Deutsche Bank jako synonymum úpadku Německa

Byly časy – staří si na ně ještě vzpomenou – kdy Deutsche Bank platila za ztělesnění německých ctností: serióznost, spolehlivost, solidaritu, poctivost … Díky těmto výtečným kvalitám se DB těšila excelentní pověsti a postupně se stala jednou z největších bank na světě. Až do doby, kdy Švýcar Josef Ackermann v roce 2002 převzal vedení a tuto zářící věž německého hospodářství za dobu svého desetiletého pobytu v úřadu proměnil v hromadu trosek. Tam, kde si dříve předávali kliku mocní podnikatelé a státníci, aby uzavírali lukrativní obchody, prohledávali v minulém týdnu (pozn.př. Článek byl publikovaný 8.12.) úředníci ze spolkového kriminálního úřadu, spolkové policie a daňové policie obchodní prostory – včetně kanceláří správní rady.

 

 

 

Opět se jedná o praní špinavých peněz. Především jsou podezříváni dva vysoce postavení spolupracovníci z toho, že zákazníkům pomáhali v zakládání společností v daňových rájích jako např. na Panenských ostrovech, aby prali špinavé peníze. Přitom jsou po prvních sděleních státního zastupitelství ve hře prý také „zisky“ z trestných činů. Tato vyšetřování běží od srpna a vztahují se na roky 2013 až 2018. Ackermann se již dávno útulně zařídil na svém zámku ve Švýcarsku. Nepravidelnosti, které jsou nyní v protikladu k vyšetřováním, se děly také pod jeho následovníky Anshu Jainem (Britem s indickými kořeny) a Johnem Cryanem (Britem).

Bažina není ještě zdaleka vysušena

Je to nápadné? Po celých 16 let nebyl největší bankovní dům Německa veden německým státním občanem (tchoře jako je poskok von Jain můžeme nyní v klidu nechat stranou). 16 let, ve kterých se široce rozšířily arogance, hrabivost a slabost charakteru ve frankfurtských dvojvěžích a dříve vysoce hodnocenou Deutsche Bank učinily bankovním institutem pochybné pověsti. Z řad levice je již dokonce malován na zeď Menetekel z odebrání bankovní licence. Tak daleko to jistě ještě není, ale Augiášův chlív, který nynější předseda DB Christian Sewing – konečně jeden Němec – vykydal, je vpravdě herkulovský úkol. Riskantní hypotéční obchody (především v USA) manipulovaly úrokové sazby, praní špinavých peněz, Panama Papers, off-shore úniky, Cum-ex akciové transakce atd. – při všech těchto pochybných obchodech se vedoucí úředníci Deutsche Bank vehementně přidali a nacpali si vlastní kapsy.

 

 

 

To dosud vedlo k nespočetným soudním jednáním a pokutám v rozsahu přes 20 miliard euro. A bažina není – jak nyní vidíme – ještě zdaleka vysušená. Jak si mohla seriózní bankovní instituce přivést do domu takového nespolehlivého chlápka jako je Josef Ackermann se vymyká zdravému lidskému rozumu. Však se musel tento Švýcar již v roce 2004 zpovídat v mannesmannském procesu proti nařčením zpronevěry v předávací potyčce se společností Vodafone. To je jedno, choval se jako Mesiáš, ukazoval znamení vítězství a uvelebil se za roční plat okolo 13 miliónů euro v křesle šéfa Deutsche Bank.

O skutečnou slávu se postaral v roce 2005, když navzdory všem varovným hlasům vydal mozek trhající cíl, docílit vlastního kapitálového výnosu 25 procent. Výkřik rozhořčení se nesl zemí, když zároveň oznámil zrušení 6.400 míst. To celé se událo v jediném dni, poté, co poprvé počet nezaměstnaných v Německu překročil hranici pěti miliónů. Politici a odboráři mluvili o „svinstvu“, viděli „blbé politiky“ u díla a volali po bojkotu banky. Od té doby to šlo z kopce. Ackermann & Co. nejen že zruinovali bilanci a akciový kurs Deutsche Bank, nýbrž i její po dlouhá desetiletí v potaz nebranou dobrou pověst.

 

 

 

Kdo se uřehtá k smrti

Ale tím to ještě nekončí. Jako kdyby nebyla zkáza Deutsche Bank – izolovaně nahlíženo – již dost špatná, dostává se koncert trapností, které byly v posledních letech vyslány z Německa do světa, na samý vrchol. Tím je bezmocný pokus postavit v hlavním městě letiště. To se zkrátka nepovede. Nehoda stíhá nehodu – a svět se smíchy popadá za břicho. Dieselgate! Dychtivost peněz a arogance mají vývěsku v německém hospodářství, automobilovém průmyslu, především Volkswagenu, nechvalně proslavenému ve světě.

Jaké neuvěřitelné zisky zatáhly v posledních letech koncerny se dá odečíst už jen od toho, že 20 miliard pokut, k nimž byl odsouzen i VW v USA, se na podniku vůbec nepodepsaly. Poškození image, které německé prémiové značky přivodily svými podvody známce kvality „Made in Germany“, však stále přetrvává. Represivní akce proti německému podniku pocházejí především z USA.

přeložila Andrea | zdroj: 9

A bylo by dobré si přečíst také k tomuto tématu článek června tohoto roku:

https://www.epshark.cz/clanek/782/problemy-deutsche-bank-vzbuzuji-obavy-ohledne-budoucnosti-eurozony

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

9 komentářů

 1. Ruprecht napsal:

  No…ruku na srdce. Jestliže se někdo jmenuje JOSEF ACKERMANN, tak to není ani tak Švýcar, jako spíš obřezaný syn Abrahamův. A jak známo, „kde je Žid, tam je rozvrat“.
  Ono je vůbec divné, že dnes jsou zničehonic v Evropě na významných postech samí humpoláci, netáhla židé, kteří chtějí smrt bílé rasy. A´t je to blb, či arciblb Macron ve Francii, slepice Merkelová v Německu , anebo žid v čele největší evropské banky. (managerský tým banky jsou totiž rovněž židé.) Pokud se nestane zázrak (asi se nestane), tak to má Evropa spočítané.

