Distribuci toxických chia semínek velkoobchod zastavil. Případ vyřeší až inspektoři

To už človek dnes naozaj nič nemôže jesť…. Trávime vzduch, pôdu, vodu. A ešte aj potraviny „superpotraviny“ zo zdravej výživy sú nakoniec toxické. Ničomu neveriť, všetko overovať. Človek nevie či si má skôr založiť vlastné laboratórium alebo farmu.
Pořad A DOST! upozornil na případ toxických chia semínek. Obchod, ve kterém se objevila, hází vinu na distributora, ten zas tvrdí, že špatná semínka nepocházejí od něj.

Obchod zdravé výživy v Jindřichově Hradci prodával škodlivá chia semínka. Potravina obsahovala řadu toxických látek a třeba taky fipronil, což je látka na hubení hmyzu, kterou byla nedávno kontaminována vejce z Nizozemska.

Na problém upozornil Jan Tuna v novém díle pořadu A DOST!.

Chia semínka z Jindřichova Hradce mají podle obalu původ v Paraguayi. Obchod je bere od velkododavatele a balí si je do vlastních obalů. Podle majitelky prodejny Sedelská kvalita Hany Ližanové je distributorem těchto chia semínek společnost IBK Trade.

Naše semínka jsou ale bez problémů

Firma hned po oznámení problému distribuci chia semínek zastavila. Později pak uvedla, že závadná potravina od nich nejspíš nepochází.

„Po analýze všech dostupných dokladů jsme dohledali, že se zřejmě nejedná o problém s naším zbožím,“ napsal A DOST! technický ředitel firmy Lukáš Kratochvíl.

Dodal taky, že do obchodu Sedelská kvalita vyexpedovali letos pouze 1,5 kilogramu chia semínek a zdravotní certifikáty, které k nim mají ze zahraničí, ukazují, že by mělo být vše v pořádku.

„Pokud jsou testy na mykotoxiny v pořádku, znamená to s největší pravděpodobností, že vadné zboží bylo od jiného dodavatele. Z toho vyplývá, že naše zboží by mělo být v pořádku i na pesticidy,“ dodal Kratochvíl.

Neakreditovaná laboratoř

Podle profesorky Hajšlové z Vysoké školy chemicko-technologické, která testy chia semínek pro A DOST! prováděla, ovšem ani jedno z tvrzení není úplně pravda.

Zahraniční certifikáty přítomnost mykotoxinů totiž indikují a navíc, i kdyby se v chia semínkách jejich přítomnost neprokázala, automaticky to neznamená, že v nich nejsou pesticidy – tedy fipronil. To můžou ukázat jenom další testy.

Profesorka Hajšlová také pro Seznam Zprávy uvedla, že dokumenty nejspíš nepocházejí z certifikované laboratoře.

Není jasné, kde všude jsou. Rozhodne SZPI

Výpověď firmy zpochybnila také majitelka obchodu Sedelská kvalita, která trvá na tom, že chia semínka jí firma dodala. „Je to stoprocentní,“ řekla Hana Ližanová pro Seznam Zprávy.

Zboží sice bere od několika dalších dodavatelů, ale je si jistá, že tyto jsou od IBK. Od firmy si teď vyžádala všechny zdravotní certifikáty. Vliv to bude mít i na její další podnikání.

„Už nebudu přebalovat, budu obezřetnější. Žiji v domnění, že velkoobchod, který tady je dvacet třicet let, to má podchycené,“ uvedla Ližanová.

Kdo tak za situaci může, a hlavně kde všude se závadná chia semínka mohou objevit, přesto pořád není jasné. Verdikt může vynést jenom Státní potravinářská a zemědělská inspekce (SZPI), kam Jan Tuna podal po zjištění podnět.

Inspekce už testování semínek ve firmě IBK zahájila a výsledky by měly být známy v průběhu příštích týdnů.

Pokud SZPI přítomnost škodlivých látek prokáže, zjištění by se hned mělo objevit taky v evropské databázi nebezpečných výrobků RAPEX.

Zdroj: seznam.cz

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

3
Komentujte

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
AnonymníMarošjulius Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
julius
Host
julius

Pripad vyresi az inspektori. 😀 😀 to zase bude hadek ktery bude chtit vic uplatku. Prosim vas muz eme nekdo vysvetlit – pokud by existoval alespon jeden inspektor ktery nebere uplatek a existoval opravdu zakon ktery nedovoluje vyjimky pak by zadny lidl, globus, .. nevim ani jak se vsechny jmenuji nemohl zakonite vzniknout. Protoze porusuji takovych zakonu a higienickych norem ze to busi hlavou do zdi. Zkuste si u soukromnika v prodeji drogerie koupit rohlik. No vidite a v tehle hypermarketech to neni zadny problem. Vedle obleceni napusteneho vsim moznym pro skladovani mate rovnou chleba, rohliky pripadne drogerii a pokud… Číst vice »

Maroš
Host
Maroš

Zdanlivo mimo tému, ale keď si naštudujete, na čo sa dodnes používa Cyklón B – pod inými názvami – aj na sanáciu potravín, tak ani nie… – – – Irónia holokaustu – vražedný plyn Cyklon B vymyslel žid – nemecký vlastenec – otec prvej chemickej zbrane v 1. svetovej vojne – „Začal experimentovať s plynným chlórom, čo povedal, že skracuje vojnu“ /že ďakujeme!/ Nemecký útok pri Ypres (22.4. – 25.5. 1915) https://www.youtube.com/watch?v=v1uMre9zkT4 – otec výroby dusičnatých hnojív zo vzduchu, a teda aj /že ďakujeme/ – otec všetkých konvenčných bômb – vyrábaných – ZO VZDUCHU! /že ďakujeme!/ A to je dobrý… Číst vice »

Anonymní
Host
Anonymní

Ať si každý zobe, co mu hrdlo ráčí. Já věřím poctivému sádlu, slanině, vepřovému, hovězímu a drůbežímu…s vírou, že ty zdravá semínka a klíčky už spáslo to maso, co já si dám 😉