Další posun umělé inteligence: stroj pozná sarkastickou poznámku lépe než člověk

Sociální sítě jsou plné kousavých, zraňujících výroků, což komplikuje práci robotickým výzkumníkům nálad. Vývojáři Massachusettského technologického institutu ohlásili, že jejich algoritmus dokáže rozpoznat jednu z nejhůře určitelných součástí psaného projevu, a to sarkasmus.

Jejich program analyzoval přes 1,2 miliardy příspěvků s emoji (obrázky označujícími emoci či myšlenku) na sociální síti Twitter, aby se na velkém množství dat naučil sarkasmus rozpoznávat. „V on-line světě nemůžeme používat tón hlasu nebo řeč těla, abychom své výroky zasadili do kontextu. Proto si musíme pomáhat emodji,“ vysvětluje vývojář Iyad Rahwan.

Jeho technologie podle následného srovnání se skupinou dobrovolníků rozpozná sarkasmus dokonce lépe než člověk. Datová analýza smajlíků měla primárně za cíl vyhledávat rasistické komentáře, ale dá se využít i komerčně – firmy mohou zjistit, jaký vztah mají diskutující k jejich značce, nebo se dají zkoumat nálady na finančních trzích. Metoda může pomoci i ve vývoji programů, které konverzují s uživateli, takzvaných chatbotů.

Sbírání dat usnadňují sami uživatelé, kteří vyjadřují názory na produkty na sociálních sítích, blozích nebo recenzních stránkách.

Analýza sentimentů v textu není novinkou. Využívá ji řada aplikací zejména v mobilních zařízeních. Většina se ale zaměřuje na textovou analýzu, a nedokáže se tak vyrovnat s kulturnímí faktory a lingvistickými nuancemi. Čím jsou texty kratší, tím větší problémy má umělá inteligence s jejich správným vyhodnocením.

Takových analýz využila například alternativní taxislužba Uber, jejíž obraz u veřejnosti v poslední době dost utrpěl. V lednu čelila výzvám k bojkotu své mobilní aplikace, protože nabídla levnější dopravu u letišť, kde právě stávkovali taxikáři proti protiimigračnímu výnosu Donalda Trumpa. Další ranou byly zprávy o sexuálním obtěžování ve firmě, které vedly k pádu jejího šéfa Travise Kalanicka. Důvodů ke kritice ale bylo na sítích více včetně samotného fungování aplikace. Na základě výsledků analýzy se také Uber zavázal ke zlepšení postavení řidičů.

zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

4
Komentujte

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Robinsonkajirik.lakMajkl Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Majkl
Host
Majkl

na socialnich sitich pouze trolim ovce je to sranda 😀 tak at si ty komenty zkoumaji jak chteji 😀

.lak
Host
.lak

To bych neřekl, jako sarkastickou poznámku když ne jednotlivci tak kolektuv rozezná okamžitě chytřejšího a zbaví se ho. A už můžete tušit proč chodí vše při konkurenci k čertu. .-))))))))

jirik
Host
jirik

„Molekulární nůžky” odstřihávají nechtěné části lidského genomu a nahrazují je novými

Američtí vědci nedávno ohlásili průlomový objev: podařilo se jim upravit geny lidského embrya a opravit u něj mutaci, která způsobuje vrozené onemocnění. Do budoucna by se tak mohlo předejít předávání vadné genetické informace dalším generacím.
https://www.novinky.cz/veda-skoly/446068-molekularni-nuzky-odstrihavaji-nechtene-casti-lidskeho-genomu-a-nahrazuji-je-novymi.html

Robinsonka
Host
Robinsonka

Len stručne k pojmu „sarkazmus“. Toto slovo je gréckeho pôvodu (sarkadzein) a prekladá sa buď ako „trhať mäso ako pes“, alebo „sekať do mäsa“. Skrýva sa za ním cynický, autoritatívny postoj a jeho cieľom je pohŕdavým, bezohľadným, zosmiešňujúcim, či inak uštipačným spôsobom zraniť iného človeka.