Demokraté se pokoušejí zablokovat Trumpův příkaz k odtajnění dokumentů „Ruské sondy“

Čtyři nejvyšší demokratičtí zákonodárci USA požadují, aby nebyly vydány žádné dokumenty na příkaz prezidenta Donalda Trumpa týkající se „Ruské sondy“ (Russia-probe), dokud se ředitel národní zpravodajské služby spolu s řediteli FBI a ministerstvem spravedlnosti nesejdou s „Gangem osmi“.

V dopise odeslaném den poté, co Trump nařídil odtajnění, ho zablokovali Sens Chuck Schumer, Mark Warner, Adam Schiff a Nancy Pelosi a zastavili rovněž veškerou komunikaci s Bílým domem až do osobního setkání s „Gangem osmi“ (Gang of Eight nebo Go8)*.

Trump nařídil 17. září 2018 řediteli národního zpravodajství Danielu Coatsovi, aby odtajnil specifické stránky tajných soudních příkazů, které žádají o povolení sledování dobrovolníka z Trumpova týmu Cartera Page, a rozhovory FBI týkající se této žádosti a textové zprávy týkající se „Ruské sondy“, kterou poslal James Comey, Andrew McCabe, Peter Strzok, Lisa Page a Bruce Ohr.

Trump specifikoval, že dokumenty mají být odtajněny „okamžitě“. Krok demokratů by mohl v nejlepším případě celý proces zpomalit, protože Trump má k odtajnění dokumentů konečnou autoritu.

Demokraté argumentují tím, že by Bílý dům neměl mít přístup k dokumentům, protože vyšetřování stále pokračuje a může být „zapleteno se samotným prezidentem nebo jeho okolím“.

Podle dopisu, který zaslali je zřejmé, že se demokraté snažili omezit přístup prezidenta k dokumentům nejméně třikrát od června 2018.

Trump řekl v exkluzivním rozhovoru s Hill TV 18. září 2018, že odhalení plánu FBI by bylo „vrcholným úspěchem“ jeho předsednictví. „Vědí, že je to jeden z velkých skandálů v historii naší země,“ uvedl Trump. „Využili Cartera Page jako tajný prostředek ke sledování prezidentského kandidáta ve Spojených státech.“

Grafický algoritmus ilustruje, kdo takzvaný „Trumpův spis“ vytvořil a kdo jej předal FBI, britské tajné službě, a rozšířil do médií.

Gang osmi (Gang of Eight nebo Go8) je uskupení osmi vůdců z republikánských i demokratických stran ze sněmovny a senátu spolu s předsedy a členy menšinových výborů z místních a senátních zpravodajských výborů, kteří dostávají tajné zprávy od výkonných orgánů. Více o konkrétních pozicích tvořících Go8 naleznete zde.

Zdroj: 9

 

 

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Sonic Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
Sonic
Host
Sonic

…a vo co Gou?