychlejší usínání a pijí alkohol i před spaním. Přestože vám alkohol může umožnit rychleji usnout, kvalitu vašeho spánku naopak snižuje. Pokud se tedy vzdáváte alkoholu, váš spánek nebude hluboký a někteří lidé mohou mít i noční můry.

Vlevo sny pod vlivem alkoholu, vpravo střízlivé sny

V některých případech mohou mít lidé bolesti hlavy, což je signál velkých změn v těle, které se detoxikuje od alkoholu. Může to postihovat játra, či dokonce způsobit vysoký krevní tlak.

 

V této fázi odvykání si od alkoholu může vaše tělo dokonce zažívat opačné účinky a bolest potlačovat (když lidé pijí pravidelně, jejich tolerance bolesti roste) a v prvním týdnu v těle nějaká podoba tolerance bolesti stále existuje.

2. Týden
Játra se začínají zotavovat. Když lidé pijí alkohol pravidelně, jaterní buňky hynou a na jejich místě se objevují jizvy. Tento orgán se sice dokáže zotavit, ale je to velmi pomalý proces. Čím méně člověk pije, tím rychlejší bude zotavení.

Regenerace střízlivých jater 1. den vs. 14.den

Další silnou motivací proč nepít, mohou být změny zbarvení kůže.  Alkohol narušuje krevní oběh, což v kůži vede k nedostatku kyslíku. V důsledku toho dělá alkohol kůži suchou, což vede ke vzniku pigmentových skvrn a časným vráskám.

Začíná se zlepšovat trávení. Alkohol zvyšuje tvorbu žaludeční kyseliny. Řečeno jinak, žaludek pomalu “požírá” sám sebe. Mimochodem, to je také důvod, proč lidé více jedí, když pijí alkohol.

Žaludeční kyseliny u střízlivého člověka klesnou. Trávení se zlepšuje, odlehčuje, nepálí žáha. Člověk se také přirozeně odkyselí, protože alkohol se v těle rozkládá na cukr.

Lidé, kteří experimentovali s vynecháním alkoholu tvrdili, že odmítat pozvání na setkání s přáteli se druhý týden stává mnohem těžší. Na začátku jsou lidé velmi nadšení,  druhý týden však potřebují hodně silnou vůli.

 

3. Týden
Kolem 3. týdne mizí viditelné známky pití alkoholu (jako jsou tmavé kruhy pod očima a otok obličeje). Je to proto, že nyní může konečně správně fungovat močový systém.

Obličej střízlivého člověka 1. den, vs. 15. den

Ráno se vám snadněji probouzí. Když má člověk vypito jen zlehka, upadá okamžitě do hluboké fáze, kdy preskočí počáteční fázi. A když koncentrace alkoholu v krvi klesne, spánek již není hluboký a lidé se častěji budí. Když se alkohol dostane z jejich systému úplně, jejich spánkový cyklus se vrací zpět k přirozenému stavu, takže se snadněji probouzejí.

Pití alkoholu snižuje tvorbu slin, což ovlivňuje stav zubů. Pokud tedy nepijete alkohol, máte nižší riziko výskytu zubních kazů a sílí vám zubní sklovina.

Zuby střízlivého člověka 1. den, vs. 21.den

Alkohol nezabíjí jen bolest, ale i chuťové receptory a čich. Schopnost cítit pachy a chuť se postupně vrací.

 

4. týden
Pokud má člověk nadváhu, při vystřízlivění dramaticky klesá jeho tělesná hmotnost. Čísla jsou samozřejmě individuální, ale v průměru je to kolem 2,7 až 3,6 kg za měsíc. Čím déle člověk nepije, tím více zhubne.

Den 1. vs den 28. Přestat úplně pít alkohol je jedna ze základních rad pro začátečníka, když se člověk snaží zhubnout. Bez toho to zkrátka není možné.

Alkohol zvyšuje krevní tlak. Pokud se to stává příliš často, vzniká riziko vzniku hypertenze. Lidé, kteří nepijí žádný alkohol, nemají tento stav tak často. A kromě toho, dramaticky klesá riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

Kůže je celkově mnohem čistější. Mizí akné a podráždění. Většinou se to děje proto, že se v těle normalizuje vodní bilance a totéž se děje s krevním oběhem. Barva obličeje se stává sjednocená a mizí pigmentové skvrny.

