Děje se něco zvláštního. Gigantický ledovec se odlomil z Arktidy

Na západě Antarktidy se odlomila kra, jejíž rozloha se pohybuje kolem 5800 kilometrů čtverečních. Podle britských vědců to potvrdily nejnovější satelitní snímky. Jde o jeden z největších kusů ledu, jaký se kdy od jižního světadílu odtrhl. Kra o hmotnosti asi jednoho bilionu tun zaujímá rozlohu, která je zhruba patnáctkrát větší než Praha.

Kra se odlomila mezi pondělím a středou, vědci ale už několik let předpověděli, že se tak stane.

V ledě se vytvořila 80 kilometrů dlouhá prasklina a ještě v lednu drželo kru na místě pouze 20 kilometrů ledu. Prasklina se vytvořila v šelfovém ledovci označovaném jako Larsen C, který má tloušťku asi 350 metrů a vyskytuje se na západním okraji Antarktidy.

Nově vzniklý ledovec má zhruba poloviční velikost oproti kře, která se odtrhla od šelfového ledovce Ross v roce 2000, ale i tak patří k zhruba deseti největším, jaké kdy byly zaznamenány. Rozpad šelfového ledovce Larsen C označují vědci za ne klimatickou, ale geografickou událost. I když připouštějí, že k rozšíření pukliny mohlo globální oteplování přispět.

View image on Twitter

 

zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

4
Komentujte

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Marošjirikjanajulius Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
julius
Host
julius

To jsou hezke zabery toho ledovce. Ale proc s toho mam neprijemny pocit? Stale v tom nejak vidim praci nejakych vedcu co nam globalni otepolovani chteji za kazdou cenu vnutit. Takovy ledovec je obri zalezitost a je asi dost tezke jej nejak oddelit od sebe. Pokud je to tezke neznamena to, ze to je nemozne. Opravdu nevim co za tim muze byt. Ale pred nekolika lety by take nikdo neveril ze tu jednou bude planeta opic, ze?!

jana
Host
jana

nie je toto už staršia informácia?

jirik
Host
jirik

V posledních měsících se dramaticky prodloužila obří trhlina v antarktickém ledovcovém šelfu Larsen C. Podle vědců vše nasvědčuje tomu, že se z ledovce odtrhne masivní kra. Jen 20 kilometrů dělí konec trhliny od moře a v momentě, kdy led popraská až k moři, odtrhne se ze šelfu kra o rozloze 5000 km². To je pro srovnání přibližně stejná plocha, jakou má Ústecký kraj, nebo desetkrát větší, než má Praha. Odborníci jsou vzhledem k tomu, že trhlina se jen za prosinec rozšířila o 18 kilometrů, přesvědčeni, že k odtržení kry dojde velmi brzy. https://www.casopis-sifra.cz/antarktickeho-ledovce-se-zrejme-odlomi-kra-desetkrat-vetsi-nez-praha-jake-budou-nasledky/ ps: tohle je článek z 10 ledna… Číst vice »

Maroš
Host
Maroš

Jirik – veľmi podstatné – lom minerálov – doskovitý u bridlíc a pieskovcov, nepravidelný u vápenca, lastúrovitý u čadiča, znelca. Ide mi o podstatu – ľadovec sa neláme ako sklo, hoci to na prvý pohľad tak vyzerá – ľad sa triešti nepravidelne a skôr lastúrovito. Teda – ak vznikne trhlina mnoho kilometrov dlhá a stovky metrov hlboká – musí na túto masu pôsobiť tlak – buď zo spodu – čo nie je tento prípad, alebo z vrchu – -nejaký „nôž“! – korčuľa na lade. Ale nič podobné tam nebolo. Otázka – a čo termický – laserový nôž? Podstata – princíp… Číst vice »