Diamant je nejtvrdší látka a pyramidy postavili otroci? Věci, které jsme se učili ve škole, nejsou pravda

Věci, které jsme dlouhé roky považovali za neochvějnou pravdu, se mohou v průběhu času měnit. Znalosti se neustále vyvíjejí a fakta se mění. Server Business Insider připravil souhrn několika faktů, které jsou v tuto chvíli jiné, než jste se učili ve škole.

Pluto je planeta

To už není pravda. Od roku 1800 se mluvilo o tom, že existuje devátá planeta. Objevil ji Clyde Tombaugh v roce 1930 a pojmenoval ji Pluto. Tento objekt se stal nejmenší a nejvzdálenější planetou sluneční soustavy. Ale v roce 2003 byl objeven větší objekt než je Pluto. Nová informace vyvolala diskuzi o tom, co vlastně dělá planetu planetou. Astronomové nakonec na základě velikosti a umístění v roce 2006 degradovali Pluto na trpasličí planetu. Vědci však nyní uvažují, že jej znovu prohlásí za planetu.

Diamant je nejtvrdší látka

Ani diamanty nejsou věčné. Nejtvrdší substancí je ultratvrdý krychlový nitrid boru. Od roku 2009 známe hned dvě látky tvrdší než diamant – kromě nitridu bóru je to i látka zvaná lonsdaleite. Obě tyto substance jsou v přírodě poměrně neobvyklé a nestabilní. V roce 2013 však vědci stlačili částice nitridu boritého, čímž vznikla nejtvrdší látka na světě. Ženy tak možná budou od nynějška místo diamantu v zásnubním prstenu očekávat ultratvrdý krychlový nitrid. Protože ten vydrží opravdu navždy.

Izraelští otroci postavili pyramidy

Tento mýtus údajně začal poznámkami bývalého izraelského premiéra Menachema Begina během návštěvy Egypta v roce 1977. Žádní Židé nestavěli pyramidy, protože v té době ještě Židé nebyli, tvrdí profesor z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě. Nedávné archeologické nálezy naopak ukazují, že Egypťané si stavěli pyramidy sami. Dělníci nebyli otroci, ale rekruti z chudých rodin na severu a jihu, kteří byli velmi respektovaní.

Přeložit kus papíru více než 7krát je matematicky nemožné

Studentka z Kalifornie Britney Gallivanová se rozhodla vyvrátit tento letitý mýtus. Koupila si obří role toaletního papíru a podařilo se jí ho složit 11krát. V roce 2012 ji překonali studenti z Massachusetts a papír složili až 13krát.

Velká čínská zeď je možné vidět z vesmíru

Tato fáma mezi lidmi koluje už od roku 1938. Mýtus vyvrátil až první čínský kosmonaut v roce 2003, který přiznal, že stavbu z vesmíru neviděl. Pravdou je, že žádný člověkem vytvořený objekt viditelný není. Z takové výšky je možné vidět pouze světla velkoměst.

Chameleóni mění barvu kvůli prostředí

Není pravda, že změna barvy těchto živočichů je podmíněna reakcí na barvu prostředí. Na zbarvení má vliv jejich nálada, teplota, roční období, intenzita osvětlení zda chování v období pohlavní aktivity. Změna barvy je tedy spíše jedním ze způsobů komunikace než snahou o splynutí s okolím.

Různé části jazyka rozeznávají různé chutě

Představa, že jednotlivé části jazyka dokáží zmapovat jednotlivé chutě – sladkou, kyselou, slanou a hořkou, je chybná. Každý chuťový pohárek kdekoliv na celém povrchu jazyka je schopen rozpoznat všechny chutě. Jazyk podle vědců rozeznává i pátou chuť tzv. unami.

Albert Einstein propadal z matematiky

Zvěsti o tom, že nejznámější teoretický fyzik propadal z matematiky, nejsou pravdivé. Důvodem je chyba první biografie, ve které došlo k záměně známkovacího systém v Německu a ve Švýcarsku. V Německu je totiž nejlepší známka 1 a ve Švýcarsku je 6. To působilo v pozdějších letech zmatek. Einstein naopak v matematice exceloval, i když podle jeho mínění bylo sezení na hodinách ztrátou času.

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

5
Komentujte

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
mariankosnacJarek*tomáš marnýoctomaníkLaco Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Laco
Host

Podľa tohto článku Albert Einstein opisoval od svojej manželky: http://prekladyodlesa.sk/einstein-ako-ho-nepoznate

Jarek*
Host
Jarek*

Není třeba nikomu věřit a stačí přemýšlet hlavou. Jeho životopis je dostatečně čitelný k tomu, aby se dalo vše vyhodnotit. Panu Teslovi mohl tak akorát nosit vodu do pracovny.

octomaník
Host

Co se týče egyptských pyramid je dobré si přečíst nebo poslechnout 4 knihu Sensei ze šambaly –
Sensei ze Šambaly. Kniha 4 Tato kniha je pokračováním předchozích dílů knih, kde Sensei odhaluje svým přátelům hluboké znalosti světových dějin zahrnující období od starověkého Egypta až po současnost. Tato kniha odhaluje mnoho tajemství. Ale to není nic ve srovnání s tím, co v sobě SKRÝVÁ.

https://www.youtube.com/watch?v=KiVr1YOiGvw&list=PL5-n-kq9sNnX-fEXTB2txeiNFgzFZ_vI9

tomáš marný
Admin

5

mariankosnac
Host
mariankosnac

No s tými chameleónmi teda neviem, či má článok pravdu https://youtu.be/KMT1FLzEn9I