Lidé mají jasnější mysl a pracují efektivněji. Jde zřejmě o nejméně viditelnou změnu.

Výsledky výzkumu také ukazují, že když člověk pije alkohol pravidelně, jeho mozek trochu otéká a kvůli nedostatku kyslíku hynou miliony mozkových buněk. Tyto změny jsou velmi pomalé a bohužel nevratné.

Uvažovali jste někdy nad tím, že byste tuto výzvu vyzkoušeli, abyste zjistili, co se děje s vaším zdravím? Nebo nikdy nepijete alkohol?

zdroj: brightside.me
překlad: Aluška.org

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

9 komentářů

 1. majk napsal:

  nepiju alkac uz 7 let a muzu rict za sebe ze je to jedno z mych nejlepsich rozhodnuti co jsem zatim v zivote udelal.

 2. Miroslav napsal:

  Není to pravda. Nepiji už dva roky. „O“ alkoholu. A ty věci které článek popisuje, se u mne vůbec neprojevili.

  • Vladislava napsal:

   Také si myslím, že je to blaf(tedy s prominutím). Změny by mohl na sobě poznat silnější alkoholik, ale pokud si dáte decku vína jednou do týdne, takto drastické změny nenastanou.

  • MUDrland Wenca napsal:

   To bude tím, že alkohol si organismus vytváří sám. Největší alkoholici z abstinentů jsou frutariáni. Jejich útroby připomínají sud rozkvašeného ovoce, včetně kvašení na alkohol a vývinu CO2.

   • Maroš napsal:

    Sedí vec – kvasné procesy v črevách a vstrebávanie alkoholu – to je dnes problém pre patológov /a poisťovne a náhrady škôd/ v prípade úmrtí v dôsledku aj dopravných nehôd – lebo vinna sa obvykle zhodí na mŕtveho. Návyk na alkohol – súvisí s receptormi „pohody“ – vďaka kvasným produktom po chutnej strave – ovocí, sladkostí. Ľudský organizmus je metabolicky pripravený rozkladať alkohol – tvorbou alkoholdehydrogenázy – už v slinách mužova celkovo v pečeni, takže existuje niečo, ako Churchilove gény /objavili to Belgičania pred cca 20 rokmi – menej nebezpečné je pravidelné mierne drinkovanie nízkoalkoholických nápojov – pivo, medovina, ako to príležitostné „poriadne“ opiášstvo – s vysokými dávkami alkoholu. V každom prípade – alkohol je v stresových situ výhodnejší ako psychofarmaceutické drogy „na nervy“ – lebo je prirodzený. Tiež otázka – prečo majú školopovinné deti a frustrovaní ľudia chuť na sladké – lebo stres a „alkohol“ – o ktorom „nevedia“, lebo sa tvorí rovno v črevách. Tvrdý alkohol – zavedený cca od 19. storočia židmi – je ovládač!

 3. fohat napsal:

  Zajímavá studie o brethariánech…Osobní zkušenost,funguje to,stravuji se dále,v případě přechodu na Zlatý standart,což se děje,včetně black out,jako když najdu.Žádný problém. Více publicity odjinud by tady BODLA…

  • Leia napsal:

   hodne stesti naucit se tuhle dovednost je velmi casove narocne a vyzaduje to velmi silny mravni zivotni zaklad jako zadny alkohol , maso , sex (pro deti ano) , televize atd je toho opravdu spousta …teda pokud nepatrite mezi lidi co si zaplati skoleni za xx tisic a maji to naucene za par sezeni a prednasek s nejakym super ezotypkem a pak po tydnu skonci bud jeste v nemocnici nebo mrtvi 😀

 4. pištol napsal:

  Můžu hned a můžu pořád.
  Řídit vozidla

 5. mikessska napsal:

  Jen tak mimochodem…3.týden – obrázek – výborná retuš…Když teda udělají vědecký výzkum, proč nedat „opravdové“ fotky dobrovolníků? Ta retuš asi dost lidí odradí..A že to zabije miliony mozkových buněk, které se již neobnoví? Taky fake…Ale jo, pokus dobrej… 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..