DÁVNÍ ALCHYMISTÉ MĚLI PRAVDU? BYLY OBJEVENY BAKTERIE PRODUKUJÍCÍ ZLATO

Mezinárodní skupina vědců objevila bakterii, která během svého života produkuje čisté zlato. Uvádí to vědecký portál ScienceAlert.

Bakterie dostala název Cupriavidus metallidurans.

Ukázalo se, že mikroorganismus sídlí v půdě s vysokým obsahem mědi a těžkých kovů.

​Mikroorganismus „se živí“ mědí, ale její množství musí být přesně omezeno. Mechanismus rozkladu solí mědi a zlata se spouští na vnější straně membrány. Rozklad jde na sloučeniny schopné proniknout skrz buněčnou stěnu.

Jakmile dojde k nasycení mědí, její zbytek začíná být vylučován z bakterie. Této biochemické reakce pod působením určitého enzymu se účastní i sloučeniny zlata.

Výsledkem tohoto procesu je vznik částic kovového zlata o rozměru maximálně několik nanometrů. Usazují se na vnější straně buněčné stěny bakterie. Podle názoru vědců právě tento proces je základem zlatých nuggetů vyskytujících se ve zlatonosné rudě.

 

Zdroj: 1

Mohlo by se vám líbit...

Komentujte

1 Komentář zapnuto "DÁVNÍ ALCHYMISTÉ MĚLI PRAVDU? BYLY OBJEVENY BAKTERIE PRODUKUJÍCÍ ZLATO"

avatar
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
karel
Host
karel

Proces je v podstatě spuštěn strachem. Bakterie se vykašle na těžké kovy dokud není dosaženo pro ni kritického mnozstvi v okolí. Teprve potom začíná s cistenim. Celý proces je potřeba doprovázet vydatným okysličováním. Tento systém fakt neumí nic jiného než u každého vyvolavat strach. I u ty malý bakterie. Už se mi z toho chce zase zvracet.

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílet

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej se svými přáteli!