Čtyři arabské státy ukončily diplomatické styky s Katarem

Bahrajn, Saudská Arábie, Egypt a Spojené arabské emiráty se v pondělí rozhodly zrušit diplomatické vztahy s Katarem.

UAE
Bahrajn byl první stát, který toto rozhodnutí učinil. Podle oficiálního prohlášení, které zveřejnila zpravodajská služba v Bahrajnu, byl krok hlavního města Manáma motivován trvalými pokusy Dauhy destabilizovat situaci v Bahrajnu.

„Vzhledem k tomu, že stát Katar stále pokračuje v pokusech o destabilizaci bezpečnosti a stability v Bahrajnském království a dále zasahuje do jeho záležitostí, snaží se ovlivnit média a podporuje ozbrojené teroristické útoky… Bahrajnské království oznamuje, že s Katarem ukončuje diplomatické vztahy,“ uvádí prohlášení.

Bahrajn dal katarským diplomatům 48 hodin na opuštění území království. Manáma též přerušila leteckou a námořní komunikaci s Dauhou a zakázala svým občanům pobývat v Kataru nebo jej navštěvovat a občanům Kataru zabránila navštěvovat Barhajn

O pár minut později Rijád, Káhira a Abú Dhabí vydali podobná prohlášení, přičemž Saudská Arábie a Egypt s Katerem taktéž přerušili leteckou a námořní komunikaci.

„Vláda Egyptské arabské republiky se rozhodla přerušit diplomatické vztahy s Katarem kvůli neustávajícímu nepřátelství katarských orgánů vůči Egyptu,“ sdělil egyptský ministr zahraničí.

Současně koalice vedená Saúdskou Arábií oznámila zrušení účasti Kataru na vojenské operaci v Jemenu a jako důvod uvedla to, že Dauhá podporuje al-Káidu a teroristické skupiny Daeš.

Flag of Saudi Arabia

Konflikt mezi Katarem a sousedními státy se objevil týden po arabsko-islámském americkém summitu v Rijádu, kdy tisková agentura Kataru zveřejnila projev katarského emíra, který hovořil v duchu podpory a budování vztahů s Íránem. Na summitu Saúdská Arábie odsoudila Írán za jeho nepřátelskou politiku a pohrozila odpovídající odezvou. Později oficiální zástupce katarského ministra zahraničí uvedl, že stránky oné tiskové agentury byly napadeny a že projev ve jménu emíra byl publikován hackery a neměl nic společného s vůdcem Kataru.

Nicméně Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Bahrajn považují toto vysvětlení za nepřesvědčivé a i nadále zastávají názor, že slova o normalizaci vztahů s Íránem skutečně patří katarskému emírovi.

překlad: raja

zdroj: 1

Mohlo by se vám líbit...

Komentujte

Buďte první kdo bude komentovat!

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílet

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej se svými přáteli!