Estonsko bude občanům na základě testů DNA doporučovat ideální životní styl

V Estonsku chystají velkou genetickou studii, které by se mělo zúčastnit až 100 tisíc obyvatel, tedy zhruba desetina dospělých Estonců. Stát jim výměnou za jejich genetický profil poskytne rady týkající se zdraví a životního stylu. Píše o tom web britského deníku The Independent.

Téměř osm procent z celkové populace země, která činí asi 1,3 miliónu lidí, poskytne vzorky krve pro ambiciózní program. Jeho cílem je minimalizovat zdravotní problémy tím, že bude možné včas účastníky studie varovat před hrozícími chorobami, například kardiovaskulárními nemocemi či diabetem.

Kritici nicméně namítají, že státem hrazený program za v přepočtu asi 125 miliónů korun povede hlavně ke stresu u těch, kterým nějaké nemoci hrozí.

První podobný pokus

Estonská vláda je první na světě, která se rozhodla zřídit takové osobní genetické informační služby. Podobné programy dosud zajišťují jen soukromé společnosti. Estonci budou testovat DNA účastníků na 600 tisíc genetických variant spojených s běžnými nemocemi.

Vláda doufá, že ti, kterým se dostane včasného varování, začnou žít zdravěji nebo preventivně užívat léky. Bude také možné upozornit ty, jimž hrozí nepříjemné vedlejší účinky při užívání některých léků, jako jsou antidepresiva nebo kodein.

„Dnes máme dost informací jak o genetických rizicích komplexních onemocnění, tak o variabilitě účinků léků, abychom tyto informace mohli začít využívat systematicky v péči o zdraví našich obyvatel,“ řekl listu The Independent ministr zdravotnictví Jevgenij Ossinovskij.

Také další země, jako například Velká Británie nebo Irsko, udržují jakési „biobanky“, v nichž skladují a analyzují genetické informace svých občanů. Data se ale sbírají anonymně pro lékařský výzkum spíše než pro osobní využití.

Data nedávají jednoznačné výsledky

Podle časopisu New Scientist si Estonci budou moct zvolit, jaké informace si přejí dostat. Někdo může chtít zjistit, zdá má sklony k běžným onemocněním, ale nikoliv, jestli má například zvýšené riziko rakoviny. Někteří vědci varují, že je občas složité data správně interpretovat, a zdravotní varování mohou způsobit zbytečnou paniku.

Hugh Whittall, ředitel Britské rady pro bioetiku, časopisu New Scientist řekl: „Nabídka na vytvoření genetického profilu zdarma se může zdát lákavá, ale není žádná hračka získané informace interpretovat, zejména z nich vyčíst riziko vážného onemocnění. Nakonec mohou účastníci experimentu skončit jen s více otázkami a v některých případech i s velkou úzkostí.“ Dodal také, že tu jsou také potenciální rizika týkající se bezpečnosti a soukromí.

Zájemci se mohli začít hlásit 20. března a už po pár dnech zaznamenal systém více než 10 tisíc přihlášených.

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

3 komentáře

 1. jirik napsal:

  Dlouhodobé užívání antidepresiv zvyšuje riziko rozvoje demence. K tomuto závěru přišli vědci z Univerzity východní Anglie (UEA) a Univerzity Aston. Výsledky výzkumu byly publikovány v magazínu BMJ.
  https://cz.sputniknews.com/svet/201805017261395-vedci-antidepresiva-nebezpeci/

 2. jirik napsal:

  Británie už testovala na zemřelém Alfiem

  Hladoval 36 hodín a tesne pred smrťou mu sestra podala neznámy “liek”: Alfieho posledné chvíle, nové znepokojujúce detaily
  https://www.hlavnespravy.sk/hladoval-36-hodin-tesne-pred-smrtou-mu-sestra-podala-neznamy-liek-alfieho-posledne-chvile-nove-znepokojujuce-detaily/1390332
  Talianska reportérka Benedetta Frigerio priniesla nové podrobné a znepokojujúce informácie o posledných chvíľach malého britského chlapčeka Alfieho Evansa, ktorého smrti sa bezmocne prizeral celý svet. Okrem toho, že hladoval 36 hodín, mu dve hodiny pred posledným výdychom sestrička vpichla do tela mix medikamentov, ktoré boli s najväčšou pravdepodobnosťou bezprostrednou príčinou smrti

 3. octomaník napsal:

  Půlmilionu Britek omylem přišlo o vyšetření na rakovinu
  Kvůli počítačové chybě skoro půlmilionu Britek neprošlo vyšetření na rakovinu prsů. Ve výsledku na tuhle nemoc pravděpodobně zemřelo až 270 lidí, sděluje The Telegraph.

  Národní zdravotnická služba jednou za tři roky provádí vyšetření všech státních příslušnic ve věku od 50 do 70 let. Pozvánka na lékařskou prohlídku se musí doručovat automaticky.
  Jak se zjistilo, v roce 2009 kvůli chybě v systému přibližně 450 tisíc žen ve věku od 68 a starší neobdrželo dopis s pozvánkou na mamografii. Od té doby z tohoto počtu zemřelo 150 tisíc, mnohé — kvůli jiným nemocím.
  Ministr zdravotnictví Jeremy Hunt ohlásil zahájení nezávislého vyšetření tohoto případu.
  https://cz.sputniknews.com/svet/201805027273232-pulmilionu-britek-omylem-prislo-o-vysetreni-na-rakovinu/
  —————–
  http://www.zenazdravotne.cz/tag/meik/
  http://www.zenazdravotne.cz/tag/termograf/
  http://www.zenazdravotne.cz/2018/04/26/lecba-rakoviny-prsu-podle-marie-treben/
  http://www.zenazdravotne.cz/2018/04/07/solne-obvazy-leci-i-rakovinu/
  —-

  Pěkně prosím o zveřejnění příspěvku

  Děkuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.