Edward Snowden varuje před používáním těchto aplikací pro komunikaci

Bývalý pracovník amerických zvláštních služeb Edward Snowden během interview pro francouzskou rozhlasovou stanici France Innter varoval úředníky a členy vlády před používáním aplikací WhatsApp a Telegram.

Reportér uvedl, že premiér Edouard Philippe používá WhatsApp a prezident Emmanuel Macron dává přednost Telegramu. Snowden na to odpověděl, že používání WhatsApp je ze strany ministrů „velká chyba“. Připomněl, že v roce 2014 se majitelem aplikace stala firma Facebook Inc.

 

„Oni vrstvu za vrstvou odstraňují různé úrovně ochrany,“ prohlásil.

Podle jeho slov to umožňuje společnosti v případě nutnosti zjišťovat obsah rozhovorů a korespondence uživatelů.

Bývalý pracovník amerických tajných služeb se také kriticky vyjádřil o Telegramu.

„Oba tyto programy jsou mimořádně nebezpečné, pokud jste premiér,“ řekl.

Snowden však uznal, že WhatsApp i Telegram jsou bezpečnější než SMS.

Doporučil používání aplikací Signal a Wire, které podle jeho slov používají nejlepší šifrování.

 

 

Snowdenův příběh

Snowden v červnu 2013 předal novinám Washington Post a Guardian tajné dokumenty o programech sledování amerických a britských zvláštních služeb na internetu. Poté odletěl do Hongkongu a odtud do Moskvy, kde se nějakou dobu nacházel v tranzitní zóně letiště Šeremeťjevo.

​Rusko poskytlo Snowdenovi dočasný azyl na dobu jednoho roku za podmínky, že přestane provádět činnost proti USA. Za rok dostal Snowden povolení k pobytu na tři roky, což mu umožnilo cestovat nejen po Rusku, ale i za jeho hranicemi.

Před dvěma lety bylo Snowdenovi prodlouženo povolení k pobytu do roku 2020.

Příští týden vyjdou jeho paměti Permanent Record, kde vysvětluje důvody, proč se rozhodl uveřejnit tajné dokumenty amerických zvláštních služeb.

 

 

„Nastala doba přijmout tu skutečnost, že zpravodajská služba se cítí být nad zákonem, a vzhledem k tomu, do jaké míry je systém zničen, má v tom pravdu. Výzvědné společenství pochopilo pravidla našeho systému lépe než lidé, kteří ho vytvořili, a použilo tyto znalosti ke svým cílům. ,Nabourali se‘ do Ústavy,“ píše v knize Snowden.

V nedávném rozhovoru pro německá média Snowden varoval, že se ho mohou pokusit zabít, a to tak, aby to vypadalo jako sebevražda.

„Mám důležité prohlášení pro záznam. Nemám a nikdy jsem neměl sebevražedné sklony. Mám filozofické námitky proti sebevraždě, a pokud se stane, že vypadnu z okna, tak si můžete být jisti, že mě někdo strčil,“ zdůraznil.

Zdroj: 1

Jsem ráda, že používám ty „správné“ aplikace. Já bych zde ještě připomněla ochranu soukromí v e-mailové komunikaci. Kdo má rád své soukromí, nepoužívá e-mailové schránky od českých poskytovatelů, už vůbec ne ty bakalovské, Seznam, Centrum, Atlas apod. Máte možnost používat jiné, kde je soukromí uživatele nejvyšší priorita. Např. Tutamail, ProtonMail, Posteo, ZohoMail, Mailfence.

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

10 komentářů

 1. Vaclav napsal:

  Nevim, proc chce z Ruska, kde je v bezpeci. Nemecko odmitlo, ted zada Francii. Asi se mu styska po liberalismu, kteremu Rusove neholduji.
  Dobre poznamky kvuli sebevrazde. Svedci proti Clintonovym natahuji backory jeden za druhym, uz je jich 15 az dvacet. Sebevrazdy, zavrazdeni, nebo nevysvetlitelna umrti.

 2. Tauri napsal:

  Chtěl jsem zkusit Signal, vzhledem k tomu, že to po mě chtělo jako registraci telefonní číslo, tak to šlo zas pryč. Bohužel, ale jak může být něco bezpečné když spousta lidí má dneska paušál, vázaný číslem a pak to chce moje číslo, ale komunikace je šifrovaná? 😀 ha haa. To samé i windows verze..

  • tereza napsal:

   Tak zkuste Wire, ten číslo nevyžaduje. Jen si zvolíte uživatelské jméno, které pak nahlásíte lidem, se kterými chcete komunikovat. Pochopitelně i oni musí mít Wire.

 3. Vladislava napsal:

  Do emailů nepíši nic, co by si nemohl přečíst každý. nejsem tajný agent ani provokatér, takže je mi srdečně jedno, kdo si přečte, že jsem včera byla na houbách. :-))

  • tereza napsal:

   Vladislavo, váš přístup bohužel odráží pohled většiny společnosti. Člověk vůbec nemusí být tajný agent ani provokatér. Jde o vytváření sociálního profilu každého člověka a jak se říká: „Vše může být použito proti tobě.“ Dříve nebo později. Když ne policií a tajnou službou, tak sociálními inženýry určitě ano.

  • Aleš K napsal:

   Ono je to i o tom, že třeba uvidíte něco co nemáte nebo budete chtít spravedlnost v případu co se bude týkat vašich blízkých. Někdo kdo má prostředky a bude si přát opak, tak vás vklidu diskredituje. Copak to nechápete? Zachvilku podle toho kam to směřuje a bohužel to tu už je bude nelegální říct jen svůj názor. Takže Vás budou mít suše v hrsti. Copak to nechápete jaká je to zbraň proti obyčejným lidem???????????!!!!! O to tu jde!!!

 4. Vít Henok napsal:

  Je tu jeden problém, a to jak šifrovat například WhatsApp, když Facebook tuto aplikaci ukradl a požaduje vaše číslo, aby mohl provádět přesné identifikace lidí i jejich mobilů a bankovních kont. Celá ta hitparáda je obestřena ještě kódem, který musíte zadat ne pro bezpečnost vaší, ale k těžení bitkoinů. Pozorujte, jak vám pracuje baterka, když ji nabíjíte, jak vám mizí kilobajty z paměťových karet a jak státní správa má všechna čísla z vašich mobilů pod kontrolou právě přes mobily. Ze zákona má k vašemu internetovému bankovnictví přístup na půl milionu lidí. Přesto vy jste ubezpečováni každou ukradenou appkou, která je na Facebooku, jak zabezpečuje vaše data s pomocí kódu. Důkaz najdete asi na třetí stránce ve vyhledávačích oněch čísel ..kódů. Je s tím spojená ještě větší kulišárna, která vám vyčistí barvy na grafických kartách. Ověřte si to zadáním kódů a uvidíte.

 5. knihomol napsal:

  A co říkáte na aplikaci Viber?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..