Divoké obyčeje předků: jaké ženy měly na Rusi zakázáno vařit

Odedávna byl proces vaření na Rusi vnímán (a nejenom na Rusi) jako sakrální akce. Není divu, jedno jídlo přece mohlo poskytnout sílu a léčit, jiné zase mohlo uškodit nebo dokonce i zabít. Ale v dnešní době je těžké si představit, že dříve některé ženy měly vaření zakázáno.

Tady je přehled hlavních důvodů, proč ve starověku mohli uvalit ženě tabu nebo omezení na vaření.

1. Žena, která se právě vdala

Když se dívka na Rusi vdávala, ráno následujícího dne nemohla v žádném případě vařit. Její hlavní povinností bylo truchlení po domu otce a také proplakané ráno nebo dokonce i den. Až další den mohla začít se svými manželskými povinnostmi.

2 Těhotné ženy

Dříve se předpokládalo, že 40 dnů před porodem a 40 dnů po porodu byla žena „nečistou“. Nesměla v této době vařit. Co se týče jejího jídelníčku, nemohla konzumovat červené bobule, vejce s dvojitým žloutkem, ryby atd.

3. Nemocné ženy

Ve starověku věřili, že se nemoc může vstřebat do jídla a přenést se na všechny, kdo ho snědl. Takže pokud se žena neuzdravila, k vaření ji nepouštěli.

 

4. Ženy s fyzickými vadami

Pokud měla žena nějaký fyzický defekt (šilhavost, kulhavost, ošklivé mateřské znamínko nebo bradavici na obličeji nebo vůbec byla velmi ošklivá), nedovolili jí vařit jídlo pro všechny. Dříve věřili, že zmrzačenost připadala ženě od ďábla, a zpravidla se takové ženy považovaly za čarodějnice, které mohly začarovat jídlo.

5. Když nebyla u sebe doma

Také žena neměla právo vařit v domě, kde nebyla hospodyní. Výjimka se týkala těch případů, když dům byl její sestry, dcery, maminky nebo další blízké příbuzné.

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

3
Komentujte

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
jirikSonic Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
Sonic
Host
Sonic

Naprosto súhlasím…..osobné skúsenosti. Táto časť ľudských vlastností a schopností by sa mala začať skúmať ,všetko to je totiž dokázatelné aj vedecky,len si to tak nejako musia ludia pripustit vo svojich mysliach a pristupovať aj k vede bez predsudkov a viery. Potom určite prídu na to,že to čomu naši predkovia verili a čo praktikovali nebolo v ničom zaostalejšie ako to dnes robíme my, skôr naopak,to my by sme dnes naším predkom pripadali ako hlupáci,zakladajúci si svoj život na falošných predstavách a podla toho to dnes v našej spoločnosti aj vyzerá. Sme presvedčený o svojej nadradenosti a rozvinutosti našej civilizácie, no mnohé… Číst vice »

jirik
Host
jirik

Lyžařské zvyky v Rusku
Horký sníh v květnu: Festival Chibiny – bikini 2018
https://cz.sputniknews.com/foto/201805037275672-hory-snih-bikini-2018/

jirik
Host
jirik

Před několika týdny Sputnik na svých stránkách na Facebooku publikoval video o mužích, kteří pomáhají babičkám a dědečkům v Kemerovu. Tohle video vyvolalo velice aktivní reakci a bylo mnohokrát sdíleno.Sputnik se obrátil na organizátora a iniciátora akce Štěstí pomáhat, Vasilije Usoltceva, který své video okomentoval. Naši čtenáři pochybují o tom, že mladí muži pouze na vlastní popud začali platit nákupy babiček. Je to vaše vlastní iniciativa, nemáte za sebou nějakého sponzora? Ne, není to vůbec sponzorováno. Mám jednoho kamaráda, spolu s ním jsme už dlouho pomáhali babičkám. Pak jsme náhodou na YouTube našli video jednoho chlapa, který také pomáhá důchodcům,… Číst vice »