  • Jan napsal:

   On ten Ackermann schopny je. Rodak ze svycarskeho Oberlandu v kantonu St. Gallen. Po odchodu z Deutsche Bank si ho vzala jedna velka svycarska pojistovna jako sefa (nikdy predtim v pojistovne nepracoval). Kratce na to spachal financni manager pojistovny sebevrazdu. V dopise obvinil Ackermanna a Ackermann byl odejit. Ty jeho sachy v Nemecku jsem sledoval. Sluzebnik velkokapitalu, na lidi kasle.

 2. Martin Rubáš napsal:

  Bohužel i k nám se blíží recese. Kvůli spomalování eurozóny. Deutche Bank má obrovské problémy a je na pokraji krachu.

  http://www.epshark.cz/clanek/782/problemy-deutsche-bank-vzbuzuji-obavy-ohledne-budoucnosti-eurozony

  • Vítězslav Crha napsal:

   Recese, která nebude mít ve světě obdoby. To jsou ty nenažrané manipulace a podvody, falešné prachy,lenivost a ztráta morálních hodnot jedince-tedy téměř všech,kdo se podílejí na likvidaci planety už i tím, že odhazují v přírodě svůj bordel. Temná ekonomika uchvátila svět,ale její formální zákonitosti nelze změnit a tak to musí jednou přijít.

 3. bloblo napsal:

  Áno, stará dobrá DB, směřující k nule. Pamatujete na americký „bail out“ před deseti lety? DB je taky „too big to fail“. Pokud se europotentáti rozhodnou k bail outu DB, prachy na to vemou kde? Nějaké návrhy?
  Pořád ještě skladujete číslíčka na účtu v bance v EU?

  • petr napsal:

   Derivátové pozice 50 bilionu Eur v rozvaze D.B.=10x roční HDP Německa

   Nevím, co je na tom pravdy (něco trošku pravdy tady bude), resp. jaká je skutečná výše, toto už nezaplatí nikdo takový obnos, tedy né „poklidnou“ cestou (inflací atp.)

   v Č.R jsou vklady lidí v bankách ca. 3 biliony Kč. Shodou okolností Č.NB drží devizové rezervy 120 mld. EUR = ca. 3 biliony Kč (zajímavá shoda náhod..že), rozumějte „číslíčka na účtu“(to je pozůstatek intervencí).

   PS: jednou etnikum v ČR to pochopilo, nic nemá a majetek nosí vesměs ve zlatě na krku…Ti o nic popř. tedy nepřijdou

 4. .lak napsal:

  No dobře, ale vysvětlí mne někdo že prý bankovní sektor v británii vytváří prý 56% výkonu ekonomiky? Nakrmí rohlíkama nosiče kartičky pohyblivých obrázků přes display nebo jak? 🙂 😀 Asi je to s těmi DPHádistami jako z alenky v říši divů.

 5. jirik napsal:

  Že by vytvoření EUarmády nebo konenfuter na Rusko?!

  Německá armáda zkouší získat nové rekruty ze zemí EU, napsala ve čtvrtek agentura DPA s odvoláním na generálního inspektora bundeswehru Eberharda Zorna. Spolková vláda už tuto možnost konzultovala s evropskými partnery. Země, především ty z východní Evropy, reagovaly zdrženlivě, dodala agentura. S Českem, Dánskem, Švédskem či Belgií chce ministerstvo obrany ještě jednat.

  https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/493001-nemecka-armada-chce-nabirat-cechy.html

 6. Jiří Rýpar napsal:

  Já myslím,že nás KocourekMourek zkouší: samozřejmě že letiště nebude, když jsou za jeho náklady schovány podzemní základny….samozřejmě, že banka je KO, když je americká a bude použita jako spouštěč krize v EU…samozřejmě ,že tu máme dieselgate-která nikoho neohrožuje..jen si Němci trochu povyskočili, tak jim do toho protektor.strýček Sam-hodil vidle.( A propos: náhle bylo zjištěno že 15 největších nákladních lodí na světě udělá emise jako všechna auta:-)) ..(jako Toyota-brzdy-když se japíci ozvali, že okupace už jako dost a základnu nepotřebují)…samozřejmě že Roundap a všechny ty sračičky od Monsanta jsou hnůj…ale zjistí se to,až když to povinně odkoupil německý Bayer…to budou rakety…no takhle se jedná s okupovanou zemí, co chcete…jen je smutný, že jsme protektorát už protektorátní země, bez vlastní vlády…Mimo soutěž: Huawei…to je báječná legranda po 30-ti letech americkýho CIA netu a debilních fízlovských Windows a po výrobě všech součástí dnešních PC v Číně poukazovat na tuto firmu….čínský součástky mají amíci i ve zbraňových systémech a v řídící jednotce superlodi Zumwaltu…asi proto nikdy nepopluje:-))….normální Trumpova obchodní válka za předražený Apple proti konkurenci…hezký rok 2019 ( staroruský 7527– ale kdo by tomu věřil,Slovani slezli v roce 1000 ze stromů :-)) )

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..